Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kertokaas nyt vauvan flunssasta...

Vierailija
04.11.2014 |

Toinen lapsi, mutta ensimmäinen ei koskaan sairastanut flunssaa näin pienenä. Pitääkö jotenkin rutiininomaisesti käydä lääkärissä, jos vauva kuumeilee, vai hoidetaanko vain kotona Panadolilla, jos vointi on suht hyvä? Vauva on 4 kk vanha.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvallani oli eka flunssa juurikin 4kk ikäisenä. Ei tarvitse mennä lääkäriin perusflunssan takia, Panadol on juurikin hyvä jos vauva on hieman kuumeinen/muuten kipeän oloinen.
Nenän avaamiseen auttaa ainakin suihkussa hengailu (vesihöyry avaa nenää) ja keittosuolatipat.

Vierailija
2/4 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.11.2014 klo 15:10"]

Vauvallani oli eka flunssa juurikin 4kk ikäisenä. Ei tarvitse mennä lääkäriin perusflunssan takia, Panadol on juurikin hyvä jos vauva on hieman kuumeinen/muuten kipeän oloinen. Nenän avaamiseen auttaa ainakin suihkussa hengailu (vesihöyry avaa nenää) ja keittosuolatipat.

[/quote]

 

Meillä on sellaista suolavesisuihketta nenään, vauva on ollut räkäinen ihan alusta asti, joten tuo oli ensi kuukaudet ihan päivittäisessä käytössä. 

 

Vauvalla oli ilmeisesti aamuyöllä kuumetta, en mitannut, annettiin vain Panadolia. Mittasin korvamittarilla tuossa puolisen tuntia sitten ja tulos oli vähän alle 37 astetta, mutta se kai on vauvalla normaali ruumiinlämpö (googlaaan kohta)?

 

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keittosuolatippoja tukkoiseen nenään ja sängynpääty ylös. Niistäjä on kätevä apuväline. Jos kuumeilee mutta vointi on muuten hyvä, ei välttämättä tarvitse kuumetta alentavaa lääkettä. Kevyt vaatetus ja raikas huoneilma, paljon nestettä. Itse hoidin kotona flunssaista ja ajoittain kuumeilevaa 4kk vauvaa viikon, sitten vein lääkäriin näytille kun vauva alkoi hieromaan korvaansa. Kaikki oli kuitenkin kunnossa, viikon verran vielä jatkui flunssa. Mutta jos itsellä on vähänkään epävarma olo ja lapsen vointi mietityttää, niin ei muuta kuin lääkäriin, olen sitä mieltä ettei ikinä voi olla lapsestaan liian huolissaan.

Vierailija
4/4 |
04.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä annan kyllä helposti särkylääkettä vähän niin kuin varmuuden vuoksi, jos vauva on itkuinen. Kyllä se vähän helpottaa pahaa oloa, kun on flunssa.

 

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme neljä