Pidennetty vkl: Lontoo, Vilna, Riika vai Praha
Perustin aiemmin ketjun "matkakohteena riika" ja sainkin hyviä vastauksia, kiitos niistä. Ajattelin ensin että lähtisimme koko perheellä matkaan (minä, mies ja puolitoistavuotias taapero) mutta asiaa mietittyäni päätin että lähdemme sittenkin miehen kanssa kaksistaan.
Suosittelisitteko mitä otsikossa mainituista matkakohteista jos:
- Matkan pituus 3vrk.
- Budjetti lennoille ja hotellille n. 1200€.
- Tykätään historiasta, vanhoista kaupungeista, toreista.
- Ilta/ yöelämä ei niin kiinnosta, kahvilat ja pienet kahvilat, baarit/ terassit sensijaan.
- Shoppailumahdollisuudet olisivat kivat, toki mitä edullisempaa sen parempi :).
Suositteluja tai kokemuksia? :)
Toivottavasti mobiiliversio ei sotke rivinvaihtoja.
Kommentit (22)
Itse menisin noista Vilnaan, koska se on noista ainut, jossa en ole ollut. Milloin menette? On vähän eri asia olla vaikka heinäkuusssa vehreässä Lontoossa kuin marraskuun lopussa harmaassa Riikassa.
Riikassa ei ollut mun mieleen tarpeeksi tekemistä, vaatekaupat oli joko ylikalliita Tommy Hilfiger-putiikkeja (kaikki maksoi enemmän kuin Suomessa) tai latvialaisia seppälä-anttila-tyyppisiä neonkeltaisia akryylineuleita. Ruoka oli halpaa, ravintolassa oli kiva syödä oikein pitkän kaavan mukaan viineineen ja jälkiruokineen.
Prahassa on taas enemmän nähtävää, vaikkei shoppailisikaan ollenkaan. Hintatasosta en osaa nyt sanoa, en ole 10 vuoteen käynyt. Prahassa on kivoja museoita ja ihan vain kävely kaupungilla on nautittavaa.
Lontoosta nyt löytyy ihan mitä ikinä lomaltaan haluaa. Sää voi olla noista neljästä arvaamattomin. Loistavia museoita ja kuluuhan se viikonloppu niitä must-nähtävyyksiäkin ihmetellessä. Lontoossa on kaikki maailman kaupat. Hintataso on aika tyyris.
Lontoo. Eniten nähtävää ja osteltavaa, mutta onhan se kallis kaupunki.
Oho, oleellinen seikk tosiaan puuttui, matka-ajankohta joko kesäkuu tai heinäkuu 2015.
Vilna mietityttää koska olen käynyt kaunasissa (ent. Pääkaupunki) joten onko liettuan kaupungit ns. Nähty?
Ap
[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 21:57"]
Riikassa ei ollut mun mieleen tarpeeksi tekemistä, vaatekaupat oli joko ylikalliita Tommy Hilfiger-putiikkeja (kaikki maksoi enemmän kuin Suomessa) tai latvialaisia seppälä-anttila-tyyppisiä neonkeltaisia akryylineuleita. Ruoka oli halpaa, ravintolassa oli kiva syödä oikein pitkän kaavan mukaan viineineen ja jälkiruokineen.
[/quote]
Samaa mieltä. Olin risteilyllä jossa maissa oltiin joku 7-8 h ja se riitti hyvin sen mestan näkemiseen koska siellä ei ollut oikein mitään. Kiva vanhakaupunki mutta siihen se sitten jäikin. (Eikä sekään nyt ihmeellinen ollut, että sinne sen takia täytyisi lähteä).
Noissa muissa vaihtoehdoissa en ole ollut, mutta sen sijaan olen ollut Krakovassa ja Budapestissä, jotka on paljon kivempia paikkoja, etenkin Krakova. Joka on myös halpa, halvempi kuin Budapest. (Lisäksi Auschwitz sijaitsee noin 60 km Krakovasta, jos haluaa siellä käydä).
Entisenä Lontoon asukkina hehkutan sitä mutta se on myös vaikea jos ei osaa/uskalla liikkua kunnolla (jota se kaupunki vaatii) saadaakseen kaiken irti noin lyhyessä ajassa joten suosittelen pienempää kaupunkia. Ja joo, Lontoo on äkikseltään kallis mutta jos tietää mitä tekee, ei se sitä todellakaan ole :)
Just nyt lontoo. Siellä on ihan hyvät ilmatkin vielä. Kaveri kävi, oli ollut +18.
Jos saa ehdottaa ihan jotain muuta niin suosittelen Wieniä. Tosi kiva historiallinen kaupunki, ihan huikean hieno arkkitehtuuri ja näkemistä ja tekemistä riitää enemmän kuin 3 päivän aikana kerkeää.
Ehdottomasti Praha, jos nosita pitää valita. AIVAN ihana kaupunki, vaikka minulla vähän ennakkoluuloja olikin. Sinne on päästävä uudelleen. Sieltä löydät kaikkia noita haluamiasi juttuja. Heinäkuussa siellä voi olla tukalan kuuma, kuten noissa muissakin. Lontoossa ei ehkä niinkään.
Olen käynyt noissa kaikissa ja valitsisin Prahan. Suosittelisin teille Prahaa tai Lontoota.
[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 22:01"]
Oho, oleellinen seikk tosiaan puuttui, matka-ajankohta joko kesäkuu tai heinäkuu 2015. Vilna mietityttää koska olen käynyt kaunasissa (ent. Pääkaupunki) joten onko liettuan kaupungit ns. Nähty? Ap
[/quote]
Heinäkuussa Lontoo on ruuhkaisin. Kaikkiin nähtävyyksiin on pisimmät jonot, alennusmyyntien takia kaikki kaupat ovat oikeasti niin täynnä, ettei mitään jaksa sovittaa tai edes jonottaa sinne kassalle. Lontoossa on muutenkin paljon ihmisiä, turistien rysäaikana se on aika tuskaisen täynnä. Lontoo on huhti-kesäkuussa kiva, samoin syys-lokakuussa.
Heinäkuussa menisin noista Prahaan. Riika on pidennettyyn viikonloppuun ihan liian pieni kaupunki. Se on päivässä nähty. Vilna vähän isompi, mutta vähän sellainen nopeasti koluttu sekin, ellei tykkää ihan vain olemisesta ja kävelystä.
Itse kävin Ljubljanassa ja ihastuin kovasti! Hyvät palvelut, mutta turisteja ei ollut yhtä paljon kuin vaikka Prahassa, mikä ainakin itsestäni on vain hyvä asia. Kannattaa ehdottomasti ainakin tutustua kaupunkiin :)
Mä suosittelisin myös Prahaa. Siellä on paljon nähtävää ja kaikki kriteerinne täsmää. Ruoka ja juoma on suhteellisen halpaa (jos ei mene niihin kaikkein ilmeisimpiin turistiravintoloihin), ostosmahdollisuuksia on kaikissa hintaluokissa ja kaikenlaista. Keskusta on kompakti ja olennaisimmat nähtävyydet ehtii hyvin nähdä viikonlopun aikana.
Vilna on myös kiva, mutta aika pieni. En ehkä lähtisi sinne pelkästään, tai jos on vaihtoehtona kiinnostavimpiakin kaupunkeja. Lontoo on toki tosi ihana, mutta huomattavasti kalliimpi kuin nuo muut, vaikka toki halvemmallakin voi pärjätä jos löytää oikeat jutut. Lontoossa on kuitenkin niin paljon mielenkiintoista nähtävää että mielelläni olisin siellä ainakin 4-5 päivää.
Kesäkuu on joka tapauksessa parempi aika. Budapest ja Rooma ovat hienoimmat kaupungit.
[quote author="Vierailija" time="24.10.2014 klo 22:32"]
Kesäkuu on joka tapauksessa parempi aika. Budapest ja Rooma ovat hienoimmat kaupungit.
[/quote]
Budapest ja Rooma on molemmat todella isoja kaupunkeja, kannattaa nyt ottaa huomioon että ap:n reissu kestää 3 päivää. Roomaan pitää varata vähintään 5 päivää.
Olen ollut kaikissa, noista Lontoo mutta jos on rahasta kiinni niin sitten Riika. Vilna oli oikea neukkukaupunki ja Prahasta jäi vähän paha ja kallis maku suuhun.
Budapest!!!! Halpa,kaunis,loistava!
Lontoon tiputan pois listaltani, me lähdetään matkaan "lapsiperhebudjetilla" joten se jää pois :). Krakova ja Budapest alkoi kyllä nyt myös kiinnostamaan. Miten näistä ikinä osaa päättää mieluisan?
Ap
Vilna on tosi kiva! Ihana pieni vanhakaupunki. Tykkäsin enemmän, kuin Riikasta tai Prahasta.