6. luokkalaiset lähevät 7 km:n hiihtoretkelle
tammikuulla. Ei siinä mitään mutta lapseni ei kertakaikkiaan pysy pystyssä suksilla, kuin hetken matkaa. Onkohan syytä jäädä pois matkasta? Voisi olla turhan rankka. Mitä mieltä olette?
Kommentit (130)
Minä olen kömpelö aikuinen ja olen vihannut hiihtoa aina. Ala-asteelta saakka.
Lapsellani on ongelmia tasapainon kanssa. Todettu ihan neuvolassa / lääkärissä. Kävi toimintaterapiassakin jonkun aikaa. Silti ei tulisi mieleenikään, ettei lapsi voisi normaalisti osallistua liikuntatuntien ohjelmaan. Hiihtäminen nimenomaan on lapsestani mukavaa, vaikka ei siis mitään kilpavauhtia ladulla mene. Onneksi isovanhemmat ovat innokkaita hiihtäjiä ja ottavat tenavaa mukaan hiihtämään. Tämän hiihtoa vihaavan äidin osalle jää siis vain välineiden hankinta :) Lapsen taidot ovatkin kehittyneet jo paljon isovanhempien ansiosta.
Lapseni myös luistelee (heikommin kuin ikäisensä), ajaa pyörällä, juoksee metsissä ja pomppii trampoliinilla. Ainakaan vielä ei ole kukaan kiusannut hitaudesta.
Juttu on niin, että tasapainoa voi kehittää liikkumalla monipuolisesti. Tämä onnistuu nimenomaan lapsena... Aikuisena jo hankalampaa.
Eli märehtimisen sijaan, suosittelisin ap:ta kannustamaan lasta liikkumaan paljon ja monipuolisesti.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:28"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:27"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:19"]
Ap mitä teet työksesi? Minkä alan koulutus sinulla on?
Entä miehesi?
[/quote]
Suksi vittuun kyselemästä!
[/quote]
Eli ei ole arka aihe?
Haluatko lapsesta kasvavan kaltaisesi?
[/quote]
Ei, en toivo lapsestani merkonomia, mikä kauhea kohtalo. Vastasin lenkiltä tultuani, jos satut sitä vielä täällä kieli pitkällä odottamaan.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:12"]
Onko ap:n lapsi siis ensimmäistä kertaa suksilla ja kaikki muut ovat hiihtäneet vapaa-ajallaankin siitä asti, kun ovat oppineet kävelemään? Vai miten muuten "lähtötaso" on eri? Hiihtämistä on harjoiteltu ekaluokalta asti, jotkut jopa eskarissa ja väitän, että jos ap:n lapsi on osallistunut suomalaiseen perusopetukseen, ei hänkään ole enää kuudennen luokan talvena opettelemassa hiihdon alkeita, jolloin lähtötason pitäisi olla koulun pihalla suksiin tutustumista. Jos taas ap:n lapsi tarvitsee erityistä tukea liikunnassa, siitä on tehty HOJKS ja siitä osaa kuudennen luokan opettaja katsoa, mikä olisi lapselle sopiva ohjelma tuolle tunnille, kun muut lähtevät hiihtoretkelle.
[/quote]
Eipä taida kovin montaa tuntia vuotuiseen opetussuunnitelmaan hiihtoa kuulua. Etenkään Etelä-Suomen vähälumisissa talvissa. Muistan omastakin lapsuudesta kun monet kävivät vapaa-ajalla laskettelemassa tai muuta sellaista. Ei niillä koulun muutamilla tunneilla kukaan hiihtämään oppinut kuin alkeet jos ei muuten osannut. Jos ei taitoja muuten harjoita niin seuraavana talvena saa alkaa uudelleen lähtötasolta kun ne vähätkin unohtuvat. Ja toisekseen näissäkin asioissa lapset ovat yksilöitä. Joku on hyvä matikassa, joku enkussa ja joku hiihdossa. Ei siinä mitään hienoja suunnitelmia tarvita vaan maalaisjärjen käyttö riittää.
Itselläni sekä luistelu että hiihto tuottivat tuskaa ja olivat toivotonta räpiköintiä ja äärimmäisen vastenmielistä. Ylemmillä luokilla sain käydä kävelylenkillä kun muut hiihtivät tai luistelivat ja olin onnellinen, sain kokea liikunnan ja ulkoilun riemua. Lenkkeilyä olen jatkanut aikuisenakin, suksiin en ole koskenut 20 vuoteen.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:29"][quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 19:23"]
Jokatalvinen riesa koko kouluhiihto! Taas pitää etsiä kirppareilta uudet käytetyt monot kun tietenkään ei viimevuotiset enää mahdu tuolle 12veelle:/ Itseasiassa suksetkin on liian lyhyet prkl. Ja kaikki tämä vaiva siksi että hiihtävät 2 kertaa koulussa. Sitten välineet taas vuodeksi varastoon.
[/quote] Mitenkäs lainaaminen? Jos todella tarve vaan tuon kaksi kertaa (miten niin muuten juuri kaksi kertaa?), niin kannattaa lainata.
[/quote] Mistäs hitosta lainaat? Ei ole samaa kokoa käyttäviä joilla ei olisi myös samaan aikaan sitä perhanan hiihtoa se 2 kertaa mitä liikkatunnilla hiihtävät.
Opeta se hiihtämään, eikä juoksemaan karkuun
Miten tuon ikäinen ei osaa hiihtää? Luulisi kuudessa vuodessa oppineen jo pelkästään koululiikunnan ohessa...
Pysy suksilla? Kaatuu sitten vai mitä tapahtuu?
12-vuotias olisi oppinut, jos on oppiakseen. Tuliko mieleen, että voi olla kyse erityislapsesta? ap
Ihan kävelyvauhtia menevät, kyllä se pärjää. Moni muukaan ole koskaan kunnolla hiihtänyt ja siellä ne vaan tulevat hyvin mukana.
Et sitten sanonut, että kyse on erityisestä. Terveelle tuo on ihan ok.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:40"]
12-vuotias olisi oppinut, jos on oppiakseen. Tuliko mieleen, että voi olla kyse erityislapsesta? ap
[/quote]Opettajan pitäisi tietää mitä vaatii. Tuliko mieleen?
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:40"]
Ihan kävelyvauhtia menevät, kyllä se pärjää. Moni muukaan ole koskaan kunnolla hiihtänyt ja siellä ne vaan tulevat hyvin mukana.
[/quote]
se hidas vauhti on ok mutta kaatuilu, jos sitten menettää hermot kesken kaiken?
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:40"]12-vuotias olisi oppinut, jos on oppiakseen. Tuliko mieleen, että voi olla kyse erityislapsesta? ap
[/quote]
No ei tullut, toisaalta ainakin av-palstalla joka toinen lapsi on erityislapsi
Ope ei tiedä, että se on erityislapsi??
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:41"]
Et sitten sanonut, että kyse on erityisestä. Terveelle tuo on ihan ok.
[/quote]
Terve muuten mutta huono tasapaino. ap
turhan rankka? Liikkuuko lapsesi laisinkan? Eikö hänellä ole mitään peruskuntoa? 7km suksilla on lyhyt matka.
Harjoitelkaa sitä hiihtoa, jos se ei vielä suju (miten ihmeessä yli 10v lapsi ei osaa hiihtää lainkaan???)
Ihme curling-vanhemmuutta taas.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:41"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:40"]
Ihan kävelyvauhtia menevät, kyllä se pärjää. Moni muukaan ole koskaan kunnolla hiihtänyt ja siellä ne vaan tulevat hyvin mukana.
[/quote]
se hidas vauhti on ok mutta kaatuilu, jos sitten menettää hermot kesken kaiken?
[/quote]Vanhempien kanssa menetetään aina hermot, koulussa on eri kun on ope ja muut oppilaat.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:39"]
Miten tuon ikäinen ei osaa hiihtää? Luulisi kuudessa vuodessa oppineen jo pelkästään koululiikunnan ohessa...
[/quote]
Koululiikunnassa? Meillä poika kuudennella luokalla ja hiihtoa ei ole ollut kertaakaan. Olisi kyllä sinällään mielenkiintoista nähdä, miten parhaimmillaan kymmenen oppilaan sukset tungetaan koulutaksiin...
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 16:40"]12-vuotias olisi oppinut, jos on oppiakseen. Tuliko mieleen, että voi olla kyse erityislapsesta? ap
[/quote]
Jos se on erityislapsi niin kait se hiihtää osaisi jos on niin erityinen, jälkeenjääneet ja vammaiset onkin sitten eriasia.
Ap, oletko miettinyt millainen aikuinen lapsestasi tulee tuolla paapomisella?