Mitä tekisin Tampereella? (yksin vkonloppu)
Olen menossa viettämään viikonloppua Tampereelle. Yksin. Mitä voisin tehdä? Hotelli on varattu mutta mitään muita suunnitelmia ei ole (ihanaa!) . Auttakaa vähän, muutakin kuin shoppailua. (Onko jotain erityisiä liikkeitä joissa kannattaisi käydä? )
Kommentit (13)
Tornihotellin huipulle drinksulle ja katsomaan maisemia.
Mene käveleksimään Pyynikinharjulle ja Pyynikin näkötornille syömään munkkikahvit.
Vohvelikahvila, Pispalaan kävelemään ja saunomaan?
Löytyskö täältä viä se ketju jossa kysyttiin vinkkejä päiväksi?
Minä käyn ajoittain yksin, tosin mulla on syynä harrastusyhdistyksen kokous, mutta se on vain pari tuntia ja menen jo perjantaina, sunnuntaina takaisin. Käyn syömässä hyvin, kävelen, teatterissa - Tampereella on hyvä tarjonta. Nuo kaupat riippuu omista mielenkiinnoistasi, joten niitä on vaikea neuvoa. Pyynikille ja näsineulalle on keskustasta matkaa, mutta mikä ettei hyvällä kelillä ja bussillakin pääsee, autolla tietty jos on auto, mutta pyynikille minusta oli vaikea ajaa tällaisen kapeisiin katuihin tottumattoman maalaiskaupunkitollon.
Pidätkö museoista? Siellä paljon mielenkiintoisia; poliismuseo, vakoilumuseo, sitten kaikki Finlaysonin tehtaiden museot, Vapriikki. Muumimuseo. Siis todella paljon mielenkiintoista. Huippua.
Kahviloista Amurin Helmi ja ehdottomasti Pyynikin näkötornin munkit.
Tampere aidosti hotti mesta.
Museot tosiaan on Tampereella hienoja. Kahviloista lisään vielä Tallinpiha ja Kahvisalonkin. Vauva-palstan teemaan ehdottomasti myös kotimaisia, kauniita ja laadukkaita lastenvaatteita myyvä Miraakkeli. Tampere on sen kokoinen kaupunki, että viikonlopun aikana ehtii hyvin hifistellä ja nuuskia ilman suunnitelmiakaan. Niin, ja hotelli Tammerin baari on myös iltaviiniä varten ehdottomasti käymisen arvoinen.
Kokeile fistaamista. Sitä voi tehdä missä vaan paikkakunnalla.
Minun suosikit: Tampereen teatteri ja Työväen teatteri, kahvila Amurin Helmi, ravintoloista Tivoli, Napoli ja Roma, baareista Vihtorin kirjasto (ja hiippaile tutkimassa taivaallista hotelli Tammerin alakertaa samalla), kaupoista Ruohonjuuri ja Runsaudensarvi.
Harmi kun Hostel Sofia ja lastenkirppari Marionetti lopettivat.
Musiikkiteatteriinz