patti kitalaessa
Help! Hokasin pari päivää sitten kitalaessani semmosen pitkulaisen,kapean patin. Sijaitsee keskellä kitalakea ja ei poikkea väriltään. Eikä ole kipeä. Sattumalta huomasin ku kitalakea räpelsin muussa yhteydessä. Kova patti. Pitäiskö huolestua? Osaisko joku sanoa tähän jotain :(
Kommentit (6)
En oo syöny mitään terävää/kovaa, imeskellyt mitään tms :/ -ap
Soitat huomenna hammaslääkärille. Sieltä saat avun.
Mulla on kans. Hammaslääkäri huomautti siitä joskus. On siis ihan normaalia, mutta käski seurata. Tais olla vaan et se on luuta tms. En muista kun on pari vuotta aikaa. Joillakin tuo patti saattaa kasvaa iän myötä. En nyt vaan millään saa päähäni virallista nimeä tuolle. Käy näyttämässä kuitenkin hammaslääkärissä niin selviää ettei ole jotain muuta. :)
Ei ole vakavaa, vain niin kutsuttu torus eli luinen uloke keskellä suulakea, saumakohdassa. Ei tehdä mitään.
Terv. hammaslääkäri
Kiitos vastauksista! Varaan kuitenkin varalta ajan hammaslääkäriin, saapahan mielenrauhan. Vastauksenne helpotti sen verran että ehkä saan nyt kuitenkin unen päästä kiinni :).
Oletko polttanut suutasi tai esimerkiksi syönyt jotain kovaa? Esim. kitalakeen tökännyt tacon kuori on saanut mulle joskus kitalakeen ja siihen on turvonnut pieni patti, joka on lähtenyt itsestään.