mitä tämä on!?
Moi!
Olen 14v tyttö ja haluaisin kuulla kokemuksistanne.
Minulla alkoi jonkunaikaa sitten nämä oudot oireilut. Lääkäriin hakeuduin epätodellisten/uni tuntemusten perusteella. Mitään ei olla löydetty... Oireiden alkuvaiheessa kaikki oli hyvin, mutta nykyään tämä häiritsee arkeanikin.
- pyörryttää
- tinnitusta
- lumisadetta näkökentässä
-jatkuva väsymys riippumatta levosta
- pieni tärinä päällä
- korvien paine/tukkoisuus
- pään paine/ns tukossa (??)
- ja pääasiassa nämä epäodelliset tuntemukset.
Jne. Olen aina todella väsynyt, syön ns. ison kalaöljy (mikä ikinä XD) tabletin joka aamu, treenaan joka toinen päivä, nukun 8-10h. MIKÄ TÄSSÄ MÄTTÄÄ?? Ei ole mitään kotihuolia tai koulu tai kaverihuolia. Elän onnellista elämää tätä lukuunottamatta. Niskat ja takaraivo kipeät joskus muttei niinkään jumissa. Ikinä ei jaksa tehdä mitään ja keinuttaa kokoajan... 6kk ollut jo täyttä p4skaa... (oireiden tultua/pahentuessa) Auttakaa, kiitos paljon. :)
Kommentit (16)
Käypä kiropraktikolla tutkituttamassa niskasi ja selkäsi. Saatat yllättyä.
On tultu käytyä varmaan 6krt lääkärillä. Aivokäyrä otettu, ei kummempia, sydän filmi, ei mitään. Treenaan 2h salilla. Syön aamupalaa, lounaan, koulun jälkeen välipalaa ja treenin jälkeen jotain. (=iltapala) Verensokeri ja verenpaine ovat yleensä vähän alhaisia, muttei mitään sen kummempaa... No, en nyt niistä lääkäreistäkään tiedä... He etsivät vain jotain mahdollisia huolia elämästäni, jotta voisivat laittaa sen syyksi. MITÄ IHMETTÄ?
Korvat, poskiontelot? Migreeni ilman päänsärkyä (basillaari?)
Korvat on tsekattu kans, itseasiassa marraskuussa oli poskiontelutulehdus antibiootti. Migreeni olisi taas näkynyt aivokäyrässä... Noi niskat hoidan kuntoon hierojalla piakkoin, mutten usko että kyse on kuitenkaan siitä.. (ainakaan kaikki oireet!) niskassahan on kummallakin puolella ne kaksi isoa pattilihasta, niin ne ovat kipeät...?:/ myös oikeanpuoleinen se lihas patti juttu (:D) ja myös kaula sieltäpuolelta on joskus tosi kipeä ://
Enpä oikein tiedä .. . näen paljon lumisadetta"" ja kaikkia pisteitä, valopalloja... Aina väsynyt... Iha kuin olisi unessa/elokuvassa tai omasa ns. kuplassa. Kommentoikaa, pelottaa
Syön aika paljon oikeastaan nyt kun olen kuitenkin kasvava ja on aina nälkä. xd Enkä tosiaankaan usko että on hemoglobiinista kuin nämä oireillut kuitenkin jo 6kk... :/ tänään tuli taas, tärisin, epätodellinen olo, pyörrytystä, jalat ihan velliä (ei jaksa jotenkin kantaa omaa painoaan ??:o) näköhäiriöitä... Pitää sanoa suoraan että aikalailla vituttaa, kun on tämmöstä tositosi usein ja ei saada testeistä mitään irti. Peloissani mennä kouluun tästä edes, ellei sitten treeniin... :,(
ap
Puhu sun äidille tai koluluterkalle.
Siis tottakai ne tietää. Olenhan käynnyt jo lääkärissä testeissä jne... ap
Montako kertaa olet köynyt lääkärillä asian takia? Apua pitää joskus vaatimalla vaatia, mutta tuskin sun tarvii kun tollasia oireita on. Luulisi lääkärin kyllä ottavan vakavasti.
Miten treenaat ja minkälaiset on sun päivän syömiset?