päiväkotiin toiselle paikkakunnalle
Tilanne on se, että meidän kuntamme päiväkodit sijaitsevat useamman km päässä ja työpaikkani täysin vastakkaisessa suunnassa. Työpaikkani vieressä, toisessa kunnassa on päiväkoti, joka olisi niin lapselle, kuin minullekkin helpompi ja se olisi lähempänä kuin meidän kunnan päiväkodit. Niin onkohan mahdollista antaa lapsi päiväkotiin toiselle kunnalle vai onkohan turha toivo?
Kommentit (3)
Kouluun lapsi menee kuitenkin omassa kunnassa joten eikö olisi mukava että ekalla luokalla olisi tuttuja?
[quote author="Vierailija" time="16.03.2015 klo 11:22"]Kouluun lapsi menee kuitenkin omassa kunnassa joten eikö olisi mukava että ekalla luokalla olisi tuttuja?
[/quote]
Tottahan tuokin, mutta muistan omat kokemukseni siitä kun menin ventovieraiden kanssa ekalle luokalle muuttomme vuoksi, eikä se ollut ollenkaan ikävä kokemus.
Varmaan vaikea saada paikkaa sieltä sillä kunnan ensisijainen velvollisuus on hankkia hoitopaikka oman kuntansa lapsille.