Kysymys verikokeen ottamisesta, auttakaa joku
Olin tänään verikokeessa, jossa verta otettiin kyynärpään valtimosta.
Nyt pistokohtassa on mustelma ja se on kosketusarka. Tekikö hoitaja jotain väärin, vai onko tämä normaalia? Ikinä aiemmin näin ei muistaakseni ole käynyt. Tämä pelottaa hieman ja voisiko joku esim. sairaanhoitaja kertoa onko kaikki kunnossa :(?
Kommentit (11)
On aivan normaalia. Neulan reiästä on vuotanut vähän verta ihon alle ja siitä mustelma. Mustelman tuloa voi ehkäistä painamalla pistoskohtaa lapulla riittävän voimakkaasti ja riittävän pitkään, mutta vaarallinen ei mustelma ole vaikka olisi sellainen tullutkin. Ja paranee muutamassa päivässä.
t. labrahoitaja
Normaalia on mutta näyte otettiin kyynärtaipeen LASKIMOSTA, eikös vaan? :)
Sinä et painanut pistoskohtaa riittävän pitkään näytteenoton jälkeen.
Tuskin valtimosta kuitenkaan. Todennäköisesti suoni on joko puhjennut hiukan pistovaiheessa tai et ole painanut pistokohtaa riittävästi näytteenoton jälkeen, jolloin verta on valunut kudokseen. Ihan vaaratonta jokatapauksessa ja paranee viimeistään viikon kuluessa.
Neulan ulosvedon jälkeen hoitaja pisti siihen pumpulin päälle ja sainoi "paina tosta". Tämän jälkeen hän vetin teipit yli, eikä mitään muuta painamista ollut.
Ja laskimistoa se kai tosiaan otettiin! Kiitos vastanneille, arvasin että täällä olisi alan ammattilaisia!
Valtimonäytteitä otetaan vain verikaasuanalyysin takia ja silloin pistokohta on ranteen sisäpuolella tai nivusessa. Nuo näytteet ottaa lääkäri. Tai hoitaja, jos potilaalla on kanyyli sitä varten esim. tehostetussa hoidossa.
Valtimosta verta? Kyynärpäästä? Olisikohan ny kuitenkin kyseessä kyynärtaipeen laskimo???
[quote author="Vierailija" time="18.11.2014 klo 15:38"]
Valtimosta verta? Kyynärpäästä? Olisikohan ny kuitenkin kyseessä kyynärtaipeen laskimo???
[/quote]
No eiköhän tämä asia tullut jo ap:lle selväksi. Maallikolla menee helposti käsitteet sekaisin..
t. labrahoitaja myöskin
Laskimosta se otetaan kyynärtaipeesta. Mulle ei ole tullut mustelmaa koskaan aikuisiällä, mutta lapsuudesta muistan pari kipeää kokemusta kun en antanut kenenkään painaa. Mutta painankin sitä pistoskohtaa aina 5-10min, mulla ne tyrehtyy tosi hitaasti.
ihan ok