Mikä siinä on niin vaikeata ymmärtää,
että vaikka sinun kouluikäinen lapsesi vielä haluaisi/uskaltaisi/voisi omasta ja sinun mielestäsi tulla uimahallissa vastakkaisen sukupuolen pesutiloihin, niin se EI SILTI OLE OK.
Sinun lapsesi mielestä siinä ei ehkä ole mitään outoa, mutta sattumalta yhtäaikaa uimahallissa oleva luokkalaveri voi tuntea olonsa tukalaksi alasti samassa tilassa.
Esimerkki: Lähetän ekaluokkalaisen tyttäreni kesäleirille jossa leiriläiset pakotetaan saunomaan ja peseytymään yhdes alasti. Tyttäreni ei haluaisi olla alasti luokkakaveripoikien seurassa, ei olisi hänelle enää mitenkään luontevaa. Voitte olla varmoja, että leirin järjestävä taho saisi kuulla kunniansa.
Kolmasluokkalainen kummityttö ei käy enää isänsä kanssa yhtä aikaa saunassa, miksi hänet pitäisi voida pakottaa saunomaam esim.tokaluokkalsen koulukaverin kanssa?
Kommentit (2)
Minusta alle kouluikäiset voi vielä mennä vastakkaista sukupuolta olevien puolelle, mutta kyllä koulutaipaleen aloittaneen PITÄISI osata jo herranjumala yksin käydä riisumassa ja peseytymässä. Jos ei osaa niin sitten poika menee vain kun isäkin menee uimaan ja tyttö vain kun äitikin menee. Ihmettelen kyllä jos on niin uusavuton (kun puhutaan terveestä lapsesta).
Niin.