Häpeän lastani
Olen jo pari vuotta kirjainellisesti hävennyt 3. luokkalaista tytärtäni. Tyttö on reilut 10 kiloa ylipainoinen ja menestyy koulussa huonosti vaikka yritän häntä kuinka kannustaa. Käsken hänen myös käydä päivittäin hölkkälenkeillä jotta paino putoaisi, mutta mitään ei tunnu tapahtuvan ja tyttö yrittää luistaa lenkeistä ties millaisilla tekosyillä (jalka kipeä, mahaan sattuu yms...). Miten pääsisin tästä häpeän tunteesta?
Kommentit (47)
Tiedän että olet porvoosta, mutta yhtäkaikki, kamalaa luettavaa
-se lapsistaan vieraannutettu
Ittees saisit hävetä,hyi mikä äiti olet!
No mene sen mukaan sinne lenkille! !!!
Hölkkälenkkejä 10-vuotiaalle!? Just, tuolla tavalla varmistat ettei lapsestasi tosiaan tule lenkkeilijää aikuisena(kaan). Miksi ette tee kotona terveellistä, kevyttä ruokaa ja laita lasta mukavien urheilulajien pariin.
Hölkkälenkit ei ole mikään ratkaisu 3-luokkalaisen laihdutukseen. Tärkein tekijä laihdutuksessa on terveellinen ruokavalio, ja se on sinun käsissäsi mitä lapsellesi syötät. Tuon ikäisten kuuluu saada liikuntaa leikin muodossa tai sosiaalisissa liikuntaharrastuksissa.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 14:10"]
Olen jo pari vuotta kirjainellisesti hävennyt 3. luokkalaista tytärtäni. Tyttö on reilut 10 kiloa ylipainoinen ja menestyy koulussa huonosti vaikka yritän häntä kuinka kannustaa. Käsken hänen myös käydä päivittäin hölkkälenkeillä jotta paino putoaisi, mutta mitään ei tunnu tapahtuvan ja tyttö yrittää luistaa lenkeistä ties millaisilla tekosyillä (jalka kipeä, mahaan sattuu yms...). Miten pääsisin tästä häpeän tunteesta?
[/quote]
Rakas lapsesi tarvitsee ehdotonta hyväksyntää ja rakkautta! Eikä siis ainoastaan suoriutumiseen tähtäävää kannustusta, niin tärkeää kuin sekin toki on omassa lajissaan. Mutta ehdoton hyväksynnän ja rakkauden osoittaminen kertoo lapsellesi (ja kenelle tahansa ihmiselle), että hän on enemmän kuin ongelmansa ja että häntä rakastetaan niistä huolimatta :) Ja myös, että hän on arvokas ihan sellaisenaan, ongelmien kanssa tai ilman. Lämpimästi ehdotan, että katso ja koe tästä pienestä videosta, että kuinka hyväksyvästi sinua rakastetaan niin ehkä hyvinkin saat siitä voimaa rakastaa :) http://www.fathersloveletter.com/Finnish/#4
Aikaa ruuan laittoon ei valitettavasti paljoa löydy joten meillä syödään yleensä eineksiä. Olen kuitenkin yrittänyt valita vähärasvaisia vaihtoehtoja joten ruuan ei pitäisi olla ongelma. Työttömänä YH:na ei myöskään ole paljoa varaa kustantaa lasten liikuntaharrastuksia.
-AP
Mielestäni pitää voida puhua myös tunteesta häpeä. Aivan varmasti jokainen vanhmepi joskus, edes hetkisen, häpeää lapsensa käytöstä. Ehkä pitäisi ilmaista asia samoin, kun lapsen tehdessä jotakin "tuhmaa", teko on väärin, mutta lapsi ei ole paha.
Toinen tosiasia on se, että vaikka kuinka tekisit lapsesi kanssa asiat niin sanotusti oikien, kaikki ei aina mene kuten oppikirjoissa. Itse esimerkiksi häpeän kyllä yhden lapseni käytöstä, hänellä on haasteita sillä alueella. Samoin koulunkäynti on hänelle vaikeaa. Ja lapsia on monta, kaikki kasvatettu samassa kodissa, samoilla metodeilla. Kas kun lapsella on myös ne geeninsä ja omat lähtökohtansa.
Paino-ongelmiin olisi ehkä parempi yrittää itsekin lähteä liikkumaan lapsen kanssa, ja kaupassa perheen ruokavalintoihin on hyvä kiinnittää huomiota. Painoasiat ovat erittäin herkkää aluetta, niihin väärin tavoin puutumalla voi tehdä paljon hallaa koko lapsen elämälle ja itsetunnolle.
Lopuksi, kaikkein paras, vaikkei aina helpoin, tapa lähestyä lapsen ongelmia on kannustaa, rakastaa ja kehua, ei lytistää.
Hyi kun mulle tuli mieleen tästä Vilja Eerika.
Ap hoi, katso peiliin! Sieltä löytyy syy sekä lapsen huonoon koulumenestykseen etyä ylipainoon!
Minkä taulukon mukaan lapsellasi on 10 kg ylipainoa? AV-mammojen vai neuvolan? Pituus ja paino? Ruokavalio? Jos on kyse todellisesta ongelmasta, lähtisin liikkeelle lastenlääkäristä ja ravitsemusneuvonnasta.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 14:20"]
Aikaa ruuan laittoon ei valitettavasti paljoa löydy joten meillä syödään yleensä eineksiä. Olen kuitenkin yrittänyt valita vähärasvaisia vaihtoehtoja joten ruuan ei pitäisi olla ongelma. Työttömänä YH:na ei myöskään ole paljoa varaa kustantaa lasten liikuntaharrastuksia. -AP
[/quote]
.. Jos sä ole työtön miten ihmeessä sulla ei muka ole aikaa laittaa ruokaa?
pituuspyrähdys varmaan vielä edessäpäin (ja melko piakkoin)... sitten laihtunee itsestään.
sinänsä aloitus täysin pöllö, urheilkaa yhdessä ja tehkää ravitsevaa ruokaa.
Harrastakaa yhdessä,esim käytte uimassa pari krt viikossa.Eineksetkin voivat olla terveellisiä.Meillä syödään pinaattikeittoa,nuudelikeittoa,maksalaatikkoa.Herkuttelupäivä on perjantai !
Työttömänä yksinhuoltajana sulla on kaiket päivät aikaa tehdä ruokaa ja urheilla lapsesi kanssa. Urheileminen ei maksa mitään, ja terveellinen kotiruoka on paljon edullisempaa kuin einekset.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2015 klo 14:20"]Aikaa ruuan laittoon ei valitettavasti paljoa löydy joten meillä syödään yleensä eineksiä. Olen kuitenkin yrittänyt valita vähärasvaisia vaihtoehtoja joten ruuan ei pitäisi olla ongelma. Työttömänä YH:na ei myöskään ole paljoa varaa kustantaa lasten liikuntaharrastuksia.
-AP
[/quote]
Työttömänä ei löydy aikaa laittaa ruokaa eikä varaa lapsen harrastuksiin. Netissä trollailuun aikaa silti löytyy ja rahaakin eineksiin.
Hei, AP! Kokemuksesta voin lämpimästi suositella: Ota vaikka heti huomenna yhteys paikallisen seurakunnan diakoniin tai diakonissaan, jotka ovat sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisia sekä empaattisia kuuntelemisen, tukemisen ja konkreettisenkin auttamisen ammattilaisia, ilmaiseksi vieläpä :) He ovat siellä sinuakin varten! http://evl.fi/EVLKuvailutiedot.nsf/Yhteystietolista?ReadForm&StartKey=Kaikki&type=1&lang=FI
Urheilisin mielelläni mutta (omaa tyhmyyttäni) olen valitettavasti tupakoinut keuhkoni siihen kuntoon että itse en voi pahemmin hengästyä. Ja lähes kaikki harrastukset kyllä maksavat ainakin Vantaalla.
Piilota karkkeja lenkkipolun varrelle ja anna kartta.
Millainen äiti, sellainen tytär. Tyhmyys ja ylipaino periytyvät