Oletko varautunut
Oletko varautunut? Mihin varaudut? Miten?
Kotivara ja siihen liittyvät asiat kiinnostavat. Kerro ihmeessä monenko henkilön talous ja millä määrillä varauduttu.
Kommentit (25)
Minua ei ahdista vaikka olen varautunut. Myös lemmikeille on varattu ruokaa ja vettä pidemmäksi aikaa.
ap
Olen varautunut. Yhden hengen talous + miesystävä, jolla lapsi asuu vielä kotona. Kaapissa kaurahiutaleita ym. pankkitilillä käyttövarat, asuntovelkaa n. 40000 euroa ja osakkeissa saman verran.
Kannattaisi pitää myös käteistä? Jos esim. sähkö menevät pidemmäksi aikaa, et saa rahoja millään pankista/osakkeista.
ap
Puita liiterissä, riistaa ja kalaa pakastimessa(metsästä ja meresta saa aina lisää) ja perunoita, vihanneksia kellarissa. Jos sähköt menisivät niin ei toimisen polttoaineen jakeluja mukaan niin ei sitä rahakaan tarvitse.
Olemme varautuneet pitkään sähkökatkoon, vedenjakelun häiriöön, pandemiaan sekä työttömyyteen. Eli oikeastaan siihen, että hallitaan olosuhteita eikä olostuhteet hallitse meitä. Arki sujuu poikkeustilanteesta huolimatta.
Kotivaraa on virallinen suositus kertaa kolme, paitsi että tällä hetkellä sitä taitaa olla ylikin. Suunnitelmat "bug in" ja "bug out" tilanteisiin. Pääasioittain olemme varautuneet kotiin jäämiseen. Ruokaa ja juomaa on, myös eläimille. Paristoja, taskulamppuja, dynamoradio, aggregaatti ja siihen polttoainetta, sähkötön mahdollisuus laittaa ruokaa ja lämmittää talo, lääkkeitä, vitamiineja, muita käyttöhyödykkeitä. Ensiaputaidot ja välineet.
Bug out, eli kotoa lähtemiseen on jokaiselle pakattu "evakkoreppu", sekä autotallissa valmiina evakkolaatikot, jotka vaan nostetaan auton kyytiin ja menoksi. Evakkolaatikoissa on ruokaa ja juomaa vähintään 72 tunnin tarpeisiin, ensiaputarvikkeet ja retkeilykamat viidelle. Evakkorepuissa vaihtovaatteet, hygieniatarvikkeet ja välipalaa. Autoissa on aina yli puoli tankkia polttoainetta ja varastossa on sallittu maksimimäärä polttoainetta jerrykannuissa.
Rahaa on tileillä ja sukanvarressa. Rahaa on kiinni myös sijoituksissa ja arvometalleissa. Luottokortit hätätapauksia varten, esim lemmikin yllättävä sairastuminen tms.
Jes! Meillä juuri bug out -laatikot autotalliin suunnitteilla. Autoon tulee varatalvikamppeet koko perheelle jos jäädään tien päälle. Bug in meilläkin ok, kotivaraa vielä täydennettävä. Vitamiinit puuttuu sekä herkut, ne katoavat aina ensimmäisinä. Myös kaasugrilli keittimellä löytyy ja talveksi aina täytetään pullo. Täällä voi tulla pitkäkin sähkökatko melko helposti, linjoja ei ole kaivettu maahan kuten monissa paikoissa.
Ap
Tää voi kuulostaa pöljältä mutta meillä on aina autossa yksi fleece huopa,parit villasukat ja pari makuupussia. Kerran auto jätti tielle (ennen kännykkä aikaa) ja siinä oltiin ja pitkään keskellä ei mitään...
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 11:44"]
Tää voi kuulostaa pöljältä mutta meillä on aina autossa yksi fleece huopa,parit villasukat ja pari makuupussia. Kerran auto jätti tielle (ennen kännykkä aikaa) ja siinä oltiin ja pitkään keskellä ei mitään...
[/quote]
Ei ollenkaan pöljää. Mulla kerran puhkesi autosta rengas, pakkasta 26 astetta ja renkaan pultit tietysti tiukasti kiinni. Onneksi autossa oli turkishaalari ja huopa. Haalarit päälle ja rengas väkivalloin irti. Uusi paikalleen ja kiinni. Huopa oli kätevä polvien alla renkaan kanssa taistellessa. Jos en olisi saanut rengasta irti, olisi polttoaine todennäköisesti loppunut ennen kuin kukaan olisi siinä tielä ajellut, joten haalarit ja huopa olisi olleet siinä kohtaa elintärkeät. tilanne tapahtui myöskin ajalla ennen kännyjä. Olisi minulla ollut tulentekovärkitkin mukana, siitä olisi jonkun nuotion saanut tienposkeen aikaiseksi.
Mikään ei säily ikuisesti eli käyttekö niitä varastoja läpi välillä että mistä viimeinen käyttöpäivä lähestyy ja käytätte ne ettei mene rahat hukkaan kun varastot on täynnä vanhoja lääkkeitä ym ym?
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 11:58"]
Mikään ei säily ikuisesti eli käyttekö niitä varastoja läpi välillä että mistä viimeinen käyttöpäivä lähestyy ja käytätte ne ettei mene rahat hukkaan kun varastot on täynnä vanhoja lääkkeitä ym ym?
[/quote]
Kotivaraa käytetään jatkuvasti ja uutta ostetaan toki koko ajan tilalle, eli jos tällä viikolla otan kaksi pussia makaronia ja avaan puurohiutalepakkauksen, ostan uudet niiden tilalle samalla viikolla. Kaksi kertaa vuodessa isompi inventaario. Silloin katsotaan tarkemmin ne päivämäärät ja käytetään hetimmiten ne pois, joissa alkaa päiväys häämöttää. Varastoidaan vaan sitä, mitä normaalistikin käytettäisiin. Silloin ei jää mitään vanhenemaan ja pilaantumaan. Meillä hävikki ruuassa on muutenkin todella vähäinen.
Mylar -pussiin kun säilöö kuivatavaraa ja heittää hapensyöjän perään, niin tuloksena on melko ikuisuuden kestävä muonapakkaus, jonka voi huoletta unohtaa keittiökaapin sokkeliin odottamaan maailmanloppua. Näitä meillä ei käytetä, koska emme varaudu maailmanloppuun.
9.
Varautujille vinkkejä että opettakaa jo pienille lapsille että ketä he ovat. Nimi, osoite ja äidin ja isän nimi.
Meillä myös kotivaraa syödään ja täydennetään jatkuvasti. Ennen koiranruoka on ollut suurin kompastuskivi, nyt vihdoin löytynyt sopiva ruoka joten sitä voi ostaa 1-2 säkkiä ylimääräistä varastoon.
lapsille on tarkoitus opettaa oma nimi ja osoite kun oppivat puhumaan. Heilläkin matkalla vaatteissa vanhempien nimet ja yhteystiedot. Lisäksi opetetaan toiminta tulipalossa, sähkökatkossa jne.
Jos haluaa oikein kunnolla varautua katastrofin varalta, kannattaa muistaa pitää lankapuhelin sekä mahdollisesti ostaa satelliittipuhelin siltä varalta, että tietoliikenneyhteyksiin iskettäisiin. Lisäksi oma lennätinlaite/morsetin voisi olla pop.
[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 14:20"]
Jos haluaa oikein kunnolla varautua katastrofin varalta, kannattaa muistaa pitää lankapuhelin sekä mahdollisesti ostaa satelliittipuhelin siltä varalta, että tietoliikenneyhteyksiin iskettäisiin. Lisäksi oma lennätinlaite/morsetin voisi olla pop.
[/quote]
Ja lisäksi kannattaa hommata oma generaattori, aurinkopaneeli ja joku veivattava kännykkälaturi sähkökatkosten varalta.
T. Sama foliohattu kuin viestissä #18
Meillä on myös veivattava maailmanradio. Sillä pystyy lataamaan kännykänkin.
ap
Seuraava isompi piikki sähkönkulutuksessa tulee todennäköisesti 20.12. paikkeilla kun ihmisten joululomat alkavat ja siivoillaan.
Varautuneita ja ahdistuneita täällä tuntuu riittävän pilvin pimein. Onneksi pelastaisivat sentään edes koirulinsa vaikkeivät vierasta lasta välittäisikään pelastaa.