Jalkojen kipuilu istumisen jälkeen?
Eli vaivana on ollut jo pitkään se, että kun esim aamulla nousen ylös sängystä, niin jalkapohjani ja nilkkani, vaivaisenluun kohdat ovat kipeät, tästä syystä käveleminen on köpöttelyä niin kauan kunnes kipu menee ohi (menee aika pian). Vaivaisenluun kohdasta kuuluu joskus ihan selvä naksauskin.
Sama juttu, jos istun hieman pidempään, jalkapohjat ja nilkat kipeät.
Mistä johtuu?
Alkoi muistaakseni raskausaikana, ja jatkuu vieläkin, synnytyksestä reilu vuosi aikaa.
Kommentit (4)
Menepäs ihan ensi tilassa lääkäriin. Vaikuttaisi reumalta tai joltakin muulta reumasairaudelta. Minulla hyvin samankaltaiset oireet ja diagnoosina nivelpsoriasis, pikkuvarpaiden tyvinivelissä jo niverikkoa, eli ei tule koskaan paranemaan, muuten on kuulemma mahdollista hoitaa hyvinkin huomaamattomaksi. Onko mikään muu paikka kipeä? Sormien nivelet, ranteet ym. Minulla oli pahimmillaan jopa leukasaranat niin kipeät, että haittasi syömistä.
Mulla sama juttu, lyhyenkin istumisen jälkeen nilkat on kuin puuta. Vetreytyy kyllä nopeasti. Nivelreuma minulla.
Minulla on sama, mutta ilman reumaa. Eli joku niveltulehdus, krooninen. Alkoi sairauden jälkeen ja pahenee esim. flunssan aikaan.
Jotain varmaan jumittuu paikoillaan ollessa esim. kalvostossa. En tiedä miten asiaan voisi vaikuttaa, ehkä osteopaatti osaisi auttaa?