Kammottava haju hampaassa/suussa?!
Mulla on nyt tullut jokainen viisauden hammas ainakin jotenkin esiin. Viikko sitten oli järkyttävä kipu yhden kohdalla ja huomasin että ien oli "irronnut" hampaan pinnasta ja oli turvoksissa. Kipu kesti kaksi päivää ja meni sitten ohi.
Nyt parin päivän aikana olen maistanut suussani pahan maun, ja kun sormella kosketin sieltä viisauden hampaan kohdalta niin haisi ihan hirveältä!! Jos toista puolta kosken sormella niin ei haise. Mistä voi johtua? Ja mihin pitäis mennä?
Opiskelen Tampereella, mutta en ole kirjoilla täällä.
Kommentit (28)
Bakteeritulehdus. Märkä haisee. Mars mars lääkäriin. Tarvitset mahdollisesti lääkekuurin.
Mene YTHS:lle, jos olet opiskelija.
Mihinköhän pitäisi mennä? Autokauppaan? Ei. Koirapuistoon? Ei. Vesiliukumäkeen? Ei. Hammaslääkäriin???
Todennäköisesti sinne viisauden hampaan ja sen rikkoman pinnan sisälle on mennyt ruokaa yms, ja se on tulehtunut. Tulehtuma pitää ensin hoitaa ennen kuin voidaan tehdä mitään. Mene YTHS päivystykseen ja hamppulääkäri stekkaa tilanteen, mahdollisesti määrää antibiootti kuurin ja sitten jossain vaiheessa ryhtytään leikkelemään viisureita pois.
Mulla se johtuu ketoosista, olisko sulla sama vika?
Jotain tulehdusta mietinkin.
http://www.yths.fi/yhteystiedot/toimipisteet/tampere
"Perushammashoito ja muu tarpeellinen hoito" vai "Akuuttihoito", kumpaan tämä asia kuuluu?
-ap
Soitat sinne hammaslääkäriin ja kysyt, että mitä mieltä ovat, että onko akuutti vai ei. Mätää sieltä varmastikkin tulee ja siitä se haju ja maku.
Akuuttihoitoon kuuluu esim. kipu tai vastaava oire. Kun soitat, niin ajanvaraaja tekee hoidontarpeen arvioinnin ja päättää kiireellisyydestä. Voit soittaa kumpaan vain. Kunhan vain soitat heti aamusta.
Minulla oli samanlainen tilanne, osittain puhjennut viisaudenhammas alhaalta oli tulehtunut ja haisi pahalta. Sain ajan samalle päivälle. Paljastui, että viisaudenhammas yläpuolella oli ylipuhjennut ja repi alahammasta. Ylipuhjennut hammas kiskottiin pois alle minuutissa ja tulehtunut viisuri poistettiin kuukauden päästä ja antibioottikuurin jälkeen.
Kiitos vastauksista! Tosiaan en itse tiedä näistä mitään kun ei aiemmin ole tällaista vaivaa ollut ja vanhempani asuvat muualla joten hekään eivät osanneet sanoa mihin täällä pitäisi mennä.
Soittelen huomenna ja yritän saada aikaa.
- ap
ensiapuna auttaa corsodyl suuhuuhde apteekista. se auttaa kipuun ja hajuun. suosittelen!
Huolellinen mekaaninen puhdistus hampaalle ja ympäröiville kudoksille. Harjausta ja hammaslankaa.
Jos suu haisee pahalle, kannattaa hankkia Corsodylia apteekista. Sitä on saatavilla suuvetenä sekä geelinä, jota voi käyttää hammastahnan tapaan. Tappaa bakteereita, voi käyttää akuutissa tilanteessa lyhytaikaisesti (koska sisältää antibioottia).
Tietysti menet myös hammaslääkäriin, mutta siis sen lisäksi.
35%:n vetyperoksidia ja ei ongelmaa. Itselläni on ollut 12 vuotta ei täydellisesti puhjennut viisaudenhammas, ja ei ongelmaa, kunhan sinne silloin tällöin pistää satsin kuplivaa vetyperoksidia. Nykyään olen jo unohtanut koko jutun, sillä liha hampaan ympärillä on terve, eli ei muutu valkoiseksi vetyperoksidista. Silloin ei kudos vihoittele enää, haittana vaan on että sinne keräntyy ruuantähteitä joskus. En todellakaan anna kenenkään poistaa hampaitani, en varsinkin pellehammaslääkärin, jotka ovat keskiajalta. Sinne jää infektio jälkeen lihaan, vaikka hampaan poistaakin.
[quote author="Vierailija" time="23.10.2014 klo 22:53"]
Todennäköisesti sinne viisauden hampaan ja sen rikkoman pinnan sisälle on mennyt ruokaa yms, ja se on tulehtunut. Tulehtuma pitää ensin hoitaa ennen kuin voidaan tehdä mitään. Mene YTHS päivystykseen ja hamppulääkäri stekkaa tilanteen, mahdollisesti määrää antibiootti kuurin ja sitten jossain vaiheessa ryhtytään leikkelemään viisureita pois.
[/quote]
Vai että hamppulääkäreitä täällä suositellaan.
Mites tämä Corsodyl, onko kenelläkään kokemuksia? Luin monesta paikasta että aiheuttaa hampaiden värjäytymistä.
-ap
Ei sun tarvi vielä mennä hammaslääkäriin. Jotkut jo suosittelivat apteekista Corsodylliä, ja olen samalla kannalla, mutta osta Corsodyllin sijaan Hextril nimistä suunhuuhteluliousta. Samaa ainetta, mutta pinkin väristä eikä tee värjäytymiä hampaisiin kuten Corsodyl.
Ap lääkäriin! Mulla oli sama juttu, että odottelin turhan pitkään.. Ja menin vasta kun oli ihan pakko. (asun kans tampereella) hammaslääkäri otti sit röntgenin viisaudenhampaista ja sano että on niin pahasti tulehtunut, että on voinut levitä leukaluuhun asti.
Sain kunnon antibiotit (suuvettä + antibiotit 4 kertaa päivässä + kipulääkeet) ja kun kuuri oli loppu, sain ajan viisaudenhampaitten leikkaukseen erikoislääkäriltä. (tays:iin)
Jos et saa opiskelijaterveyden huollosta aikaa, soita tänne: http://www.tampere.fi/terveyspalvelut/hammashoito.html tai voit mennä myös ilman ajan varausta Acutaan (Eli Taysiin, Teiskontie 35) sielä saa jonottamalla (vuoronumerolla) ajan hammaslääkärille, jos on aikaa istua.
Ohhoh! Multa itseasiassa just pari päivää sitten otettiin röntgen viisaudenhampaista mutta voiskohan siitä kuulla tuloksen jos soittelee sinne paikkaan missä oon hammaslääkärissä käyny? Tuohon linkissä olevaan siis soittaisin.
-ap
Ei kannata korsodyyli eikä hammaslääkäri - vetyperoksidilla saat samalla hampaat valkaistua jos on tarvis, eli se värjää hampaat valkoisemmiksi. Ja korsodyyli on roskatavaraa, ei sillä oikeasti tee mitään. Se on tyhmiltä rahat pois. Jos esim. 35%:lla vetyperoksidilla peset hampaat, niin se on niin tuhtia tavaraa että tarvii hampaat pestä vain muutaman kerran viikossa, ja kaikenlainen lima ja räkä tulee vuolaasti mukana, jopa nenästäkin. Lopun aikaa hampaat voi huuhdella pelkällä vedellä. Fiksuille ihmisille tämä loistava aine.
Mene yksityiselle heti huomenna. Hammas/suuongelmat voi oikeasti johtaa isompiinkin terveysongelmiin.