Onko liian törkeä kosto eksälle?
Mieheni ex on viimesen kaksi vuotta leikkinyt lasten kustannuksella ja tehnyt sitä kautta kiusaa meille kaikin tavoin, esimerkiksi ei anna miehen hakea lapsia sovitusti, ei laske lapsia ulos kun mies menee hakemaan. Ei ole kotona kun olemme menossa viemään lapsia takaisin kotiin, ei kerta eikä kaksi kun lapset ovat lähteneet meiltä kouluun ilman koulutarvikkeita. Käy tuomassa lapset ovellemme silloin kun itselleen sopii, varmistamatta että olemme kotona. Lapset kärsii, eivät enää luota äitiinsä.
Nyttemmin lasten äiti laittoi miehelle viestiä että kun seuraavan kerran hakee lapset hänen tulee kirjoittaa lasten passi hakemukseen nimensä. Mies kieltäytyi vedoten siihen ettei voi luottaa palauttaako nainen lapset. Tietäähän sen mikä riitely siitä alkoi kun ei pääsekkään matkalle. Mutta onko tämä kuitenkin jo vähän epäreilua?
Kommentit (6)
Miksi miehesi ei hae yksinhuoltajuutta? Siihen on tuossa selkeät perusteet.
Siis onko oikea peruste sille, että exä kaappaisi lapset ulkomaille? Jos ei, niin sitten on törkeä ja lapsellinen kosto. Jos exä käyttäytyy lapsellisesti, ei kannata vajota samalle tasolle, muuten kierre on valmis. Vaatii pinnaa, mutta todennäköisesti tilanne rauhoittuu nopeammin näin.
Eli kostatte lapsille? Kaverin exä teki samat. Kaveri lähti yksin kahen vkon matkalle ja äkkiä tuli nimi passihakemuksiin, kun lapset oli isällään tuon ajan ja sen uusi akka oli aivan helisemässä. Säälittäviä ootte, kun tollasta teette...aikuiset ihmiset.
Mielestäni ihan ok, eivätkä lapset siitä kärsi jos eivät pääse ulkomaille. Jos on yhtään aihetta epäillä, että exällä ei ole puhtaita jauhoja pussissa, niin ihan perusteltukin ratkaisu. Miehenä veisin asian kuitenkin lastenvalvojalle ja mukaan sinne tietenkin kaikki todisteet exän temppuiluista. Esimerkiksi koulusta saa varmasti opettajalta mustaa valkoisella siitä, että lapset ovat menneet kouluun ilman koulutarvikkeita. Kosto tämä ei ole, vaan huoli lasten elämästä.
No lapset taas kärsii, ei exä vaikka sitä ärsyttääkin.