Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Neuvostoliiton luhistumisesta tänään 30 v. Silti haluaisin mieluummin naapuriksemme Gorbatshovin NL:n kuin Putinin Venäjän

Vierailija
04.12.2021 |

YYA NL:n kanssa oli parempi kuin sopimukseton tila Putinin kanssa.

Kommentit (2)

1/2 |
04.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen muuten saanut sellaisen vaikutelman, että Gorbatšov on yksi lähihistorian aliarvostetuimmista poliitikoista, vaikka hän on Nobelin rauhanpalkinnon joskus kai saanutkin. En tiedä hänen yksityiselämästään tai hänen urastaan ennen Neuvostoliiton valtionpäämieheksi nousemista, mutta hänen glasnost-, demokratisaatio- ja perestroika-projektinsa vaikuttavat minusta erittäin hyviltä hänen edeltäjiensä poliittisiin ajatuksiin ja projekteihin verrattuna. Maailmassa on nykyäänkin vielä monia maita, joissa hänen projektinsa olisivat ajankohtaisia.

Eli en tiedä, haluasinko naapuriksi mieluummin Gorbatšovinkaan ajan Neuvostoliittoa kuin nykyvenäjää, mutta poliitikkona arvostan huomattavasti enemmän Gorbatšovia kuin Putinia.

Vierailija
2/2 |
04.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Gorballa oli aito halu tervehdyttää Venäjä ja NL

Putinin halu on ollut alusta lähtien päinvastainern.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kuusi