Olenko ainoa, jota kauhistuttaa ajatuskin omakotitalosta?
Olen 25v, lapseton nainen. Lapsuuteni asuin rivarissa, nyt aikuisena olen asunut aina kerrostalossa. Vihasin rivarissa sitä jatkuvaa naapureiden kyttäystä, että onko A-talon Pennanen kertaakaan tänä talvena kolannut, kuka osallistuu talkoisiin, kenen vuoro tehdä sitä ja tätä. Omakotitalo olisi omalla tavallaan kiva, mutta kustannukset hirvittävät! Kerrostaloasunnosta lyhennät aina lainaa + maksat vastikkeen, tai sitten maksat vuokraa. Tähän päälle sähkö, vesi ja ehkä lämmitys. Omakotitalossa sähkökustannukset ja lämmitys maksavat maltaita, sitten päälle tietty vesi, jätehuolto yms.. Millä rahalla te oikein maksatte noita isoja kustannuksia?? Kaikenlisäksi en ole yhtään puutarhaihminen, vihaan leikata nurmikkoa, lumityöt ahdistavat yms.. Onko muita? Mikä siinä omakotitalossa on niin hienoa? Ehkä oma rauha.. Toisaalta asun Helsingissä, joten tuskin omakotitalossakaan naapuri olisi kaukana.. Kaikki kaverini säästää omakotitaloa varten, tunnen olevani ihan outo kun kauhistuttaa ajatuskin. Rivari vielä menisi, mutta siinäkin on noita pihatöitä tehtävänä..
Kommentit (55)
Kukaan ei ole väittänyt että AINA on halpaa asua omakotitalossa, 44. Isäsi talo on selkeästi huonokuntoinen, kun vie noin paljon sähköä. Hän on tehnyt surkean kaupan ostaessaan noin huono taloan, ja vielä noin kamalilla ylläpitomaksuilla. Ns. normaali lämmityskulu tuon kokoiselle talolle on keskimäärin 80-250e/kk, ja tuon yli menevät kulut kertovat siitä, että lämmitetään enemmän harakoita kuin itse taloa. Huonot kaupat eivät kannata koskaan, oli kyseessä sitten auton tai talon ostaminen.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2015 klo 06:38"]Me ollaan päädytty siihen, ettei voida muuttaa omakotitaloon ellei ole varaa suht uuteen keskeisellä paikalla & mahdollisuus palkata tarvittaessa apua piha/huolto ym töihin. Eli tuskin ikinä ellei lotossa voiteta. Mä haluan vapaa-ajallani tehdä muutakin kuin jatkuvasti huoltaa pihamaata tms. Eikä remontointikaan ole meille sopiva elämäntapa. Lisäksi halutaan pärjätä mahd usein/pitkälle autotta.
Siispä keskustan tuntumassa oleva kerrostalo on myös meidän juttu. Rivarikin saattaisi mennä jos löytyisi kiva.
[/quote]
Mä en tajua tätä ainatäytyyhuoltaapihaa -ajattelua. Itse olen omakotitalon myötä, parikymmentä vuotta ydinkeskustan kerrostalossa asuneena, löytänyt sisältäni pienen puutarhurin. Sesonkiaikana käytän pihatöihin ehkä 5 tuntia viikossa, vähemmälläkin pärjäisi hyvin mutta tykkään oleskella pihalla ja häärätä siinä samalla. Asun itse 1500 neliön tontilla, ajoväylä 10 metriä minkä kolaamiseen menee muutama tunti talvessa, tietty lumitilanteesta riippuen.
Mä rakastan kerrostaloasumista Hgin keskustan lähellä! Ihana taloyhtiö, mukavat naapurit, kaunis ja iso sisäpiha, paljon kaupungin puistoja, merta, uimaranta... Ei huolta eikä vastuuta pihasta (paitsi ettei tietenkään roskaa tms) eikä tarvi itse osata mitään remppajuttuja. Keskusta lähellä, stockalla tai sokoksella voi vaan kävästä ex tempore, leffaan pääse helposti. Asumiskustannukset 320e/kk ja neliöitä ja avaruutta riittää asunnossa. Mulle täydellinen! Kuolisin jos joutuisin asumaan paikassa josta pakko autoilla, tai jos kauppareissut joutuis suunnittelemaan. Maaseudun rauhaan pääsee mökille jos tarvii, mutta Hgin ihanat rannat ja saaristo ajaa sitäkin aika pitkälle.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:18"]
Olen 25v, lapseton nainen. Lapsuuteni asuin rivarissa, nyt aikuisena olen asunut aina kerrostalossa. Vihasin rivarissa sitä jatkuvaa naapureiden kyttäystä, että onko A-talon Pennanen kertaakaan tänä talvena kolannut, kuka osallistuu talkoisiin, kenen vuoro tehdä sitä ja tätä. Omakotitalo olisi omalla tavallaan kiva, mutta kustannukset hirvittävät! Kerrostaloasunnosta lyhennät aina lainaa + maksat vastikkeen, tai sitten maksat vuokraa. Tähän päälle sähkö, vesi ja ehkä lämmitys. Omakotitalossa sähkökustannukset ja lämmitys maksavat maltaita, sitten päälle tietty vesi, jätehuolto yms.. Millä rahalla te oikein maksatte noita isoja kustannuksia?? Kaikenlisäksi en ole yhtään puutarhaihminen, vihaan leikata nurmikkoa, lumityöt ahdistavat yms.. Onko muita? Mikä siinä omakotitalossa on niin hienoa? Ehkä oma rauha.. Toisaalta asun Helsingissä, joten tuskin omakotitalossakaan naapuri olisi kaukana.. Kaikki kaverini säästää omakotitaloa varten, tunnen olevani ihan outo kun kauhistuttaa ajatuskin. Rivari vielä menisi, mutta siinäkin on noita pihatöitä tehtävänä..
[/quote]
No kyllähän kerrostalossakin maksetaan vastikkeita jopa monta sataa. Kyllä omakotiasuminen on todellisuudessa asumismukavuuteen nähden edullisin asumismuoto. Toki omakotitalo teettää työtä. Ei sielläkään voi maata perseellään.
Et ole ainoa. Olen 2 otteeseen asunut okt:ssa, eikä tosiaan ole mun juttu. Toinen oli okt-alueella pk-seudulla, toinen 2 km keskikokoisen kaupungin keskustasta ja 1 naapuri. Piha on kiva kesällä kun voi grillailla kavereiden kanssa mutta muuten ei houkuta. Meidän tarpeisiin okt on liian iso, viihdymme 80-90 neliön asunnossa parhaiten, pihan hoito ei houkuta (partsi riittää), ja itse talossakin on enemmän hommaa kuin kerrostaloasunnossa. No, onneksi voidaan valita itselle mieluisin asumismuoto, se ei valitettavasti kaikille ole mahdollista.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:23"]
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:21"]
En mä koskaan ruohoa leikkaa kun oon maalla. Ja tykkään lumitöistä. Sitäpaitsi ilmasto on niin lämmennyt että eipä sitä lunta paljoa nää.
[/quote]
Missä sä oikein asut? Kaksi kohtuullista talvea ollut, neljän helvetillisen lumitalven jälkeen...
[/quote]
En ole tuon äskeisen viestin kirjoittaja, mutta täällä on ollut muutama normaali lumitalvi ja kaksi erittäin heikkoa lumitalvea. Viime talvena oli täälläpäin niin vähän lunta, ettei ole koskaan ollut. Viime talvena vielä helmikuussa näkyi ruohonkorret lumipeitteen läpi, eikä koko talvena ollut juuri missään vaiheessa yli 10 cm enempää lunta. Viime talvena tein lumitöitä varmasti alle 5 kertaa koko talvena, koskaan en ole niin vähän lumitöitä ennen tehnyt.
Toki sen voin allekirjoittaa, että Helsingissä on jokunen vuosi sitten ollut niitä kovia lumitalvia. Siellä oli itse asiassa silloin selvästi enemmän lunta kuin täällä. Olihan se Helsingin seutu niinä talvina jopa Suomen lumisin seutu, joten ymmärrän kyllä, että siellä on lunta paljon ollut. Täälläpäin ne talvet eivät kuitenkaan olleet mitenkään normaalista poikkeavia, vaan pikemminkin ihan normaalilumisia talvia. Nyt taas kaksi viimeistä talvea ovat olleet täällä selvästi normaalia vähälumisempia, viime talvi varsinkin.
Voin kertoa että nämä valtaisat pihatyöt on just niitä ns miesten hommia, joihin jokainen okt-ukko vetoaa kun puhutaan työnjaosta kotona. Rouva puunaa kämpän ja laittaa ruuan joka ikinen päivä, yleensä vielä hoitaa mukulatkin siinä samalla ja mies kertoo leikkaavansa nurmikon (puoli tuntia kuussa, kesäaikaan) ja kolaavansa lumet (puoli tuntia kuussa, talviaikaan). En ihan tajua millaisissa olosuhteissa ihmiset asuvat kun niistä pihanhoitotöistä tehdään niin suuri numero. Kasikymppinen anoppinikin selviää yksin 4000 neliön tontin töistä. Tietty jos ei koskaan halua tehdä mitään hyötyliikunnan tai harrastuksen vuokei on parempi pysyä kerrostalossa.
Aika vähällä selviää jos esim nurmikon leikkuusta selviää puolella tunnilla kuussa... Meillä on 1000 neliön tontti ja nurmikkoon mennä vähintään tunti viikossa, siis pelkkään leikkuuseen ja muu hoito vielä päälle. Lumityötkin vie puoli tuntia päivässä vähintään silloin kun lunta tulee.
Mutta joo, ymmärrän ap:tä hyvin. Itsekin vihasin tätä ok-taloa pitkään ja vieläkin olisin muuten ihan valmis kerrostaloon mutta olen alkanut pitää puutarhanhoidosra ja siitä, että on tilaa kouluttaa koiria ulkona. En kyllä ymmärrä, miten aina joku omakotiasukki vetää herneen nenään kuullessaan, että kaikki eivät halua elää kuten hän :D
Heh, itse koko ikäni kerrostalossa pk-seudulla asuneena muutin miehen perässä omakotitaloon toiselle paikkakunnalle vuosi sitten. Täytyy sanoa, ettei pihatytöt kiinnosta niin yhtään enkä oikein mitään osaisi tehdäkään. :D Nurmikkoa joskus leikkaan ja omenapuita harvennan, mutta siihen se toistaiseksi on jäänyt. Naapuruston emännät tuntuu jatkuvasti olevan tuulipuvut päällä pihatöissä, joten kyllä toisinaan hävettää tämä "laiskottelu". Mutta on tämä okt-asuminen silti niin ihanaa, etten hevillä enää kerrostaloon palaisi.
Rakastan omakotitaloasumista. Koiralla oma aitaus pihalla. Oma grillipaikka. Vieraiden autot mahtuu pihaan. Sisarusten lapset voivat kesällä vaikka telttailla pihassa. Naapurit eivät voi nuuskia helposti. Kustannukset ovat kohtuulliset.
Me ollaan päädytty siihen, ettei voida muuttaa omakotitaloon ellei ole varaa suht uuteen keskeisellä paikalla & mahdollisuus palkata tarvittaessa apua piha/huolto ym töihin. Eli tuskin ikinä ellei lotossa voiteta. Mä haluan vapaa-ajallani tehdä muutakin kuin jatkuvasti huoltaa pihamaata tms. Eikä remontointikaan ole meille sopiva elämäntapa. Lisäksi halutaan pärjätä mahd usein/pitkälle autotta.
Siispä keskustan tuntumassa oleva kerrostalo on myös meidän juttu. Rivarikin saattaisi mennä jos löytyisi kiva.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:58"][quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:43"]
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:36"]Asun omakotitalossa ja nyt jo hirvittää se työmäärä, joka ison pihan hoitamisessa on. Kohta se alkaa taas. Kun se oliskin vaan nurmikonleikkuuta. Sehän nopeasti on tehty mutta se kaikki muu. Koko ajan pitää kitkeä ja kitkeä. Ja kitkeä. Ja leikata, leikata. Ja leikata. Inhoan tätä, haluan kerrostaloon!! [/quote] Ei ole pakko kitkeä. Kun oon maalla, mä istun pihalla. En mä mitään kitke enkä leiko. Joskus kyllä jättiukonputkia jahtaan ja vanhoista marjapensaista otan vanhat oksat pois.
[/quote]
No mä en tiedä, miten onnistut siinä, ettei marjapensaiden keskeltä puske heinää ja aidanvierustat täynnä jotain mitä lie kasveja jotka kasvaa ja talvella kuivuu siihen kamalaksi häkkyräksi, joka valtaa aina vaan enemmän alaa, kaikkien perennojen välistä jotkut sinne kuulumattomat puskee läpi, talonvierustat, rakennusten vierustat puskee kaikenlaista heinäkasvia. Johan talo on kuin ryysyrannassa, jos sen pihaa ei hoida vaan istuu vaan. Ja aina vaan ne rikkakasvit siementää pihalle lisää ja lisää sitä joka on pakko torjua kitkemällä.
[/quote]
Kannattaa istuttaa kasvit mahdollisimman tiiviisti niin rikkakasveille ei jää tilaa.
Ap, ei se taida olla sinulle tarkoitettu, omakotitalon rauha ja ihanuus. Pakkaudu vaan kerrostaloon, kolinan ja betonin keskelle. Me ainakin nautiskelemme täällä Kehä III:n kupeessa meren äärellä! Lapset rakastavat oman puutarhan antimia, nurmikolla juoksemista ja meressä uimista, trampoliinilla pomppimista ja takapihalta avautuvaa metsikköä...
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 20:28"]
Ap, ei se taida olla sinulle tarkoitettu, omakotitalon rauha ja ihanuus. Pakkaudu vaan kerrostaloon, kolinan ja betonin keskelle. Me ainakin nautiskelemme täällä Kehä III:n kupeessa meren äärellä! Lapset rakastavat oman puutarhan antimia, nurmikolla juoksemista ja meressä uimista, trampoliinilla pomppimista ja takapihalta avautuvaa metsikköä...
[/quote]
Viimeksi kun ulkona kävin, meilläkin pääsi metikköön tossa pihalla, uimaan 5minuutissa pyörällä mereen, trampoliinilla pomppimaan sisällä ja nurmikollakin voi juosta naapurin lapsien kanssa. Terveisiä kerrostalosta! Ja kukaan ei kolistele!
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 20:24"]
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:58"][quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:43"] [quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:36"]Asun omakotitalossa ja nyt jo hirvittää se työmäärä, joka ison pihan hoitamisessa on. Kohta se alkaa taas. Kun se oliskin vaan nurmikonleikkuuta. Sehän nopeasti on tehty mutta se kaikki muu. Koko ajan pitää kitkeä ja kitkeä. Ja kitkeä. Ja leikata, leikata. Ja leikata. Inhoan tätä, haluan kerrostaloon!! [/quote] Ei ole pakko kitkeä. Kun oon maalla, mä istun pihalla. En mä mitään kitke enkä leiko. Joskus kyllä jättiukonputkia jahtaan ja vanhoista marjapensaista otan vanhat oksat pois. [/quote] No mä en tiedä, miten onnistut siinä, ettei marjapensaiden keskeltä puske heinää ja aidanvierustat täynnä jotain mitä lie kasveja jotka kasvaa ja talvella kuivuu siihen kamalaksi häkkyräksi, joka valtaa aina vaan enemmän alaa, kaikkien perennojen välistä jotkut sinne kuulumattomat puskee läpi, talonvierustat, rakennusten vierustat puskee kaikenlaista heinäkasvia. Johan talo on kuin ryysyrannassa, jos sen pihaa ei hoida vaan istuu vaan. Ja aina vaan ne rikkakasvit siementää pihalle lisää ja lisää sitä joka on pakko torjua kitkemällä. [/quote] Kannattaa istuttaa kasvit mahdollisimman tiiviisti niin rikkakasveille ei jää tilaa.
[/quote]
Pihan hoito on tosi helppoa, kun kaikki pensaat yms on istutettu ryhmiksi, ja niiden juurella on paksu kerros sanomalehteä+kuorikatetta. Sokkelin vierustat on kivetty. Kukkapenkkejä ei ole pakko olla. Nurmikon leikkuustakin pääsee, kun pihalla on iso terassi ja nurmikon tilalla tiheästi kasvavia maanpeitekasveja. Ei tarvitse kuin keväällä lisätä katetta ja kerran pari kesässä nyppiä katteessa kasvavat rikkaruohot (lähtevät tosi helposti).
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 19:27"]
Et ole, mutta itse haluan omakotitalon ilman naapureita. Siinä sen juju. "Omakotitalo" pääkaupunkiseudulla on käytännössä rivari, missä on vain pieni, ylimääräinen ilmatila ulkoseinien välissä. Sellainen ketjukolhoosi ei ole mikään omakotitalo. Tontilla täytyy olla enemmän tilaa kuin kerrostaloparvekkeella; sellainen puoli hehtaaria ja metsä/meri takapihan jatkeena on hyvä alkulähtökohta.
[/quote]
Sitten voi sanoa omakotitaloksi, kun pystyy kusemaan nurkalta kuin nurkalta naapurien häiritsemättä. Muuten siinä ei ole mitään järkeä.
Katsokaa vain kun kylki kyljessä nämä "omakotitalot" ovat, ei mitään rauhaa millään puolella.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 20:41"]
Sitten voi sanoa omakotitaloksi, kun pystyy kusemaan nurkalta kuin nurkalta naapurien häiritsemättä. Muuten siinä ei ole mitään järkeä.
[/quote]
Naapurit jo tottuneet meikäläisen tapoihin, ihan rauhassa saa lasketella :)
Osaako herra 42 lukea?! Siinähän lukee että tiehoito maksua 150€ KUUKAUDESSA! Kyseinen omakotitalo on alueella jossa vuokrakämpät maksaa 80 neliöö 350 - 400 €. Että tähän ei kannata sekoittaa Helsinkiä mitenkään. Siihen vielä päälle lainanlyhennys 600€/kk eli asuminen helposti 1300€ /kk. Kun asunnon vuokraamalla kulut olisi 400€. Ja talo nyt olisi n. 20 000€ Remontin tarpeessa. Talvella peltikatto vaurioitunut, salaojat, sauna jne. Ainiin, ainahan se on halpaa asua omakotitalossa ;)