Vinkkejä nuutuneen hiirulaisen ulkonäön piristämiseksi?
Eli oon tosi olmion näköinen nykyään. Unohtanut itseni täysin. Hiukset aina kiinni. Hiuksissa oma maantienharmaa väri juurissa ja latvoissa vanhoja raitoja. Hiukset kasvaneet yli leikkauksesta aikoja sitten ja latvat epätasaiset. Hiukset olkapäille. Vaatteet samoja ainaisia farkkuja ja jotain nuhruisia paitoja/neuleita. Takki halpis villakangastakki h&m:ltä. Kengät vanhat nahkasaappaat. Kulmakarvat nyppimättä. Meikki pikameikki aamulla 5min. Iho kasvoissa vaalea ja väsyneen näköinen. Mitä tehdä ja mistä aloittaa?
Kommentit (53)
Hiuksista aloitat, sillähän tekee jo suurimman muutoksen, voi olla meikkaamatta jos ei kiinnosta. Tietysti kannattaa ne kulmat siistiä niin se korostaa sitä asiaa ja kasvoja tietenkin, eikä näytä epäsiistille.
Jos haluat, voit käydä pari kertaa solariumissa ja saada vähän väriä pintaan. Itse käyn solariumissa muutaman kerran talvessa, koska muuten olen niin kalpea, että näytän jo ihan sairaalta.
Itse lähtisin ensin kampaamoon ja samalla kävisin kasvohoidossa ja muotoilemassa kulmat. Sitten joulun jälkeen vaateostoksille kun alennusmyynnit alkaa. Kysy rohkeasti myyjä kaveriksi etsimään sulle uusi ilme, helpottaa kummasti kun ei tarvi itse pähkäillä mistä löytäisi mitäkin.
Nuku enemmän. Auttaa mulla. Meikkaa mutta panosta yövoiteen kosteuttavuuteen... Itse kasvatin väen vängällä oman värisen tukan. Ihan hirvee hiirulais olo oli kesken kaiken. Mutta nyt kun tukka tasavärinen koko pituus kasvanut omaa, niin se on paljon mukavampi kuin mikään muu väri. Värit kasvaa aina pois. Jep. Aina on joku juurikasvu kun sille tielle lähtee tai jää.
Osta jotain itseruskettavaa tai päivettävää kosteusvoidetta, itse olen tällanen "kaunis" harmaanpinkkivalkoinen naamastani, ja näytän heti paljon terveemmältä kun lätkin vähän (luonnollisen sävyistä, ei oranssia) itseruskettavaa naamaan.
Meikkiä ei välttämättä tarvi olla, mutta muotoillut kulmakarvat tekee ihmeitä yleisilmeelle.
Selvästi tiiät itekki, ku oot nuo "epäkohdat" alotuksesa listannukki. Mutta myös ulkoilu, kivat harrastukset ja elämästä ja esim. pukeutumisesta innostuminen. Jos innostut, nii ulkonäkö piristyy itekseen. Nii ja riittävä nukkumine ja terveellistä kasvista massuun. Toisaalta joskus saa ollakki rönttäkausia, ei aina tartte olla "parhaimmillaan".
Hyvä väri ja helppo malli hiuksiin.älä kyni lyhyeksi.kasvohoito.kulmat ja kestoväri ripsiin.arkimeikiksi riittää ihon värin tasoittava kosteusvoide.ohut rajaus,ripsien taivutus ja ripsiväri.huuliliilto ja kevyesti poskipunaa.kauniit pienet korvikset.farkuissa ei oo mitään vikaa ,kengät voisit ostaa uudet ja jonkun kauniin huivin ja siihen sopivan pipon ja hanskat &laukku.
Täällä on vähän ristiriitaisia vastauksia. :) Yksi sanoo että mene kampaajalle ja kasvohoitoon,yksi suosittelee solariumia toinen sanoo että kasvata oma väri. Nyt on vaikea päättää. Oma väri on noin 10cm kasvanut kun en ole kampaajalla käynyt talven jälkeen. Mitään punaista kananpersetukkaa en halua. Tykkään pitemmistä hiuksista vaikka kampaajan mielestä lyhyemmät sopisi paremmin. En kuitenkaan liian pitkiä halua. Siistit ja kivan näköiset. Ehkä se on kampaajasta aloitettava. Raidoissa on vaan se juurikasvu mitä pitää käydä värjäilemässä. Kosmetologista en tiiä. Oon itse värjännyt kulmat aiemmin ja nyppinyt. Se on vaan niin tuskaista puuhaa että on jäänyt. Mulla on hyvä iho, mitä nyt kuivuuteen taipuvainen ja hiukan alkavia ryppyjä. Vaatteetkin monet ostettu viime vuosina mutta tyyli ihan hukassa. En tiedä mitä ostaisi. Venyneitä ja vanuneita käytöstä ja pesusta. Mutta en mä nyt varmaan huonomman näköinen ole perus av-mammasta.
ap
10.llä on hyviä ideoita. On vaan vaikea päättää tyylistä mitä haluan. Mistä kiva huivi ja pipo? Entä kengät? Asun täällä "maaseudulla". Hinnoistakaan ei mitään hajua. Mitä kasvohoito maksaa nykyään?
ap
Hiuisista alottaisin leikkaus ja värjäys. Vähän hemmotteluhoitoja kasvoille. Kotikaapistakin löytyy niihin tarvikkeita, ei tarvii ostaa kalliita mössöjä. Kulmakarvat ojoon. Kirkas punainen huulipuna meikissä valaisee kasvot. Itse sain väsyneet ja harmaat kasvot eläväksi kun otin kookosöljyn ja oliiviöljyn ihonhoitoon mukaan.niitä voi laittaa myös tehohoidoiksi hiuksille. Vanhat vaatteet hiiteen, aloita vanhimmista ja kulahtaneimmista. Kaikkea ei tarvitse vaihtaa kerralla, voi tehdä niinkin että yhtä uutta vaatetta kohti heität yhden vanhan menemään. Kengissä ja laukuissa kannattaa panostaa ajattomuuteen ja laatuun ja hoitaa niitä hyvin niin eivät kulahda yhden vuoden jälkeen. Älä ota paineita. Muutoksen ei tarvii tapahtua hetkessä. Kohta kerrallaan etene. Kyllä se siitä!
13 jatkaa: ja kokeile rohkeasti värejä meikissä. Valkoisella luomivärillä on jo uskomaton vaikutus
Kerro mistä löytyy hyvälaatuiset kengät? Tai laukku? Mä varmaan aloitan tuosta kampaajasta ensiksi. Yritän nyt kasvoja ja kulmia vielä itse hoitaa.
ap
Yleensä kotimaiset kengät ja laukut on laadukkaita. Arvokkaita laukkuja voi löytää halvallakin esim kierrätyskeskuksesta ja kirpparilta ja niille kun näyttää hoitoainetta niin ovat kuin uusia. Oon heittäny laukkuun joskus Nivean peltirasia rasvaakin :D
Kallis hinta ei takaa laatua mutta en silti ostaisi mitään 10e kenkiä. Joskus oon ostanu ja hajos heti. Mulla on ollu viimeset 10 vuotta käytössä nilkkurit, kotimaiset ja ne makso alessa 40e. Kenkien ja laukkujen hoito on tärkeetä ja sillä ne saa kestämään käytössä.
Onko sun hiukset paksut? Jos haluat pituuden säilyttää niin elävyyttä saat kerroksittain leikkauttamalla. Raitoja voisit laittaa, niiden ei tarvii olla mitään shokkivärejä vaan ihan astetta paria vaaleempaa tai tummempaa.
Mun hiukset ei ole paksut. :( Normaalit kait. Hiukan luonnonkiharat. Mä luulen että en nyt kenkiäkään osta tai etsi kirpparilta. Yritän lankata noita kenkiä vaikka. On nahkaa kuitenkin ja about.4v vanhat? Onko ok jos laukku ja kengät eri sävyä? Kengät mustat ja laukku ruskea? Kampaajan yritän varata ja laittaa raitoja ja tasausta hiuksiin.Kulmat nypin itse.
ap
Mun mielestä kengät ja laukku voi olla eriväriset. Ainakin käytän niin itse. Kokonaisilme ratkaisee.
Olen myös harmaa hiirulainen, tosin hoidettu. Iho, hiukset kunnossa, meikkaan todella hillitysti, pukeudun melko tyylikkäästi(en kuitenkaan ns. klassisesti)
Ja voi että olen välillä kyllästynyt omaan ulkonäkööni, olen niin TYLSÄ. Mutta jos hankin jotain "räväkkää", todella värikästä päälleni, ne yleensä jää käyttämättä. En vain viihdy niissä.