Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muumitietäjät hohoi!

Vierailija
02.02.2015 |

Olen myymässä 90-luvulta peräisin olevaa kahta muumimukia. Toinen on kunnoltaan virheetön, mutta toisessa on pieni halkeama. Paljonko halkeama alentaa muumimukin hintaa? Prosentuaalisesti. Jos oletetaan, että ehjästä voin pyytää (ja saankin) yli 100eur, ni paljon viallisen realistinen hintapyyntö on?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alentaa hintaa oikeasti tosi paljon :( Koittaisin myyntiä esim. 15 euron aloitushinnalla rikkinäisestä mukista.

Vierailija
2/3 |
02.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ostaisi, mutta n. 20e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rikkinäinen on rikkinäinen..
Oikea keräilijä ei rikkinäistä ostaisi, sama kun ostaisi taulun josta on leikattu maalauksen kohde pois.
Joku jolla ei välttämättä ole varaa/ ei raaski maksaa ehjän hintaa voi tuon kuitenkin ostaa mutta arvo on huomattavasti alle satasen.
Ihan jonkun kympin luokkaa korkeintaan, sehän on rikki.
Mitään muuta mukia ei kukaan ikinä ostaisi rikkinäisenä, mutta muumimuki, jopa rikkinäisenä menee kaupaksi kalliimmalla kuin uusi ehjä mikätahansa muki kaupasta.
Tosin, ainahan onni voi potakaista ja joku arvosta tietämätön voi sen sinulta esim huutonetissä huutaa arvoa korkeammalla hinnalla ja luulla tekevänsä hyvätkin kaupat kun sai pari kymppiä halvemmalla kuin muut ehjät vastaavat.
Itseltäni löytyy vitriinistä kaikki mukit enkä rikkinäistä olisi tuonne ikinä huolinut.
Mutta kyllä sinä mukillesi ostajan löydät, siitä ei ole epäilystäkään.
Aina voi yrittää.