Mikä ala heikkolahjaiselle?
Olen diagnosoidusti heikkolahjainen ja älykkyysosamääräni on reippaasti alle keskiverron ja lisäksi minulla on hyvin pahoja keskittymisvaikeuksia sekä työperäinen kuulonalenema.
Opiskelen tällä hetkellä sellaiseen ammattiin, jossa tullaan toimimaan enimmäkseen lasten parissa.
Jokunen aika sitten töissä eräs lapsi kiljaisi korvaani niin kovasti, etten enää kuule mitään.
Sama korva on altistunut melulle useamman kerran töissä ja lääkäri kehotti miettimään jatko-opintoihin toista alaa, ellen halua kuuroutua ennen kolmeakymppiä täysin.
Olen tällä hetkellä siis alle 20-vuotias.
Pidän nykyisestä alastani muuten, mutta kuuloni on erittäin merkittävästi heikentynyt.
Mitäs nyt sitten? Hankala keksiä mitään muuta yhtä mielenkiintoista alaa ja minun älykkyysosamäärälleni sopivaa.
Kommentit (74)
Millä perusteella ihmisiä nykyään diagnosoidaan heikkolahjaisiksi? Ne heikkolahjaiset, joita tunnen, eivät ikinä kykenisi tuottamaan noin selkeää, johdonmukaista ja kieliopillisesti eheää tekstiä eivätkä itse asiassa pystyisi edes noin loogiseen ajatteluun.
Aloitus ei kyllä ole heikkolahjaisen kirjoittama vaan älykkään korkeakoulutetun tekstiä.
Minäkin tässä nyt hieman ihmettelen. Itse olen joko keskitasolla tai huomattavasti keskitason yläpuolella lahjakkuudeltani ja älykkyydeltäni, jossain yksittäisissä asioissa kapealla sektorilla on alenemaa ja en pysty tuottamaan noin järkevää tekstiä ikäpäivänä. Kuule oletkohan sinä liian tyhmien ihmisten kanssa tekemisissä jotka ei osaa määritellä lahjakkuuttasi? kannattaisiko sinun miettiä jotain korkeakoulututkintoa, vaikkapa suomen kielen tms. parissa, suuntautua vaikkapa jollekin virkamies tai tutkijan uralle?
Suosittelen omaa ammattiani eli hammaslääkäriä. Isolla osalla jengistä alalla on kuulonalenema, ei ole mikään ongelma puhua sinullekaan lujempaa. Potilaat vaihtuvat aina päivän mittaan, ei tarvi tsempata kuin yksi käynti kerrallaan. Jos ei tykkää small talkkailla niin ei tarvi sitäkään tehdä.
"Sama korva on altistunut melulle useamman kerran töissä" "Olen tällä hetkellä siis alle 20-vuotias."
Ei tule kuulonalenemaa tuossa ajassa ja nykyään käytetään kuulosuojaimia. Tuokin on ihan hauska:
"Jokunen aika sitten töissä eräs lapsi kiljaisi korvaani niin kovasti, etten enää kuule mitään." Joka päivähän tämä provoilee.
Sote. Siellä ne muutkin heikkolahjaiset on.
Olen hyvä kirjoittamaan ja analysoimaan, mutta älykkyysosamääräni on silti alle 80.
Haaveilin työstä lastentarhanopettajana, mutta lääkäri torppasi ajatukseni heti, koska käytännössä toinen korvani on täysin kuuro ja toisesta kuulo heikkenemässä hyvää vauhtia.
Sukurasitteena on kuulonalenemaa ja kuurojakin löytyy paljon, eli alttiutta on vahvasti.
Yksilötyötä teen nytkin harjoittelussani lastensuojelussa, mutta kyllähän sielläkin metelille altistuu usein ja paljon.
Pidän lapsista kovasti ja olen aina halunnut tehdä töitä jollain tapaa lasten tai nuorten parissa, en ole ikinä edes miettinyt muita vaihtoehtoja.
Kaikki unelma-ammattini liittyvät jollain tavalla kasvatustyöhön tai hoitotyöhön, lto-koulutuksen lisäksi olen harkinnut sosiaalityötä (ei pääse sisään minun älynlahjoillani mutta kiva haaveilla), sosionomikoulutusta ja diakoniatyöntekijän koulutusta.
Ongelmana on se, etten tule ikinä varmasti pääsemään mihinkään korkeakouluun, koska en pärjää edes alakoulutason matematiikassa ja sitä vaaditaan kaikissa pääsykokeissa.
Etsin siis jotain käytännöllistä ammattia, jossa ei ole paljon meteliä ja jossa voi työskennellä myös älyllisesti rajoittunut henkilö.
Ap
Lastensuojelu.
Siellä ei tarvitse kuunnella ja saa kirjoitella mitä sattuu sydämensä kyllyydestä.
Kuulokoneet on keksitty. En minä ainakaan omaa älykkyystasoa tiedä, en mä mikään ruudinkeksijä ole, mutta työtön en ole ikinä ollut.
Eihän kuulo normaalilla ihmisellä heikkene tuossa ajassa, mutta kuten mainitsin, meillä tämä kulkee suvussa ja kuulolaitetta käyttää moni jo viisikymppisenä.
Minulla on jokin rakennevika korvassa ja aina ollut huono kuulo, mutta nyt se on entistä heikompi.
Päiväkotityössä tai lasten vapaa-ajan harrastuksissa ohjaajat eivät käytä kuulosuojaimia useinkaan, eihän äiditkään vapaa-ajalla kuuloaan suojaa vaikkapa leikkipuistossa.
Ap
Missä sinut on muka heikkolahjaiseksi todettu? Et voisi analysoida tilannettasi noin etkä kirjoittaa niin sujuvaa tekstiä jos olisit oikeasti vajaa?
Jospa sinulla onkin "vain" dyskalkulia ja keskittymisvaikeuksia. Kyseisellä paletilla äo-testit voivat antaa valheellisen matalia lukemia. Onko keskittymisongelmia tutkittu (esim. ADHD) ja koetettu hoitaa lääkityksellä?
Minulla on lausunto psykologilta, siellä on mainintaa useamman kerran laaja-alaisista oppimisvaikeuksista ja maininta, että olen älyllisesti ikätasoani jäljessä.
Peruskoulun kävin osittain mukautetusti.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Missä sinut on muka heikkolahjaiseksi todettu? Et voisi analysoida tilannettasi noin etkä kirjoittaa niin sujuvaa tekstiä jos olisit oikeasti vajaa?
Palsta-aktiiveissa on eräs itseään heikkolahjaiseksi väittävä ja hänkin kirjoittaa sujuvaa tekstiä. Hänenkin kohdallaan ihmettelin diagnoosia.
AV:n modeksi voisi olla mahdollisuuksia...
Vierailija kirjoitti:
Minulla on lausunto psykologilta, siellä on mainintaa useamman kerran laaja-alaisista oppimisvaikeuksista ja maininta, että olen älyllisesti ikätasoani jäljessä.
Peruskoulun kävin osittain mukautetusti.
Ap
Psykologikin voi erehtyä. Kuinka pitkä aika tutkimuksista on ja onko useampi henkilö tutkinut sinut? Millä tavoin (matematiikan lisäksi) ne oppimisvaikeudet ilmenevät? Mikä matematiikassa oli erityisen vaikeaa?
Olisiko jotain muuta mahdollisuutta kuin päiväkotityö nykyisellä alallasi?
Esim. yksilötyössä ei tulisi melualtistusta samalla tavalla.