Vaihdatko maskin joka kerta uuteen puhtaaseen kuten pitäisi?
Vai onko maskisi aina se sama likainen kierrätysmaski, jolloin se ei juurikaan estä koronaa tulemasta/leviämästä?
Kommentit (25)
Sama maski ollut käytössä koko tämän ajan jota tätä koko ajan jatkuvaa huolipuhetta on levitetty. Ja kyllä, olen hengissä.
Tottakai vaihdan! Samasta syystä kun en kulje samoissa pikkareissa ja sukissakaan päivästä ja viikosta toiseen.
Käytän yhtä maskia pitkiä aikoja. Tiedän kyllä miten sitä käytetään oikein mutta rahat ei riitä sen jatkuvaan vaihtamiseen ja käytän sitä vain siksi että toisilla olisi turvallinen olo. EIhän siitä mitään hyötyä muuten ole
Vaihdan säännöllisesti. Ei voisi olla ällöttävämpää kuin kulkea sama likainen maski naamalla päivästä toiseen. Tuttuni kulki samassa kertakäyttömaskissa monta päivää putkeen ja sen näki. Maski oli osittain revennyt ja todella likainen.
Hän oli silmin nähden yllättynyt kun sanoin, että maski pitäisi vaihtaa likaannuttuaan puhtaaseen.
Vierailija kirjoitti:
Tottakai vaihdan! Samasta syystä kun en kulje samoissa pikkareissa ja sukissakaan päivästä ja viikosta toiseen.
Sulta tulee suusta paljonkin alapään bakteereita tai hikeä?
Vaihdan maskin, jos se kostuu tai likaantuu. Jos käytän 10 min./pvä, vaihdan kerran vkossa, jos ei muuta syytä ilmene.
Käytän maskia kaupoissa ja julkisissa kulkuvälineissä, ja vaihdan maskin aina käytön jälkeen.
Tullut maksamaan 20 euroa, sillä ripustan käytetyt maskit ulos tuultumaan viikoksi, ja otan taas käyttöön.
Ei ne pöpöt kuolemattomia ole.
Olen käyttänyt yhtä ja samaa maskia varmaan puoli vuotta. Se pyörii milloin missäkin takin taskussa ja laukun pohjalla. Ainakin maskihullut pysyvät tyytyväisenä.
Itselleenhän sillä likaisella maskilla tekee hallaa.
Toisaalta, kun tietää miten törkyisissä kodeissa ihmiset asuvat, samat lakanat petissä kuukaudesta toiseen, niin eipä ihmetytä, että nämä samat ihmiset eivät maskienkaan hygieenisyydestä piittaa!
Onko ihmiset näin tyhmiä, itsehän sä siitä likaantuneesta maskista vedät paskat sisääsi suun ja nenän kautta :D
Vierailija kirjoitti:
Onko ihmiset näin tyhmiä, itsehän sä siitä likaantuneesta maskista vedät paskat sisääsi suun ja nenän kautta :D
Tämä!
Ja vastaus on, että kyllä ne vaan on just näin tyhmiä! :D
Kertakäyttö maskin vaihdan aina uuteen puhtaaseen. Lisäksi minulla on 8 kpl. kangas maskeja. Joita käytän 1 kerran ja pesuun! Toki niille on oma pesupussi ja kun kaikki 8 kpl on käytetty:Pesen ne. Halvalla saa tänä päivänä kertakäyttö maskeja 50klp.Tulee ostettua niitä .Syy harvakseen enää käytän kangasmaskia.
Maskia käytän mahdollisimman vähän. Viimeksi varmaan kolmisen kuukautta sitten. Ehkä 4-5 maskia olen käyttänyt korona-aikana. Siellähän se nytkin on farkkujen taskun pohjalla odottamassa, jos sattuisi tulla tilanne jossa pitäisi tyydyttää maskifaneja.
En todellakaan. Miettikää, minimissään 365 maskia vuodessa, mikä muovikasa.
365 000 000 Maskia ainakin suomalaiset käyttää maskeja. Valtava muovikasa. Mihin ne maskit menee? Onko siinä marketin maskikorissa korona? Lattiallakin maskeja. Maskeja joka puolella.
tia.a68 kirjoitti:
Kertakäyttö maskin vaihdan aina uuteen puhtaaseen. Lisäksi minulla on 8 kpl. kangas maskeja. Joita käytän 1 kerran ja pesuun! Toki niille on oma pesupussi ja kun kaikki 8 kpl on käytetty:Pesen ne. Halvalla saa tänä päivänä kertakäyttö maskeja 50klp.Tulee ostettua niitä .Syy harvakseen enää käytän kangasmaskia.
Halvalla ehkä, mutta mieti roskaa!
Siirryin syyskuussa kirurgisista maskeista ffp2-maskeihin. Käytän kerran (10-45 min aikoja) ja laitan sitten leveälle ikkunalaudalle verhon taakse ne avoimina kuivumaan, tuuletan joka päivä muutaman kerran ja sehän on virallinen ohje että pitämällä näitä useamman päivän paikassa jossa ovat suojassa enimmältä viruskuormalta, ovat käytettävissä useamman kerran uudelleen kunhan maski on ns levännyt 4-5 päivää. Jos maskiin menee meikkiä tms likaa, laitan roskiin. Keittäminen tuhoaa näiden maskien suojatehon.
Minulla on itse tehtyjä kangasmaskeja. Jos olen jossain tilaisuudessa, jossa maskia tarvitaan, käytän sitä sen kerran ja sitten laitan pesuun, koska se muuttuu tunkkaiseksi. Käsilaukun pohjalla kulkee aina kangasmaski, samoin työlaukussa.
Töissä meillä on vahva maskisuositus, mutta en käytä siellä maskia. Esihenkilö ei voi asialle mitään, koska maskipakkoa ei ole. Se sapettaa häntä aivan tavattomasti, mikä on tietenkin tärkein syy olla käyttämättä maskia töissä. Jos meille tulee talon ulkopuolinen henkilö, joka minun pitää ottaa vastaan, silloin laitan maskin, koska edustan firmaa.
En usko maskeihin. Meillä töissä ei kukaan käytä maskeja oikein. Ei siis desinfioi käsiä joka välissä ja laita käytettyä maskia pussiin ja ota uutta steriilistä pakkauksesta koskien vain kuminauhoihin jne. Kukaan ei pese käsiä vähintään 20 sek saippualla ja lämpimällä vedellä. Ruokatunnilla maski lojuu pöydällä ja siitä se sama maski sitten vedellään syömisen jälkeen takaisin naamalle.
Samalla, ohuesta harsosta itse ommellulla maskilla on pärjätty. Ei se varmaan viruksia pysäytä, kun ilma kulkee läpi, mutta pitää hysteerikot tyytyväisinä.
Samalla maskilla olen mennyt 2v. Ainoastaan sosiaalisen hyväksynnän takia.