Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kuka luulee että margariini on jotenkin terveellistä?

Vierailija
08.12.2014 |

kyseessähän on vain ruokateollisuuden tapa saada enempi voittoja.  voin raaka-aine on kallista.  

margariinin raaka-aineet saadaan halvalla ja kunhan niitä käsitellään kemiallisilla prosesseilla niin se kemikaalisotku saadaan näyttämään voin tapaiselta mutta siitä saa enempi voittoja.  

 

--- 

Margariinin valmistusprosessi:

1. Siementen jauhaminen ja öljyn poistaminen
Öljyä sisältävät siemenet, pähkinät tai pavut jauhetaan ja niistä poistetaan öljy erilaisten liuottimien avulla, joista yleisimpiä ovat heksaani ja heptaani (bensiinissä esiintyvä hiilivety).

2. Liuottimen poistaminen
Liuotin poistetaan seoksesta höyryttämällä seos noin 150 oC lämpötilassa.

3. Öljyn valkaisu
Öljy valkaistaan eli siitä poistetaan väriaineita (lehtivihreä ja beetakaroteeni) erilaisilla suodatusmenetelmillä tai 110 oC lämpökäsittelyllä.

4. Hajunpoisto
Hajujen poistamiseksi kuuma öljy käsitellään korkeassa alipaineessa 30-60 minuutin ajan. Prosessissa käytetään korkeaa 240-270 oC lämpötilaa.

5. Lesitiininpoisto sekä puhdistus lipeäkivellä
Öljystä riippuen siitä voidaan myös poistaa lesitiini ja se voidaan puhd istaa lipeäkivellä. Lipeäkivi muodostaa öljyyn saippua-aineita, joiden poisto tarvitsee lisäkäsittelyitä.

6. ”Talvikäsittely” - kylmyyskäsittely
Mahdollinen talvikäsittely käsittää öljyn jäähdyttämisen ja suodattamisen, jonka seurauksena öljy ei saostu jääkaappisäilytyksen aikana.

Lopputuloksena on kirkas, varsin stabiili ja melkein mauton öljy valmiina vietäväksi kaupan hyllylle myyntiin tai raaka-aineeksi margariiniteollisuudelle. Margariinin valmistamiseksi öljy tarvitsee vielä lisäkäsittelyn:

7. Vetykäsittely (hydrogenointi)
Margariinin tai leivontarasvan valmistamiseksi öljy käsitellään vetykaasulla, joka muuttaa öljyn kovempaan muotoon (helppo levittää leivälle). Prosessissa öljy käsitellään paineen alla korkeassa lämpötilassa (120-210 oC) 6-8 tunnin ajan. Apuna käytetään metallikatalysaattoria, joka on yleensä nikkeliä tai nikkeli/alumiiniseosta. Katalysaattoria saattaa jäädä vähän lopulliseen tuotteeseen. Öljyn vetykäsittely voi olla ns. osittainen tai kokonainen hydrogenointi. Suomessa osa margariineista tehdään vetykäsittelyn sijasta jähmeään muotoon käyttämällä ns. kiteyttämismenetelmää.

8. Lisäaineet
Jotta margariinille saataisiin puoleensa vetävä voita muistuttava ulkonäkö sekä ”vitamiinirikas” koostumus, joudutaan siihen lisäksi lisäämään erilaisia lisäaineita ja keinotekoisia vitamiineja.

 

 

Kommentit (52)

Vierailija
1/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öljy erotetaan kasvin siemenistä heksaanilla, joka on liuotin. Se on raakaöljyn jalostuksen sivutuote, joka on vaarallinen sikiölle ja jonka epäillään heikentävän hedelmällisyyttä.
Euroopan neuvoston asetuksen mukaan se "aiheuttaa pitkäaikaisia haittavaikutuksia vesieliöille" (entäpä ihmiselle?).

Öljyseos käsitellään sitten fosforihapolla, jota käytetään mm. ruosteenpoistoon sen metalleja syövyttävän vaikutuksen vuoksi. Tämä voimakas happo neutraloidaan voimakkaalla emäksellä, lipeällä.
Seuraavana on vuorossa tumman haisevan mönjän valkaisu ja "deodorointi" eli hajustaminen miellyttävämmäksi kemikaaleilla.

"Deodoroinnin" seurauksena tuotteeseen jää mm. karsinogeenisiä 3-MCDP-yhdisteitä. Saksalaisen toksikologian instituutin (BfR) mukaan jo 100 g margariinia päivässä ylittää viisinkertaisesti suurimman sallitun 3-MCDP:n päiväsaannin. (Valitettavasti myös vauvojen maitokorvikkeet sisältävät liikaa 3-MCDP:n jäämiä.) 

No mikä on 3-MCDP?

https://en.wikipedia.org/wiki/3-MCPD

3-MCPD or (3-monochloropropane-1,2-diol or 3-chloropropane-1,2-diol) is an organic chemical compound which is carcinogenic and highly suspected to be genotoxic in humans, has male anti-fertility effects, and is a chemical byproduct which may be formed in foods, the most commonly found member of chemical contaminants known as chloropropanols.

 

No löytyykö sitä margariineista? Joo... 

http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3381.htm

 

3-Monochloropropane-1,2-diol (3-MCPD) is a food processing contaminant classified as a possible human carcinogen. This report describes levels of 3-MCPD in food.

The mean occurrence of 3-MCPD in 11 food groups and 34 sub-groups (overall, 45 food groups) was calculated as a MB estimate and range [MB (LB-UB)]. In the majority of food groups, mean occurrence values ranged from ‘not detected’ to 50 µg/kg. Higher values were found in ‘Animal and vegetable fats and oils’.

‘Margarine and similar products’ was the main contributor to the exposure in 45 population groups and ‘Vegetable fats and oils (excluding walnut oil)’ in 18 population groups. Other relevant contributors were ‘Bread and rolls’, ‘Fine bakery wares’ and ‘Preserved meat (smoked)’.

 

© European Food Safety Authority, 2013

Vierailija
2/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa käyttää tuoreita raaka-aineita niin paljon kuin mahdollista. Perus raaka-aineisiin ei saa sekoittaa ja lisätä mitään.

Lähes kaikki teollisesti valmistettu ruoka sisältää aina jotain ylimääräisiä aineita, joita ei tarvitsisi laittaa mukaan jos tekisi ruokaa itse raaka-aineista. Ja joita ei tarttis säilyttää pidempään tai 'parannella' makua/näköä koska ne tehdään jostain moskasta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhutko nyt perinteisestä margariinista? Ei kai sitä enää kukaan käytä?

Vierailija
4/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:29"]

Puhutko nyt perinteisestä margariinista? Ei kai sitä enää kukaan käytä?

[/quote]

 

Mikä on perinteinen margariini? Mitä tilalle? Mikä tuotemerkki on esimekki modernista margariinista? Haluan tuotenimiä, jotten vahingossa ole epäterveellisesti vanhanaikainen.

Vierailija
5/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten on mahdollista että tämän ketjun aloittamisesta saa BÄNNIÄ????????
Kertokaa vitun vammaiset modet

Vierailija
6/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

faktuaalisia linkkejä European Food Safety Authority sivulta ja BÄNNI VIUHUU

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:32"]

Tänne asti haisee propaganda. Mitäpä jos jatkossa saisit poistettua nuo noloakin nolommat "bensiinissä esiintyvä hiilivety" -naurettavuudet? H2O on bensiinissä esiintyvä kemikaali, pelottaako sekin?

Ja oikein "keinotekoisia" vitamiineja, kun vitamiini on vitamiini ihan riippumatta keinotekoisuudesta, ainoastaan halutulla molekyylillä itsellään on merkitystä. 

Sitä en myöskään ymmärrä, että mitä ihmeen tekemistä valmistusprosessilla on terveellisyyden kanssa. Lopputuotteen sisältö ja vaikutus ihmisessähän terveellisyyden määrittää, eikä se, juokseeko duunari rasvapöntön ympäri hoosianna laulaen jossain tehtaalla. 

[/quote]
mitä tekemistä valmistusprosessilla on?
No esim sitä että siinä käytettäviä kemikaaleja jää ruokiin. et tainnut osata edes lukea tuota lainausta EFSA raportista. 3-MCDP jäämiä erityisesti margariineissa, tuore raportti. 3-MCDP on karsinogeeni: 3-MCPD or (3-monochloropropane-1,2-diol or 3-chloropropane-1,2-diol) is an organic chemical compound which is carcinogenic and highly suspected to be genotoxic in humans, has male anti-fertility effects, and is a chemical byproduct which may be formed in foods, the most commonly found member of chemical contaminants known as chloropropanols.

Vierailija
8/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ottakaa huomioon he kymmenet E koodit joita margariinissa on !  Mutta ei , suomalaiset uskovat mitä mainoksissa sanotaan... tyhmiä kun ovat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:25"]Öljy erotetaan kasvin siemenistä heksaanilla, joka on liuotin. Se on raakaöljyn jalostuksen sivutuote, joka on vaarallinen sikiölle ja jonka epäillään heikentävän hedelmällisyyttä.

Mikä on siis heksaanin määrä lopputuotteessa ja kyseisen määrän suhde sille asetettuun raja-arvoon? 

Öljyseos käsitellään sitten fosforihapolla, jota käytetään mm. ruosteenpoistoon sen metalleja syövyttävän vaikutuksen vuoksi.

Kylläpäs mun vatsalaukun metallipinnoite nyt kärsii. Tähän kohtaan pätee myös aiemman kohdan kysymys, eli paljonko lopputuotteessa ja suhde suosituksiin. 

"Deodoroinnin" seurauksena tuotteeseen jää mm. karsinogeenisiä 3-MCDP-yhdisteitä.

Vasta nyt aletaan hiljalleen edes lähestyä ketjun aihetta. 

Saksalaisen toksikologian instituutin (BfR) mukaan jo 100 g margariinia päivässä ylittää viisinkertaisesti suurimman sallitun 3-MCDP:n päiväsaannin. 

Melkein perillä, muttei kuitenkaan. Päiväsaantihan riippuu painosta. Mikä on päiväsaanti per kilo ihmistä? Sen jälkeen kun ollaan todettu, että realistiset potentiaaliset saantiarvot voivat ylittää suosituksen, voidaan siirtyä keskustelun seuraavaan vaiheeseen, joka on haittojen todennäköisyys kyseisellä annostuksella. Noissa rajoissa on kuitenkin aina liikkumavaraa, joten vaikka jokainen saisikin ainetta liiaksi suosituksiin nähden, ei ongelmia välttämättä silti esiinny kenelläkään. 

Vierailija
10/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin terveellisyys on ihan samanlainen elintarviketollisuuden sumutus, joka on uponnut karppaajiin kuin kusi lumeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:47"]mitä tekemistä valmistusprosessilla on? No esim sitä että siinä käytettäviä kemikaaleja jää ruokiin.

Eihän se ole mitenkään sanottua, että niitä jää ruokiin. Ja jos jääkin, niin sekään ei ole mitenkään sanottua, paljonko niitä jää ja onko jäämillä jotain merkitystä. Siksi on täydellisen yhdentekevää miten valmistus hoidetaan, pelkästään lopputuotteen sisältö ratkaisee, koska sitä ihmiset syövät, eikä valmistusprosessia. 

et tainnut osata edes lukea tuota lainausta EFSA raportista.

Enpä ollut kun et ollut sitä vielä postannut. Nyt se on luettu ja aiemmin kommentoitu. 

 

Vierailija
12/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvaa mitä? Ei kiinnosta hevon vittua. Käytän margariinia ihan vain siksi että se on helpompi levite kuin voi.

Voita syöneet isovanhempani ovat kuolleet kaikki alle 65 vuotiaina sydäriin, joten ihan turha tulla lässytämään voin terveellisyydestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leivän päälle voita tai oliiviöljyä. Mitä lyhyempi sisällysaineluettelo, sitä parempi.

Esim. normaali vihreä Flora: Kasviöljy (40%) (rypsiöljy, auringonkukkaöljy, pellavaöljy), vesi, kasvirasva, kirnumaito, suola (0,9%), emulgointiaine (auringonkukkalesitiini, rasvahappojen mono- ja diglyseridit (kasvirasvapohjainen), säilöntäaine (kaliumsorbaatti), happamuudensäätöaine (sitruunahappo), luontainen aromi, A- ja D-vitamiinit.

Maitokolmion meijerivoi: Pastöroitu kerma, hapate, suola.

Vierailija
14/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:49"]

Ja ottakaa huomioon he kymmenet E koodit joita margariinissa on !  Mutta ei , suomalaiset uskovat mitä mainoksissa sanotaan... tyhmiä kun ovat

[/quote]

Huuuuuuu.... Aine muuttuu myrkylliseksi kun siitä muodostetaan koodi. Järkyttävää. Miten voin milloinkaan toipua tästä.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos omenasta tekee sisällysaineluettelon, niin siinä on kevyesti useampi satatuhatta erilaista kemikaalia. Sen sijaan jossain pöytäsokerikuutiossa on yksi ainoa. Et en lähtisi miettimään ruoan terveellisyyttä aineluettelon pituuden pohjalta.

Vierailija
16/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:52"]

Arvaa mitä? Ei kiinnosta hevon vittua. Käytän margariinia ihan vain siksi että se on helpompi levite kuin voi.

Voita syöneet isovanhempani ovat kuolleet kaikki alle 65 vuotiaina sydäriin, joten ihan turha tulla lässytämään voin terveellisyydestä.

[/quote]

Miten niin margariini on helpompi levite kuin voi? Voita voi höylätä juustohöylällä leivän päälle kuten juustoa. Ei se niin vaikeeta ole.

Se että sukusi on syönyt voita, ei kerro mitään siitä se oli juuri voi, joka heidät tappoi. Ehkä se yletön leivän puputtaminen, mitä suomalaisille aina tyrkytetään oli se mikä tappoi?

Vierailija
17/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

15: ja ainesosissa ei kerrota myrkyllisten kemikaalien jäämistä, koska ne eivät ole tuotteen tarkoituksellisia ainesosia. EFSA raportista voi kyllä lukea mitä myrkkyjäämiä margariineistakin löytyy. teollisessa ruoassa on hyvin usein jäämiä kemikaaleista, joilla nostetaan voittoa tavalla tai toisella.

miksihän huippukokkien resepteissä ei ole koskaan mukana karsinogeeneja... :)

Vierailija
18/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:53"]

Leivän päälle voita tai oliiviöljyä. Mitä lyhyempi sisällysaineluettelo, sitä parempi.

Esim. normaali vihreä Flora: Kasviöljy (40%) (rypsiöljy, auringonkukkaöljy, pellavaöljy), vesi, kasvirasva, kirnumaito, suola (0,9%), emulgointiaine (auringonkukkalesitiini, rasvahappojen mono- ja diglyseridit (kasvirasvapohjainen), säilöntäaine (kaliumsorbaatti), happamuudensäätöaine (sitruunahappo), luontainen aromi, A- ja D-vitamiinit.

Maitokolmion meijerivoi: Pastöroitu kerma, hapate, suola.

[/quote]

Voista ei vaan tarvi ilmoittaa kaikkia ainesosia erikseen, kun ne kuuluu siihen "luonnostaan". Yhtä haitallisia ne silti on että muodotuuko ne siihen lehmässä vai prosessissa.

Vierailija
19/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

13: et osannut lukea avauksen lisäksi kommenttia 2, vaan mollaat että postaat kohdan 5 ja ettei mitään efsa raporttia ole postattu.

Vierailija
20/52 |
08.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:56"]

[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 12:52"]

Arvaa mitä? Ei kiinnosta hevon vittua. Käytän margariinia ihan vain siksi että se on helpompi levite kuin voi.

Voita syöneet isovanhempani ovat kuolleet kaikki alle 65 vuotiaina sydäriin, joten ihan turha tulla lässytämään voin terveellisyydestä.

[/quote]

Miten niin margariini on helpompi levite kuin voi? Voita voi höylätä juustohöylällä leivän päälle kuten juustoa. Ei se niin vaikeeta ole.

Se että sukusi on syönyt voita, ei kerro mitään siitä se oli juuri voi, joka heidät tappoi. Ehkä se yletön leivän puputtaminen, mitä suomalaisille aina tyrkytetään oli se mikä tappoi?

[/quote]

Mitä vittua se sulle kuuluu mitä ihmiset syö? Syö itse vaikka hatullinen paskaa, mutta älä tule tyrkyttämään sitä muille!