Miksi vähäosaisille perheille tarjottu apu menee usein hukkaan?
Näinhän se on - halusi sitä myöntää tai ei. "LS-perheille" tarjottu apu valuu usein kuin vesi hanhen selästä. Perhetyö, kotiapu, rahallinen tuki, lasten tukiperhetoiminta.. sama huono-osaisuus vain jatkuu tukitoimista huolimatta. Pitäisikö näille ihmisille olla jokin suoraanpuhuja, joka puhuisi heidän kieltään, sanoisi suoraan että perkeleen luuserit nyt loppuu tuo lasten kaltoinkohtelu ja teille ei kannata mitään apua tarjota, jos ette ymmärrä hyvän päälle.. tai jotain näin radikaalia? Miksi kunnolliset perheet, joille pienikin perhetyöapu voisi olla hyvinvointia massiivisesti lisäävä asia, eivät saa sitä koska kaikkea tyrkytetään ls-perheille, jotka eivät siitä oikeasti_hyödy?
Kommentit (67)
Mitkä hemmetin kunnolliset perheet vs LS perheet? Sä oot hieman ulapalla siitä mittä ls asiakkuuteen voi kuulua.
No, jokainen alalla ikinä töitä tehnyt ymmärtää vaistomaisesti, mistä perheistä puhun ja mikä on kategorinen ero jota tarkoitan.
ap
Siksi että kys. ihmisiltä puuttuvat usein ihan ne elämän perusrakennuspalikat, joita me muut olemme tottuneet pitämään täysinä itsestäänselvyyksinä pmassa elämässä. Esim. tunteiden säätely, oman toiminnan ohjaus, muiden/itsen rakastaminen. Julkisen sektorin tarjoama apu on usein pinnallista ja lyhytkestoista. Näyttää siltä, että apua annettu ja saatu, mutta se on vain laastari katkenneen jalan päälle. Oikeasti tarvittaisiin enemmän ja aikaisemmin, mutta siihen ei ole varaa.
Apu joka olisi hyväosaiselle perheelle mukava pikku arjen bonus ei todellisuudessa korjaa huono-osaisten ongelmia minnekään, koska ongelmien juuret ovat niin syvällä.
No mitä sä tarkotat kunnon perheillä?
Vähäosaiset on lähes aina juoppoja, joten turha heidän viinoja on yhteiskunnan rahoittaa.
Ihan hyvä vastaus kutonen. Kuitenkin, mietin, että olisiko suoraan puhumisesta ratkaisuksi? Monesti alan ihmiset puhuvat nätisti ja kauniilla termeillä, joita nämä perheet eivät edes ymmärrä.
ap
No mitä ihmettä mahdat odottaa? Että avustamisen pitäisi johtaa siihen, että kaikki olisivat keskiarvoisia ja kaikki syyt lakkaisivat olemasta, joiden takia on jouduttu alimmalle portaalle mahdollisesti usean sukupolven ajan? Mikä saa sinut odottamaan sellaista lopputulosta? Onko koulutuksessasi luvattu sellaista?
Sen suhteen saatat ollakin oikeassa, että sinun ajatusmaailmallasi varustettu auttaja ei ylimielisellä teeskentelevällä lässyttämisellään saa mitään hyvää aikaan.
Musta vertaistuki ja apu on toimivinta. Esim. Alkoholisteille tehokkainpia hoitoja on hoitopaikat jossa henkilöstö on kokonaisuudessaan entisiä alkoholisteja. Esim. Minnesota hoidot.
Tavalliselle sossulle uppoo mikä tahansa paskanjauhanta vertaisavulle ei niinkään.
Kyllä voit olla todellakin pihalla, 10, ei hyvää päivää.
Ap
Minä mietin että kuinka valikoivat avunsaajat...meidän perhe on ollut tosi tiukilla koko vuoden ja nyt loppuvuodesta ollaan oltu sossun asiakkaita pakon edessä. Minä sairaslomalla jne. No, ei ole kukaan tarjonnut mitään erityistä apua tai lahjoja tai lahjakortteja, vaikka olisi kyllä tarve sellaiselle!
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:44"]No mitä ihmettä mahdat odottaa? Että avustamisen pitäisi johtaa siihen, että kaikki olisivat keskiarvoisia ja kaikki syyt lakkaisivat olemasta, joiden takia on jouduttu alimmalle portaalle mahdollisesti usean sukupolven ajan? Mikä saa sinut odottamaan sellaista lopputulosta? Onko koulutuksessasi luvattu sellaista?
Sen suhteen saatat ollakin oikeassa, että sinun ajatusmaailmallasi varustettu auttaja ei ylimielisellä teeskentelevällä lässyttämisellään saa mitään hyvää aikaan.
[/quote]
No tavallaanhan sitä odottaa, että kierre olisi mahdollista katkaista. Nimittäin se kierre, jossa omia lapsiakin kusetetaan ja heiltä pöllitään rahat jos voidaan, petetään luottamus ja syödään sanat.
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:48"]
Kyllä voit olla todellakin pihalla, 10, ei hyvää päivää. Ap
[/quote]Selittäisit nyt mitä eroa on kunnon perheellä jota pitäisi auttaa ja ls-perheellä? Musta kymppi puhui kyllä asiaa tohon sun aloitukseen verraten.
Toi avunsaavien valikoituminen. On hyvä kysymys. Puolet toimeentulotukeen oikeutetuista perheistä ei hae sitä ja sitten on nämä ammattilaiset jotka osaa repiä kaikki tuet maan ja taivaan väliltä.
Ikuinen myytti, että sossuille uppoo kaikki jutut, mutta raitistuneille ex-narkeille tai juopoille ei. Ihanko luulette että ne onnettomat selitykset menee läpi? Sossu tai muu viranomainen antaa teidän välillä luulla, että joo joo, näin se on, jotta saadaan tilanne rauhoittumaan. Rapajuoppo pitää aina itseään muita fiksumpana vaikka kaikki näkevät sen avuttoman teatterin läpi.
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:58"]Ikuinen myytti, että sossuille uppoo kaikki jutut, mutta raitistuneille ex-narkeille tai juopoille ei. Ihanko luulette että ne onnettomat selitykset menee läpi? Sossu tai muu viranomainen antaa teidän välillä luulla, että joo joo, näin se on, jotta saadaan tilanne rauhoittumaan. Rapajuoppo pitää aina itseään muita fiksumpana vaikka kaikki näkevät sen avuttoman teatterin läpi.
[/quote]
Ei vaan että se perussossu ei raitista ketään eikä pidä ketään poissa vankilasta. Teillä on yhteinen teatteri. Asiakas on mukana että saa rahaa, asunnon yms. Työntekijä on mukana että saa palkan ja hyvänolon tunteen yms. Te molemmat nauratte toisillenne, työntekijät kahvihuoneessa ja asiakkaat kavereiden kanssa. Ongelma on että tolla tavalla mikään ei muutu. Samaa paskaa huomennakin.
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:50"]
Minä mietin että kuinka valikoivat avunsaajat...meidän perhe on ollut tosi tiukilla koko vuoden ja nyt loppuvuodesta ollaan oltu sossun asiakkaita pakon edessä. Minä sairaslomalla jne. No, ei ole kukaan tarjonnut mitään erityistä apua tai lahjoja tai lahjakortteja, vaikka olisi kyllä tarve sellaiselle!
[/quote]Mulla on tuttu perhe joka on joutunut useamman vuoden olemaan asiakkaita, eikä siis ole mitään päihdeongelmia eikä lasujuttuja, yms, eikä ikinä ole saaneet mitään lahjakorttia. Olen äidin hyvä ystävä, autamme toisiamme missä pystymme, rahallisesti ei kumpikaan pysty mutta muuten. Aloin kanssa ihmettelemään kuka noita sitten saa, jos perhe joka oikeasti tarvii.
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:30"]Koska ne rahat menee mamuille, sillä maatamme hallitsee psykopaatittinen suomalaisvastainen eliitti joka ei välitä omasta kansasta yhtään ja he haluavat että mamuilla on asiat hyvin.
[/quote]
Sitten kun ette voi enään syyttää mamuja kaikesta niin ketä ajattelitte syytää seuraavaksi?
[quote author="Vierailija" time="29.11.2014 klo 19:48"]
Kyllä voit olla todellakin pihalla, 10, ei hyvää päivää.
Ap
[/quote]
No ojenna sitten äläkä siinä voivottele. Mitä pitäisi ymmärtää? Kukaan ei ole minua elävässä elämässä siitä syyttänyt, etten kykenisi selitettynä asioita tajuamaan. Nyt on tilaisuutesi.
Mistä lahjakorteista on nyt puhe? Jos puhutaan esim. Facebookin jouluapua/arkiapua ryhmistä, Joulupuu-keräyksestä, diakonien jouluavusta, seurakuntien ruoka-avusta ym.. Niin näissähän täytyy ihmisen itse olla aktiivinen ja hakea sitä avustusta. Ei kukaan tulee kotiovelle tarjoamaan!
Vapautuville vangeille toi toimii. Siis että tukihenkilönä on entinen vanki joka on onnistunut pysymään kaidalle tiellä. Sossut on vangeille pelkkä vitsi.