Vatsan painelu ja alapää tutkimus rv 12
Eli olin tk lääkärillä joka sörkki alapäätä spekulalla yms. ja sen jälkeen kokeili sormilla kohdun napukan ja paineli lujaa kohdun päältä. Kysyin voiko olla haittaa ja lääkäri vakuutti että ei, kun tunnustellaanhan neuvolassakin. No joo, mutta paljon hellemmin on tehty siellä tutkimus.
Nyt sattuu ihan hulluna alavatsaan ja keskelle vatsaa. Aiheutinkohan nyt jotain pahaa käymällä lääkärillä? :(
Kommentit (10)
Ehkä gynekologi tietää mitä tekee. Tuskin ainakaan kesken menee sen vuoksi.
[quote author="Vierailija" time="16.10.2014 klo 14:43"]Ehkä gynekologi tietää mitä tekee. Tuskin ainakaan kesken menee sen vuoksi.
[/quote]
Ei ollut gyne vaan ihan tk-lääkäri. Mutta kuitenkin, kai lääkäri tietää. Hurjalle vaan tuntui noin kovakourainen tutkimus kun tähän mennessä lääkärit olleet tosi varovaisia. En sikiön vahingoittumista pelkää tietenkään, vaan istukan. Ap.
Ap, ei hätää. Tutkimus ei varmasti ole voinut vahingoittaa. Äärimmäisen epätodennäköistä.
T. Gynekologi
Millaisia tutkimuksia teidän neuvolassa tehdään? T rv 6
No minkä taivaan tähden menit tk-lekurille sorkittavaksi? Jos minua olisi kovakouraisesti sorkittu tuossa vaiheessa niin olisi kyllä tutkimus loppunut siihen.
Laskettuna päivänä sairaalalääkäri tekikin vähän ronskimman sisätutkimuksen juurikin sen takia että saatiin synnytys käyntiin ja tehosi..12h tutkimuksesta oli jo vauva sylissä.
Nyt rauhoitut ja menet lepäämään etkä ainakaan nostele mitään.
[quote author="Vierailija" time="16.10.2014 klo 14:54"]No minkä taivaan tähden menit tk-lekurille sorkittavaksi? Jos minua olisi kovakouraisesti sorkittu tuossa vaiheessa niin olisi kyllä tutkimus loppunut siihen.
Laskettuna päivänä sairaalalääkäri tekikin vähän ronskimman sisätutkimuksen juurikin sen takia että saatiin synnytys käyntiin ja tehosi..12h tutkimuksesta oli jo vauva sylissä.
Nyt rauhoitut ja menet lepäämään etkä ainakaan nostele mitään.
[/quote]
Tulehdus epäilyn takia, kun sain tk:sta nopeammin päivystysajan. Otettiin näyte valkovuodosta. Niinpä, olisi pitänyt pyytää olemaan painelematta :/ ap.
[quote author="Vierailija" time="16.10.2014 klo 14:52"]Millaisia tutkimuksia teidän neuvolassa tehdään? T rv 6
[/quote]
Kaksi kertaa vaan käynyt, eka kerta th:lla kaikki perusjutut ja sydänäänten kuuntelu. Toisella kerralla neuvolalääkäri, sisätutkimus ja sydänäänten kuuntelu. Ap.
[quote author="Vierailija" time="16.10.2014 klo 15:08"][quote author="Vierailija" time="16.10.2014 klo 14:52"]Millaisia tutkimuksia teidän neuvolassa tehdään? T rv 6
[/quote]
Kaksi kertaa vaan käynyt, eka kerta th:lla kaikki perusjutut ja sydänäänten kuuntelu. Toisella kerralla neuvolalääkäri, sisätutkimus ja sydänäänten kuuntelu. Ap.
[/quote]
Hyvin kummallisia tutkimuksia teidän neuvolassa.
Oletko muuten ap kuullut sanonnan: Sitä saa mitä tilaa?
Painavat ultrassakin tosi kovaan jos tuossa vaiheessa vatsan päältä tehdään. Mun esikoinen on myös monta kertaa potkaissut mun mahaa ja hengissä on masuvauva edelleen. Älä murehdi. Ei vatsanpainelu vahingoita vauvaa.
Olen tahattomasti lapseton ja siksi kai pelkäänkin että nyt pilasin tietysti kaiken, kun viimein raskaus on alkanut ja jatkunut hyvin :( ap.