Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Makuuhuoneen kalustamisesta!

Vierailija
26.01.2015 |

Aloitamme remontin ja muutamme huonejärjestystä. Mun ja miehen makuuhuoneeksi tulee kaikkein pienin huone. Mittasin että huoneeseen ei tule mahtumaan kuin parisänky ja yksi vaatekaappi, edes yöpöydät eivät mahdu sängyn viereen. Mitä huonekaluja teidän makuuhuoneissa on? Miten saada pienestä makuuhuoneesta isomman näköinen kuin neliöt oikeasti on? Vaaleilla pinnoilla varmaankin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on erittäin pieni makuuhuone. Huoneessa on vain 120 cm leveä sänky, yöpöytä ja pyykkikori. Seinällä naulakko, johon voi ripustaa käytössä olevat vaatteet.

Vierailija
2/5 |
26.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei siinä auta muu kuin luopua kaikista turhista kalusteista. Pahin virhe on tunkea väkisin sinne ne yöpöydät ja kaapit ja lipastot jne.

Onko vaatekaapin pakko olla makuuhuoneessa? Onko muualla tilaa vaatesäilytykseen? Vaatehuone? Tarvitaanko vaatekaappi vai kävisikö esim. lipasto vaatesäilytykseen? 

Yöpöydän ei tarvitse olla se tavallinen pikkupöytä sängyn vieressä vaan nykyään on monenlaisia ratkaisuja esim. sängynpääty jonka "takana" on tilaa yöpöydän tavararoille, toimii siten yöpöytänä. Päädyn päällä voi olla pöytävalot, "yövalot" voi myös laittaa katosta roikkumaan tai toteuttaa seinävalaisimina.

 

Sitten on enää keinoina vaaleus, hyvä valaistus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyrpä on paras huonekalu makuuhuoneessa tekokyrpien jälkeen.

Vierailija
4/5 |
26.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yöpöytä voi olla myös seinään kiinnitetty hylly sängyn vieressä tai sängyn takana. Iso peili tuo avaruutta, jos ei sitten muuten häiritse teitä.

Vierailija
5/5 |
26.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saako sängyn alle kehiteltyä jotain laatikkojärjestelmää vaatteille? Meillä oli lastenhuoneessa sängyn alla iso pyörillä kulkeva laatikko (alunperin varasänky), jossa oli lelut. Samanlaiseen mahtuisi paljon vaatteitakin.

Yöpöytänä voi käyttää sängynpäätyä, hommaa vaan tarpeeksi leveän. Siihenkin voi varmaan teettää jotain pieniä laatikoita. Yövalot seinään kiinni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi neljä