Mitä tämä kertoo ystävästäni?
Kysyn häneltä joka päivä kuulumiset kasvotusten tai puhelimella. Hän ei kysy minulta ikinä. (Hän on nainen) ja joskus kun kerron omat kuulumiset, vaikka hän niitä erikseen kysykkään niin häntä ei tunnu kiinnostavan. Muuten hän on kyllä tosi mukava ja kaikkea juuri, kuin minulle luotu ystävä, mutta tämä yksi huono puoli häiritsee ja haittaa minua. Pitäisikö ottaa asia puheeksi tai jotain? Kertooki tämä ettei hän välitä?
Kommentit (16)
Kertoo että hänellä on mahdollisesti aspergerin syndrooma. As-ihmiset eivät aina tajua kysyä toiselta kuulumisia takaisin.
Perustelen kysymyksellä; ollaanko me naiset aina näin vaikeita että pitää ongelma kehittää?
Eräskin ketjussa jo antaa diagnooseja!
Huhhuh.
Minusta kukaan ei ole tässä ketjussa antanut diagnooseja. Jos sanoo että jokin oire voisi mahdollisesti viitata johonkin sairauteen, ei se tarkoita että kyseessä olisi diagnoosin antaminen. :D
[quote author="Vierailija" time="05.01.2015 klo 00:22"]Kertoo että hänellä on mahdollisesti aspergerin syndrooma. As-ihmiset eivät aina tajua kysyä toiselta kuulumisia takaisin.
[/quote]
huono yritys
Minusta kuulostaa itsekkäälle ja välinpitämättömälle. Ota asia puheeksi, jos "uskallat" ja sano, vaikka, että tämä on tärkeää ja toivot että hän kuuntelisi sinua. Toisaalta, jos teillä on kovin mukavaa muuten yhdessä, haittaako tuo asiaa liiaksi asti? Inhottava juttu kylläkin :/
Miksi et vain ala kertoa omiaskin kuulumisia? Tarviiko niitä niin erikseen kyselläkään... Helposti itsellä jää ainakin juttu päälle jos kaveri kysyy minulta omista asioistani.. saatan jauhaa pitkät turinat ja sitten myöhemmin hävettää jos en ole tarpeeksi paljon muistanut kysellä kaverilta ja jutella hänen asioistaan.
Ei se sillä varmasti pahaa tarkoita.
Mä olen varmaankin ystäväsi kaltainen, huomaan vasta myöhemmin (ehkä), että olen vaan omia juttuja höpöttänyt, jollen erityisesti keskity huomaavaisuuteen. Toisaalta en halua vaikuttaa liian uteliaaltakaan.
Mäkin oletan vastavuoroisuutta. Eli kun olen itse kertonut ummet ja lammet, niin sitten ystäväkin ymmärtäisi avautua omista jutuistaan. You know?
Että hänellä on rasittava ystävä.
[quote author="Vierailija" time="05.01.2015 klo 00:26"]Perustelen kysymyksellä; ollaanko me naiset aina näin vaikeita että pitää ongelma kehittää?
Eräskin ketjussa jo antaa diagnooseja!
Huhhuh.
[/quote]
No hyvä olen aika ylireagoiva
-ap
Kuvitellaan vaikka tilanne näin: Moikka, mites meni viikonloppu?
Sit ystävä kertoo omasta viikonlopustaan ja sitten on sun vuorosi. "Joo mä kävin leffassa ja sit Pertin kanssa rempattiin vähän makkaria" jne. plaa plaa plaa..
Sit se ystävä voi taas jatkaa omia juttujaan. Ei se sitä tarkoita ettei sitä kiinnostaisi sun asiat. Miten se pitäisi erityisesti mainita? Että ompas mielenkiintoista? Tai voi kuinka upeaa, kerro lisää? :DD
Sit mua ainakin ärsyttää sellaset ihmiset, jotka odottaa jotain ihmeen erityiskiinnostusta heidän asioihinsa ja että heidän tekemisensä ovat niin kamalan kiinnostavia, että niitä juttuja pitää oikein lypsää. Tai jos kysyn että mitä kuuluu, niin joku introvertti vastaa että "ihan hyvää". Siinä se. Ja sit kiusallinen hiljaisuus. (jolloin on vaan parempi jatkaa omia juttujaan)
Sitten valitetaan kun puhutaan vaan omista asioista ja toisten asiat ei kiinnosta.
No kertokaa niitä asioitanne hyvänen aika! (onneks mulla ei tällaiset tyypit niitä best friendejä ookaan)
Up