4-vuotias käyttää vaippoja!! Mitä ihmettä?
Perusterveestä lapsesta kyse ja äiti pitää täysin luonnollisena että lapsi päästää kaikki housuun. Itsellä ei ole lapsia mutta eikös pari vuotiaatkin osaa jo käydä potalla?
Kommentit (57)
Lapset oppii yksilölliseen tahtiin ja kokemukseni perusteella liika yrittäminen vie vain vanhempien hermot! Meillä poika pääsi vaipoista eroon vasta 4-vuotiaana, aikaisemmin häntä ei vain kiinnostanut: yritettiin ihan kaikki mahdolliset konstit ja ainoa seuraus oli stressaantunut äiti. Eli jos hän ei ole sinulle läheinen niin ehkä hän ei vain halua kertoa mitä kaikkea on jo kokeiltu. Tai ehkä hän on riittävän viisas ja on stressaamatta asiasta ja luottaa, että kyllä se lapsi ennemmin tai myöhemmin oppii.
meillä 2.5v poika ja vaikka mitä tekee se ei vaan ymmärrä miksi sinne potalle mennään??? tai en ymmärrä miten sen saisi tajuamaan miksi sinne potalle pitää mennä?? jos pottaan tulee jotain on innoissaan ja saa vetää pöntön ym. mutta ei vaan tajua että pissalla ja kakalla pitäisi käydä ja sanoa että pissattaa ym.
ja ihan normaali terve lapsi.
Oikeasti nyt ihmiset! Meillä on 3-vuotias poika joka ei millään ilveellä mene kotona potalle saatikka pöntölle ja joo, kaikki konstit kokeiltu, itsehän siinä vaan stressaantuu ja lopulta myös lapsi. Antakaa aikaa, eivät kaikki lapset ole kuivia samaan aikaan!
4v. on aika vanha käyttämään vaippoja, mutta eikös yleensä lähempänä 3v.opita kuivaksi, jotkut vähän aikaisemmin jotkut vähän myöhemmin.
Totta kait parivuotias voi käydä potalla, mutta silllä ei kuitenkaan ole mitään merkitystä tekeekö lapsi tarpeensa pottaan vai ei, sillä se on täysin riippuvainen miten lapsen sisäelimet ovat kehittyneet. Joillakin se onnistuu jopa parivuotiaana, mutta joillakin on vaikeuksia jopa 7-vuotiaana, eikä leikkauksiin lähdetä heppoisin perustein, sillä jokainen kehittyy omaan tahtiinsa, pojat usein myöhemmin.
Ennen uskottiin, että se on vanhempien viitseliäisyydestä kiinni, tekeekö lapsi tarpeensa pottaa vai vaippoihin, mutta näin ei ole, vaan se on lapsen kehitykseksestä kiinni, ihan samalla tavalla kuin monet muutkin asiat esim. käveliminen, puhuminen jne.
Viimeistään kolmevuotiaana yövaipatkin pois! Ja rattaat seuraavalle kiertoon.
[quote author="Vierailija" time="21.12.2014 klo 20:20"]Totta kait parivuotias voi käydä potalla, mutta silllä ei kuitenkaan ole mitään merkitystä tekeekö lapsi tarpeensa pottaan vai ei, sillä se on täysin riippuvainen miten lapsen sisäelimet ovat kehittyneet. Joillakin se onnistuu jopa parivuotiaana, mutta joillakin on vaikeuksia jopa 7-vuotiaana, eikä leikkauksiin lähdetä heppoisin perustein, sillä jokainen kehittyy omaan tahtiinsa, pojat usein myöhemmin.
Ennen uskottiin, että se on vanhempien viitseliäisyydestä kiinni, tekeekö lapsi tarpeensa pottaa vai vaippoihin, mutta näin ei ole, vaan se on lapsen kehitykseksestä kiinni, ihan samalla tavalla kuin monet muutkin asiat esim. käveliminen, puhuminen jne.
[/quote] minun lapset oppi potalle 2v3kk iässä, en ota muuhun kantaa, mutta kyllä se oli minun viitseliäisyydestä kiinni aika pitkälti. Jos olisin jatkanut vaippojen käyttöä, olisivat varmasti mielellään niihin tehneet kuten ennenkin.
Oikeaa faktaa tuskin saat keskustelupalstalta, mutta sitä on kuitenkin netti pullollaan esim.
Lähde: Vauva-lehden artikkeli
"Ei paineita potasta
Lapset oppivat kuiviksi hyvin eri-ikäisinä, eikä siitä kannata ottaa paineita. Kuivaksi oppiminen ei onnistu ennen kuin suolen ja rakon lihakset ja hermot ovat riittävän kehittyneet."
Älä viisastele. Meillä lähti yövaipat toiselta 7-vuotiaana ja toiselta 11-vuotiaana. Kehitysjuttuja.
[quote author="Vierailija" time="21.12.2014 klo 20:24"]
Viimeistään kolmevuotiaana yövaipatkin pois! Ja rattaat seuraavalle kiertoon.
[/quote]
Meidän 16kk vanha tyttö on sekä yö, että päiväkuiva. Aika paljon kiinni vanhempien viitseliäisyydestä, mutta ei pelkästään...
Miksi tää asia liikuttaa sua ap?
Nykyaikaiset pintakuivat vaipat ovat yksi syy. Ei tule koskaan epämiellyttävää oloa. Jos vaipat olisivat entisenlaisia, niin lapsi oppisi aika nopeasti käymään potalla, kun lelluva märkä ja kakkainen vaippa roikkuisi haarojen välissä.
Meidän pojan vamma ei näy ulospäin vieraammalle ihmiselle millään tavalla. Vaipoissa oli 4-vuotiaaksi ja edelleen yövaippa. Ikää kohta 9v. Kuntoutettu on 4-vuotiaasta, mutta vamma on sitä laatua, ettei se koskaan varsinaisesti parane. Oppii ehkä olemaan sen kanssa toivon mukaan.
Hermoston kehitys... Voihan se lapsi olla fyysisesit jo kypsä, mutta ei vaan viitsi tai ei ole opeteltu toimimaan toisin. Kolmevuotiaana alkaa hyvin olla hermosto kasassa, loppu on opettelusta kiinni.
Itsestäänkö, te kuvittelette, että ne kuivaksi oppivat?
Nykypäivän lapsilla on paljon puutteita johtuen vanhempien viitsimättömyydestä. Joskus takana on jokin sairaus tai viivästymä, muttei niillä useimpia ongelmia selitetä. Hampaat on ensinnäkin päiväkotilasten osaltakin jo hirveän surkeassa kunnossa, toki aina löytyy selitys sillekin, että suvun perimää, reiät ja hammaskivi. Ei osata yksinkertaisia taitoja, jotka edellisen ikäpolven lapset taitoivat jo kouluun mennessä, kengännauhojen solmimisesta luistelutaitoon. On tosi vaikea uskoa, kun työkseen paljon lapsia nähnyt, että se on aina jokin yksilöllinen viivästymä tai sairaus miksi mikäkin asia ei suju. Kyllä suurin osa lapsista pystyy kuivaksi alta 3 vanhana, se vaan meinaa mennä niinkin muutkin hommat, että vanhemmat ei viitsi nähdä yhtään ylimääräistä vaivaa tai luovuttavat siihen ensimmäiseen yritykseen kun taapero polkee jalkaa ja nostaa metelin. Curlingvanhemmuus, on nykypäivän ilmiö. Tämä ei ollut tarkoitettu niille, joiden lapsilla todella on viivästymää, vaan heille jotka tuntevat piston sydämessään ollessaan edes itselleen rehellisiä.
"Nykyaikaiset pintakuivat vaipat ovat yksi syy. Ei tule koskaan epämiellyttävää oloa. Jos vaipat olisivat entisenlaisia, niin lapsi oppisi aika nopeasti käymään potalla, kun lelluva märkä ja kakkainen vaippa roikkuisi haarojen välissä."
Lääketiett. faktaa...
Lähde: MLL
"Lapset oppivat kuiviksi eri-ikäisinä, yksi aikaisemmin toinen myöhemmin. Viisas vanhempi ei ota asiasta paineita eikä vaadi lasta kypsymään liian aikaisin. Useat lapset oppivat päiväkuiviksi 3 vuoden ikään mennessä, osa 3–4-vuotiaina. Tämänkin jälkeen voi sattua silloin tällöin vahinkoja.
Keskimäärin tytöt oppivat kuiviksi aiemmin kuin pojat, mutta tässäkin on yksilöllistä vaihtelua. Lapsi ei voi hallita suoltaan ja virtsarakkoaan ennen kuin hänen hermostonsa on kehittynyt riittävästi.
Kuivaksi oppiminen etenee eri kypsymisvaiheiden kautta:
1. Lapsi tunnistaa, että hänellä on vaipassa kakka tai pissa. Tähän lapsi pystyy aikaisintaan n. 15 kk:n iässä.
2. Lapsi ymmärtää pissaavansa tai kakkaavansa ja kertoo siitä muille. Tämän lapsi osaa aikaisintaan 18–24 kk:n iässä. Kun näet lapsen keskittyvän kakkaamiseen, voit kuvata hänelle ääneen mitä on tapahtumassa.
3. Lapsi kertoo, että hänellä on hätä ja pyytää päästä potalle. Tämän lapsi oppii usein 2½–3-vuotiaana. Kakan tuleminen on usein helpompi tunnistaa ensin, pissa ehtii lirahtaa ennen kuin siitä kerkeää mainita.
4. Lapsi hallitsee rakkoaan siten, että pystyy pidättelemään jonkin aikaa. Tämä alkaa onnistua n. 3-vuotiaana.
5. Fyysisen kypsymisen lisäksi tarvitaan henkistä kypsymistä: halua kasvaa itsenäiseksi ja isoksi. Tässäkin lapset kehittyvät omaan tahtiinsa. Osa lapsista ei enää tietyssä iässä huoli vaippaa jalkaansa, vahingoista huolimatta."
Niin kuin moni on jo sanonut niin lapset kehittyvät eri tahtiin, mutta kyllä 4 vuotias vaippoja käyttävä on kehityksestään jäljessä. Meillä poika oppinut päivä ja yökuivaksi 2v1kk iässä, mutta ei todellakaan itsestään. Potalla on käyty alta vuoden iästä asti. Kuivaksi opettelun vaiheessa potallla käytiin varmaan niin äidin kuin pojankin mielestä jatkuvasti, mutta se tuotti varman tuloksen. Ihan noin "mutu" tuntumalta sanoisin paljon olevan vanhempien viitseliäisyydestä kiinni. Kannattaa ottaa huomioon, että esim päiväkodeissa kaverit kyllä saattaa alkaa ihmettelemään 4v kaveria joka käyttää vaippoja. Muiden ikätovereiden ihmettely kun ei aina ole niin hiljaista pohdintaa.
2