Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voih perse! Annoin lapseni katsoa sen Ice Agen, enkä tajunnut sen olevan kielletty alle 7-vuotiailta. :(

Vierailija
04.09.2006 |

Meille ei tule teeveelehtiä ja näin ollen katsoin ohjelmatiedot telkku. comista. Eihän siellä lukenut että kielletty alle 7-vuotiailta. PRKL! Ikäraja selvisi vasta nettikeskustelussa kun palstailin lapsen katsellessa sillä aikaa leffaa.

Mitähän traumoja nyt olen tietämättömänä aiheuttanut?

Kommentit (26)

Vierailija
1/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä nyt Nalle Luppakorva, Maija Mehiläinen tms sopii.

Vierailija
2/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koittakaa tajuta, että lasta auttaa jonkin verran nuo keskustelut, mutta jos leffa on ollut aivan eri ikätasolle, niin se juttelu _ei pyyhi_ sitä pelkoa pois, mikä elokuvan katsomisesta on saattanut syntyä! Tää on tätä " mun lapsi on niin kypsä" -meininkiä. Ihan kuin se ois jokin meriitti, että lasta on altistettu seksille ja väkivallalle jo pienestä pitäen...



Aikoinaan olen aikuisporukassa katsonut tuon Ice Agen, ja muistan, miten hämmästyneitä me oltiin sen rankkuudesta. Todella surullisia ja pelottavia kohtia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että meen 6- ja 7-vuotiaiden poikien lempielokuva on vanha mustavalkoinen Tuntematon sotilas??? Vahtaavat sitä päivittäin....

Vierailija
4/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yms......ja ihan normaali ja rauhallinen poika on..

Vierailija
5/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta olen ihan hämmästynyt näistä kommenteista! Muistako tosiaan niin väärin, kun muistan että se oli hauska elokuva??? En muista yhtään raakaa tai pelottavaa kohtaa, ja olen jopa meinannut näyttää sen omalle 3v lapselleni. Please kertokaa mitä pahoja kohtia siinä oli!

Vierailija
6/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim Shrek 2 on K-3, mutta ykkönen K-7 , ja molemmat on katsellut.



Ei kyllä ole ikinä mitään noita juttuja pelännyt saati pahoja unia nähnyt.

Mä en jotenkin yhtään tajua miten teidän mielestänne Ice Age on joku väkivaltapläjäys. Musta se on vani hyvä ja symppis animaatio.



En mä nyt ymmärrä mitään oikeita hirviöjuttuja lapsille näyttää, mutta tollaset ihan iisit...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei tajua, että jos jotain pelottavaa katsotaan yhdessä lapsen kanssa, ja lapsi ei siinä tilanteessa pelkää, niin seuraavana päivänä päiväkodissa voikin olla ihan toisin...Mnet lapset pelkää paljon enemmän kuin vanhemmat edes tajuaa. Ja varsinkin jos vanhempien asenne on vielä toi " meidän lapset on niiiin viksuja, et ne voi kattella vaikka manaajaa" , niin eihän lapsi edes uskalla ilmaista pelkäävänsä.

Vierailija
8/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun Belgiassa ja täällä Ice Age on sallittu kaikenikäisille. Olin jo viemässä kuusivuotiastani leffateatteriin katsomaan Narniaa, koska se on täällä kielletty 7-vuotiailta. Onneksi kuulin, että se on raaka.



Meillä katsotaan Ice Agea, koska en ole edes tiennyt, että se olisi kielletty. 3-vuotias ei ole ollut moksiskaan siitä. Sen sijaan häntä pelottaa Napapiirin Pikajuna, joka on Suomessa sallittu 3-vuotiaille. Ei nuo aina mene yksyhteen, mikä pelottaa ja mikä ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten olis vaikka Dumbo ?? Sitähän kiusataan ! Miten olis grimmin sadut ?? Ne vasta onkin kamalia!! Elättekö pumpulissa ? Tässä vain muutama esimerkki ..

Vierailija
10/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä lapsi pelkää siinä ja silloin!

Meijän 2- vuotias poika kiljuu kauhusta kun muumeissa tapahtuu jotain jännää. Selittämällä asiaa se ei olekaan niin jännää! Sama muutenkin elämässä; törmätään muurahaiseen, poika kiljuu, ihmetellään sen muurahaisen puuhia ja poika toteaa " yök!" .



Mää oon aina paikalla kun telkkaria kattellaan. En nyt ehkä samassa huoneessa, mutta viereisessä vähintään. Meijän poika on varmaan outo kun osoittaa pelkonsa. Minä kyselen jännittääkö kun seuraan lapsen eleitä ja ilmeitä.



Meillä ei saanut katsoa Tappajahaita kotona kun olin lapsi, mutta annas kun oltiin naapurissa! 9- vuotiaina katseltiin salaa ja siinä kyllä kaipasi vanhempaa viereen. Itse oon saanu parhaat leffakokemukset pikkusena kun vanhemmat on ollu vieressä. Ei auttanu kiellot ja teki kamalaa nähdä ne elokuvat jossain kaverilla jossa piti olla sitten rohkee ja vaan katsella.. En sano että pornoa ja väkivaltaa ruutuun, mutta hyvän maun mukaan, meillä koko perhe kattelee Jäätikön jengiä monesti dvd. ltä: ei pelota kun lapsi tietää että leijona on oikeesti kiva ja vauva löytää kotiin. Ja sen oravan pähkinän metsästäminen! :D



Mää oon sitä mieltä että aikuisten pitäisi tukea lasta. Miettiä mitä lapsi on nähnyt ja mitä voisi nähdä. Hyvä suhde lapseen auttaa kummasti kun voidaan puhua näistä asioista.

Aikuisen tehtävä ei lopu näissäkään ja musta vanhemman kuuluu kertoa elokuvien fiktioista, näyttelijän työstä jne. Ei kieltää ja antaa lapsen selviytyä omin nahoin.



Mua ei todellakaan kiinnosta mitä joku lastentarhanopettaja sanoo; joku toinen sanoo jotain muuta. Terapeutit, opettajat.. Kaikki yhtä ja samaa: jokanen on ihminen ja omistaa omia mielipiteitä. Vanhemman homma ei ole jättää aivojaan narikkaan ja tehdä näin koska joku niin sanoo vaan miettiä mikä on parasta omille lapsille.

Itse ainakin toivoin tukea vanhemmiltani, aion selittää ohjelmia lapsilleni.



Ikärajoja ei musta saa tuijottaa orjallisesti; joskus teatteriin sai viedä K-15 elokuvaan lapsen, lapsi ei saanut mennä yksin. Nyt kukaan ei saa mennä. Siinä mielessä hyvä ettei kaikilla käydä elokuvia läpi ja näin saadaan pidettyä edes osa pois joiden ei kuuluisikaan nähdä elokuvaa tottumattomuuttaan kaveriporukassa jos on nähnyt Dumbon kotona eikä muuta.

Mutta ei kaikki 7- vuotiaat ole valmiita K-7 elokuviin, toisia ne ei taas juurikaan paljoa hätkäytä. Osittain vanhempien omatkin antamat selviytymismallit kertoo miten paljon lapsi uskaltaa katsoa ja miten niistä selvitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leffassa tallotaan toisia eläimiä. Äiti kuolee ja lapsi joutuu eläinten hoitoon. Lasta heitellään, meinaa pudota. Pelottavat sapelihammastiikerit.

Vierailija
12/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mikään komediapläjäys vaikka sitä niin mainostetaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin se lapsi nyt lopullisesti traumatisoitui tuosta elokuvasta. Ei se kuitenkaan kovin pahis ollut. Meilläkin on vanhin muksu katsonut sen n. kolme, neljä vuotiaana, eikä siitä mitään kammoja oo tullut :) Jos vielä mietityttää, niin voithan jutella lapsen kans, ja kysellä jäikö jokin juttu siinä leffassa askarruttamaan/pelottamaan, niin voit sitten oikaista väärinkäsityksiä ja selittää muutenki leffaa tarkemmin. Siinä elokuvassa oli kuitenkin ihan onnellinen loppu ja pahiksesta tuli hyvis, joten minun mielestä se on ihan " kesy" leffa moniin muihin verrattuna.

Vierailija
14/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap, jolla pitäis taas olla jonkin sortin kristallipallo hallussa....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

noita kolmosen ja nelosen japanilaisia " lasten" ohjelmia, bey-blade, yugioh, pokemon, digimon.

Ne vasta ahdistavia onkin, taistelua ja sitä, että vain voittaja on paras...



Ice Age on kuitenkin opettavainen, sympaattinen elokuva.

Ainoa elokuva, mikä on saanut minut itkemään, kun lapsi lopussa pääsee isänsä luo ja isä kieltää heimolaisiaan vahingoittamasta eläimiä.

Vierailija
16/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tossa ice agessa ole mitään pahaa. Mun mielestä se on loppujen lopuksi aika hellyttävä ohjelma.

Vierailija
17/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja googlella tosiaan löytyy jos ei tv-tiedoissa ole.

Vierailija
18/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella surullinen ja pelottava elokuva. Aikuisille toki oikein hyvä.

Vierailija
19/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten voi olla totta, että lastenelokuva on niin väkivaltainen, ettei sitä voi katsoa pienen lapsen kanssa edes pientä hetkeä.

Vierailija
20/26 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

MInusta saisi kyllä olla korkeampikin. Todella väkivaltainen, ja pelottava.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan