Miten tehdä vauvalle mannapuuroa?
Tämmöinen pöhkö kysymys. Vauva syö vain rintamaitoa. Teenkö puuron siis veteen? Tuleeko silloin huonoa mannapuuroa?
Vai voiko korvikkeeseen keittää, vai meneekö korvike silloin piloille?
Mannaryynipaketissa on kyllä keitto-ohje, mutta siinä se tehdään kokonaan maitoon.
Kommentit (6)
Kannattaa ehkä vielä miettiä, kun manna näet tehdään vehnään ja vehnä pitäisi viljoista aloittaa viimeisenä kun vauvan maha ei välttämättä sitä kestä. Siis riippuen siitä kuinka pieni vauva kyseessä tietysti.
Vauva on jo kyllä 9 kk, ja syö melko monipuolisesti. Puuroja ei oo suostunut vähään aikaan syömään. Mannapuuro olis vielä kokeilematta, niin ajattelin sitä nyt seuraavaksi testata pienen puuroilutauon jälkeen.
Ikävä kyllä mulla ei oo maitoa tallessa niin et voisin sitä laittaa joukkoon, kuten kakkonen ehdotit. Mut ehkä voisin tehdä samalla idealla veteen, ja sit laittaa korviketta sekaan?
ap
sitähän juuri koitan kysellä, ajattelin että mahtaako korvike mennä keitettäessä piloille..?
ap
Tuskin siis mitenkään haitallista. Eihän korvikepurkissa edes sanota, ettei saa lämmitää yli jonkun lämpötilan tai keittää tms. -5
Ehkä korvikkeesta silloin jotain ravintotekijöitä katoaa (?), mutta ei se pilalle muuten mene ja tulee paljon parempi puuro kuin veteen keitetystä.
mInä kyllä tein puuron miksossa vastikkeeseen, ei kärsinyt mitenkään paitsi ravintoaineet kuulema vähenee.