Jos kolesteroli on koholla,
mitä haittaa siitä on? Kannattaako ruokavaliolla yrittää alentaa ja minkälaisella ruoalla?
Kommentit (5)
Jos LDL on perinnöllisistä syistä korkea, ei ruokavaliomuutokset yleensä tehoa, vaan tarvitaan lääke (toiset sopii toisille paremmin kuin toisille). Korkea LDL ihan tutkitusti lisää esim aivohalvauksen riskiä.
Omin toimin voi kolesterolitasoonsa vaikuttaa, mutta vain jonkin verran. Itse pääsen laktovegeravinnolla ja säännöllisellä liikunnalla juuri ja juuri hyväksyttäviin lukuihin, mutta työterveyslääkäri tietysti tuputtaa pillereitä, joita en huoli. Joku toinen syö runsaasti eläinrasvoja, eikä liiku puoltakaan siitä kuin minä, ja näyttää paljon paremmat kolesteroliluvut. Ei ole reilua!
E-EPA tiputtu kolesterolia yli yhdellä. Aikaa meni 3kk
Haittaa: suonet menee tukkoon, veritulpan riski kasvaa, aivoinfarktin - keuhkoinfarktin riskit kasvavat, verenpaine nousee jne jne.
Ei sen alentamisesta mitään haittaa ole. Kannattaa liikkua enemmän sekä syödä entistä enemmän marjoja, hedelmiä, juureksia ja vihanneksia. Niin, vastaavasti tietenkin vähemmän turhaa valkoista hiilihyraattia ja punaista lihaa, jonka sijasta enemmän kalaa. Kovaa rasvaa (myös kovetettuja kasvismargariineja!) entistä vähemmän, sen sijaan rypsi - ja muita öljyjä.