Kokoomus tuo lisää työvoimaa ulkomailta
"ExTYÖMINISTERI Arto Satonen odottaa konkreettisia tuloksia hallituksen kohdemaamallilta, jolla Suomi alkaa tuoda työvoimaa neljästä kohdemaasta eli Brasiliasta, Filippiineiltä, Intiasta sekä Vietnamista.
Satonen teroittaa, että kysymyksessä on valtiotason sopimus.
– Valitut maat ovat luontevia yhteistyökumppaneita. Niissä on paljon ihmisiä, jotka haluavat siirtyä työn perässä uuteen asuinmaahan, Satonen perustelee.
Satonen tarkentaa, että Intiasta odotetaan nimenomaan korkeasti koulutettuja modernien alojen eksperttejä. Filippiineiltä ja Vietnamista puolestaan löytyy motivoituneita tekijöitä sote-alalle ja maatalouteen sekä kaupan piiriin.
Avainasemassa ovat kohdemaiden Suomen suurlähetystöt, joihin hallitus satsaa työvoimatuonnin onnistumiseksi.
– Kumppanimaille tehdään täysin selväksi, että Suomeen siirtyvillä ihmisillä on kohdemaassa samat työehdot ja -olot kuin kantaväestöllä, Satonen selvittää."
Kommentit (4)
Ja persut peesaa.
"Se ei meille käy"
Valtio myöntää ulkomaalaisille työlupia aloille, jolla Suomessa on työvoimapula, eli lähinnä hoitoala. Kun suomalaiset työttömät alkavat sanoin joukoin opiskelemaan lähihoitajiksi ja pyrkivät töihin vanhainkoteihin, lupien määrä taatusti vähenee.
Halpatyöläisiä on pakko saada vaikka suomessa on puolimiljoonaa työtöntä. Kokoomuksen tavallisia ihan pakko juttuja. Köyhiltä on pakko leikata jne.