Kuunteleeko muut King Crimsonia?
Kommentit (11)
Nuorena tuli kuunneltua jonkin verran. Taisin lainata yhden tai pari älppäriä kirjastosta. Muistan vain jokusen biisin: In the court if the crimson king sekä I talk to the wind.
Tottakai. Kuuluu niihin, joita ylipäätään kuuntelen.
MINÄ.. Soi just Discipline vinyyli erittäin kovalla. Mutta alottelin In the Court of the Crimson King.. Ennenku lähen baariin, niin laitan soimaan Bill Brufordin- U.K.
Olen vähän kuunnellut, mutta ajoittain ehkä hieman liiankin progea makuuni. Pink Floyd on enemmän se minun juttu.
Vierailija kirjoitti:
Olen vähän kuunnellut, mutta ajoittain ehkä hieman liiankin progea makuuni. Pink Floyd on enemmän se minun juttu.
Tämä. Pidän kyllä, muttei jotenkin oikein tunnu omalta. PF toimii jostain syystä edelleen.
shawn lane oli kans kova, tosin yleensä jazzista pois äkkiä ja takas pink floydiin ja muuhun mystiseen ja simppeliin
kyllä kuuntelen. Tyylit vaihtelee paljonkin eri aikakausien välillä mutta laatu on aina korkea. Parhaista biiseistä mainittakoon Starless albumilta Red.
Oletteko pistäneet merkille, kuinka vähän esim. Youtubessa on King Crimsonin studiovetoja? Aktiivinen kuulijakunta kenties poistattelee niitä sieltä?
Yhtye on matikkanörttien progea. Ei mitään mystiikkahörhöilyä kun pääsivät vauhtiin. Kuuntelen ehdottomasti. YouTubessa hyviä livejuttuja.
pari huippu hittiö on varsinkin
epitaph ja
three of a perfect pair