Mitä söit/syöt tänään aamupalaksi?
Kommentit (48)
Rasvaton marjasmoothie ja maitokahvi. Kuten aina arkena
Pari paistettua munaa,jääsalaattia, lasi piimää ja kermakahvi.
Hieman reilun puolikkaan Fazerin juustosämpylästä jossa juustoviipale ja ingmariinia. Nyt raskaana ei meinaa mennä mikään alas mutta pakko jotain väkisin syödä kun on huono olo muuten.. Juomana vesi, kahvia en ole pystynyt juomaan moneen viikkoon..
Iso maitokahvi,proteiinijogurtti myslillä ja 2 ruisleipää margariinilla ja kinkulla.
kaurapuuroa mantelimaitoon tehtynä johon sitten vadelmia, soijalesitiiniä, tocotrienols -jauhetta, psylliumia sekä kookosöljyä + tummapaahtoista kahvia :)
Kahvia ja sämpylä oivariinilla. Ja muutama lusikallinen vadelmia.
[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 08:02"]
Ohis,mitä on psyllium?
[/quote]
google..
K: Mitä on Psyllium ja mistä sitä voi ostaa?
V: Vastaus pohjautuu Allergia- ja astmayhdistyksen tietoihin. Psylliumin ja ksantaanin avulla saadaan luontaisesti gluteenittomien jauhojen leipoutuvuutta ja sitkopitoisuutta parannettua.
Psyllium
Psyllium on intialaisen Plantago ovata -kasvin jauhettuja siemeniä. Siemenet ovat hyvin kuitupitoisia. Psylliumsiemenkuorijauheella on samoja ominaisuuksia kuin gluteenilla, se antaa leivonnaisille sitkoa ja kuohkeutta. Leivonnaisten leipoutuvuus on parempi eikä taikina tartu käsiin. Leivonnaisesta tulee myös mehevä ja vähemmän mureneva. Psyllium lisätään hiivaleivonnassa haaleaan nesteeseen hiivan kanssa ja annetaan seistä 10 min. Kun seos on hyytelömäistä, joukkoon vatkataan sähkövatkaimella muut jauhot. Jauhoja käytetään 10-30 % vähemmän kuin ilman psylliumia leivottaessa. Leivinjauheella valmistettavissa leivonnaisissa psyllium sekoitetaan jauhojen joukkoon.
Tähän mennessä kuppi kahvia rasvattomalla maidolla. Lomalla kun olen niin syön sit vasta kun on nälkä. Menee varmaan jonnekin lähemmäs yhtätoista. Silloin sämpylä juustolla ja kahvia. Yleensä juon teetä siinä vaiheessa mutta nyt tee on loppu.
Just uunista nostettuja lämpimiä sämpylöitä, päällä voita, juustoa ja kurkkua. Juomaksi vettä ja kahvia maidolla.
Juustonäkkileivän, kahvia ja pari palaa tummaa suklaata. Yleensä suklaa ei kyllä kuulu aamurutiineihini.
Ei mitään, niinkuin aina. Aamulla ei ole nälkä ja töissä ei ehdi syödä.
Toffeevanukasta, sämpylää, voita+kotijuustoa ja kermakahvetta. Ajattelin tuossa vielä kohta ottaa melonia ja kermavaahtoa ja sit duuniin =)
Kaura-kuitupuuroa ja vähäkalorista mehukeittoa, raejuustoa ja valion vaniljamaitojuomaa lasillinen.
[quote author="Vierailija" time="21.11.2014 klo 08:23"]
Kaura-kuitupuuroa ja vähäkalorista mehukeittoa, raejuustoa ja valion vaniljamaitojuomaa lasillinen.
[/quote]
Huhhuh
Kaksi perunarieskaa munavoilla ja kurkulla, lasillinen kylmää kaakaota.
Neljän viljan puuroa, mansikoita ja vadelmia, loraus maitoa, kaksi keitettyä kananmunaa, kuppi kahvia.
ajattelin syödä yöllä leipomiani joulutorttuja, mutta oksensin jo yöllä ne. sinne taisi mennä tän joulun tortunsyömiset :D
söin pienen banaanijugurtin ja vähän vettä, en tiedä mitä muuta sitä uskaltaa
Teetä.