Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Menestyshän Krimin valtaus oli mutta mitä hyötyä siitä oli
Kommentit (7)
Niih, putleri todisti taas maailmalle, minkälainen roistovaltio venäjä on.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ydinasetukikohta ja muu yhteinen historia on tärkeää Venäjälle. Sinne on hylätty neuvostotankit.
[quote author="Vierailija" time="18.03.2015 klo 22:28"]
Esti vallankumouksen venäjällä.
[/quote]hetkeksi
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Muistakaa, että Krim kuului Ukrainalle vain 60 vuotta. Se on historiallisesti hyvin lyhyt aika. Moni niemimaan asukas koki olevansa ulkomaalainen omassa maassaan. Nyt he ovat venäläisiä Venäjällä, mutta tuskin sen tyytyväisempiä vallitseviin oloihin. Krim on muuten elävä esimerkki siitä, että kaunis luonto ja ihana ilmasto eivät riitä hyvään elämään.
Alue: Aihe vapaa
Venäjä sai 'ikuisen' pläntin tuollekin alueelle. Mustaltamereltä on pääsy Välimerelle. Venäjän intresseissä on pitää Mustameri auki. Pitää muistaa, että vaikka Venäjällä on muutakin rantaviivaa Mustallamerellä, olisi se Ukrainan mahdollisesti kaukaisessa tulevaisuudessa liittyessä natoon joutunut melko ahtaalle. Venäjän mahdollisia tulevia kaasuputkihankkeita tämä turvaa merkittävästi.
Krimin rannikolla on lisäksi ainakin kaasuesiintymiä, joskin toki Venäjän mittakaavassa pienehköjä eli nämä tuskin näyttelivät kovin suurta roolia tässä suunnitelmassa.
Puhumattakaan kansallistunteen nostatuksesta: jopa Putinin vastustajat ovat pitkälti sitä mieltä, että Krim kuuluu Venäjälle. Koko maa on samaa mieltä jostakin.
Tässä ne mitä itse äkkiseltään keksin.