Ei yhtään pikkujoulua tulossa :(
Ei kutsuttu edes duunipaikan pikkujouluihin!!! Viihdyn kyllä omissa oloissani, mutta kyllä pikkujouluihin olisin mukaan lähtenyt. Jos siis joku olisi viitsinyt kutsua. Mielestäni töissä ihan hyvä henki ja porukka, mutta muut lähtevätkin juhlimaan keskenään ilman minua. Hyvillä mielillä jouluun juu. Taidan olla ihan vitun huonoa seuraa kaikkien mielestä enkä ole sitä itse tajunnut.
Kommentit (24)
Todella törkeää, toivottavasti heille on sattunut inhimillinen vahinko, vaikka vähän epäilenkin.
Kuulostaa ihmeelliseltä. Oon pahoillani, että työkaverisi on tollaisia törppöjä! Ei mahdu ymmärrykseen.
Ei varmaan lohduta, mutta ei mullakaan ole taaskaan pikkujouluja tiedossa.
Erikoiseksi tämän tekee se, että väki on kutsuttu pikkujouluihin ilmeisesti henkilökohtaisesti sen sijaan, että niistä olisi laitettu esim. työpaikan ilmoitustaululle/kahvihuoneeseen tmv. lappu ilmoittautumispäivineen ja menuvaihtoehtoineen kuten mm. meidän työpaikalla on (järjestäjästä riippumatta) tehty.
Oletkos ap nyt ihan varma ettei sinua ole "kutsuttu" jos kerran ei ole mikään virallinen työnantajan järjestämä? Jos mitään kutsua ei ole vaan porukat vain lähtee juhlimaan ja kaikki halukkaat mukaan?
Ei sinulla ole siellä töissä ketään "ystävää" jonka kanssa olet niin hyvissä väleissä että voisit asiasta jutella ettei tarvitse yksin murehtia?
Olet aikuinen ihminen niin turha kettuuntua jos et saa suutasi auki ja kysy mikä on homman nimi?
Jos kerran haluat mukaan pikkujouluun niin tee jotain asian hyväksi tai toki voit istua kotona märisemässä ja seuraavana maanantaina porukat ihmettelee töissä sulle että missä olit kun et ollut juhlimassa???!!!
Ei muakaan ole kutsuttu yksiinkää....jäjestän omat! Olen kutsunut 10-15 huippu tyyppiä kotiini ja laitan jotain hyvää tapas tyyppistä suolaista ja makeaa! Boolia riittävästi! Porukka on ihan into pinkeenä tulossa!
Ap
Juu yhdellä siis kotibileinä pikkujoulut ja ihan on suullisesti kutsunut väkeä yksitellen mukaan. Aikuinen olen, mutta en sen tyylinen, että menisin ihan heti suoraan asiaa kysymään. Eikä ole sellaista ystävää työporukassa, mutta onneksi muutama siviilissä. Ja tähän loppui asian märehtiminen mun osalta ja joulufiilis on taas löytynyt :)
Tsemppiä ap, kuulostaa tosi tökeröltä ja ikävältä sua kohtaan. Kiusaajia löytyy valitettavasti kaikista yhteisöistä!
Ok. No olisit heti sanonut että kotibileet niin se onkin ihan eri juttu kuin joku rafla kun ei sinne kotiin varmasti edes kaikki mahtuisi. Omaan kotiin yl. kutsutaan ne läheisimmät työkamut.
Onneksi ei tarvitse mennä yksiinkän pikkujouluihin! Ärsyttää tuollainen pakkohauskanpito, eikä kyllä huvittaisi katsella ainuttakaan työkaveria yhtään ylimääräistä kuin mitä työpäivä kestää, sama juttu kusipäisen pomon kanssa.
Onko työaikana nämä pikkujoulut? Jos on, niin vaadi työnantajalta saman verran palkallista vapaata kuin mitä nämä pikkusieluiset työpaikkakiusaajat saavat.
Minä en ole ollut kuin yksissä pikkujouluissa elämäni aikana. Kokenut samaa kuin ap. kun juhliin selkeästi kutsutaan vain tietyt, ei siinä voi mennä kysymään voinko tulla mukaan. No, nyt olen työttömänä eikä tarvitse edes miettiä kutsua minnekään. Elämä muutenkin turhaa.
Tuo on täysin turha juhla. Aiheuttaa vain riitaa perheissä ja ongelmia.
Ap vastaa
Mulla ei sellaisia ystäviä ketä voisin kutsua, muuten toki niin tekisinkin :) Vietän siis mieheni kanssa jotain omaa kivaa. Eniten tässä ottaa päähän se, että kaikki muut on kutsuttu meidän tiimistä paitsi mut tietty jätetty laskuista pois. Uskomatonta, että vielä aikuisenakin voi ulkopuoliseksi jääminen harmittaa näin paljon...
Enpä kehtaa. Ois vähän nolo kutsua itse itsensä juhliin mihin mua ei selvästi kaivata. Ja olen luullut olevai ihan hyvissä väleissä kaikkien kanssa, se tässä ihmetyttää!
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 22:19"]
Ap vastaa
Mulla ei sellaisia ystäviä ketä voisin kutsua, muuten toki niin tekisinkin :) Vietän siis mieheni kanssa jotain omaa kivaa. Eniten tässä ottaa päähän se, että kaikki muut on kutsuttu meidän tiimistä paitsi mut tietty jätetty laskuista pois. Uskomatonta, että vielä aikuisenakin voi ulkopuoliseksi jääminen harmittaa näin paljon...
[/quote]
Tuo on törkeää. Kiva työporukka sulla!
Mulla ei ole pikkujouluja, koska firman omistajia ei kiinnostanut järjestää.
Kysy nyt kumminkin, yllätä itsesi ja ole ennakkoluuloton!
Olen yrittäjä ja yritykseni ainut työntekijä. En itselleni viitsi pikkujouluja järjestää mutta jos olet pk-seudulta niin järjestetään sellaiset, tuu mukaan :-)
Ap
Työnantaja ei järjestä tänä vuonna eli porukan itse puuhaama. Olen pikkuhiljaa toipumassa ketutuksesta ettei mua kutsuttu mukaan, mutta oli ihan pakko avautua täällä. Oli "vähän" vaikea sulatella asiaa, että aikuiset ihmiset voi olla noin veemäisiä ja jättää yhden kutsumatta :(