Mieheni tunnusti: ei tahdo käydä koskaan missään...
...koska ei ole pienenä oppinut asioimaan esim. paremmassa ravintolassa, ei tunne kuuluvansa sinne jos menemme tuollaiseen, eikä siksi tahdo käydä missään Mäkkäriä kummemmassa kanssani. :(
Muuten miehellä on ihan hyvä itsetunto, mutta kieltämättä anopin outo kasvatustyyli näkyy tähän päivään saakka monissa asioissa.
Naiset, kasvattakaa lapsenne käymään eri paikoissa ja oppimaan käytöstavat!
Kommentit (15)
Köyhän perheen realiteettien seuraus. Tuttu asia itsellenikin. Mutta ei kannata sekoittaa hyvien tapojen hallintaa tämän kanssa. Ja mitä vikaa on askeettisessa ja ekologisessa elämäntavassa?
No haloo, aika harvassa perheessä käytiin ennen missään ravintoloissa, ne on yleistyneet vasta myöhemmin. Meidän kotikaupungissa ei ollut edes mäkkäriä. Silti pitäisi osata käyttäytyä, ei voi lapsuudenperhettä syyttää. Eri asia jos ei viihdy. Itsekin tunnen toisinaan oloni oudoksi jos olen liian fiinissä ravintolassa
Miksi pitäisi käydä eri paikoissa?
[quote author="Vierailija" time="18.03.2015 klo 19:15"]Miksi pitäisi käydä eri paikoissa?
[/quote]
Miksi pitäisi ylipäätään tehdä mitään?
En minäkään. En vain tykkää tai halua. Ei sen kummempaa.
Me ei käydä hienoissa ravintoloissa tai matkoilla, kun ei ole varaa. Silti lapset osaa käyttäytyä eri tilanteissa.
Ei minunkaan mieheni, mutta silloin tällöin mennään kuitenkin minun mielikseni - ja on aina ruoka maistunut. Aivan kuten itsekin välillä joustan omalta "mukavuusalueeltani" esimerkiksi metsäretkille.
Jos sinä osaat kuitenkin tehdä varauksen ja mennä tiskille asioimaan, niin mikä ongelma?
Minuakaan ei ole opetettu ja minulla tulee ahdistava tunne ravintoloissa..
En edes hesburgeriin tai grillille voi mennä syömään..
No hyi, minä en voisi olla ihmisen kanssa, joka ei halua tehdä mitään tai käydä missään tai muuten olisi täysi juntti.
Käymme ravintoloissa, matkustelemme jne vaikka miehellä ei sellaista taustaa ole, ei ole lapsuudenkodissa opetettu tai käyty missään. Ihan on itse opetellut oikein hyvällä menestyksellä :)
eri paikoissa käyminen maksaa... Ei kaikilla ole varaa maksaa yli 3€ päivän ruokiin per henkilö. jne jne...
En minäkään tykkää. En, vaikka olen varakkaasta perheestä ja tottunut käymään hyvissä ravintoloissa jne jo lapsuudessa. Minä vaan olen erakko ja ääri-introvertti, viihdyn parhaiten kotona.
No mitä opettelemista tuossa on :D menet raflaan, istuudut, teet tilauksen, syöt, maksat, lähdet.
Pakko olla provo, vaikea kuvitella että noin juntteja ihmisiä on olemassa. Ehkä jossain maaseudun perukoilla?