Miten muissa kehittyneissä maissa on hoidettu lasten päivähoito?
Onko esiopetusta ja kuinkakohan pitkiä päiviä lapset ovat hoidossa? Haluisko joku ulkosuomalainen tai asiasta tietävä kertoa? Minkä ikäisenä lapset ovat yksin kotonaan?
Kommentit (2)
Kehittyneissä maissa (Suomen yhteydessä ei voida sanoa muissa kehittyneissä maissa) lapset ovat useimmiten esiopetuksessa n. 3-vuotiaasta alkaen, enimmäkseen yksityisissä päiväkodeissa ja leikkikouluissa, joissain maissa ja useimmissa maissa osan päivästä kotihoidossa, vanhemmat maksavat koko hoitomaksun sosiaalisia perusteita lukuunottamatta kokonaan itse alemman verotuksen ja säästöjensä/sijoitustensa tuoton ansiosta, joskus jopa velalla vrt. Suomeen, jossa lapset ylipitkiä päiviä hoidossa, monet vanhemmat kokonaan kadottaneet otteen lapsiin ja vanhuksiin laitoshoidon ansiosta, päivähoidon kustannukset katetaan sosialistisbyrokraattisesti tulosiirroilla ja sekin kustannus joka tapauksessa kumuloituu sinne tuotteiden ja palveluiden hintoihin yksityiselle sektorille, mikä puolestaan heikentää kansainvälistä hintakilpailukykyä ja vähentää yksityisen sektorin toimintaa Suomen maassa. Kehittyneissä maissa on enemmän talousosaamista ja rahoitusvivun käyttöosaamista kansalaisilla kuin sosialismia kannattavissa ja siihen opettavissa vähemmän kehittyneissä markkinatalousmaissa, Suomi hyvänä esimerkkinä.
Siellä on palkat sellaiset että yhden palkalla (tai yhden+osa-aikatyötä tekevän mamman) pärjää hyvin koko perhe. Suomessa ei mitään toivoa moisesta, kaikki on niin kallista, verotus on huipussaan jne..