Taapero omaan huoneeseen
Miten olette saaneet taaperon omaan huoneeseen nukkumaan? Kyseessä on pian 2-vuotias lapsi.
Kommentit (10)
Ostamalla uuden hienon isojen sängyn ja laittamalla lapsen siihen nukkumaan kunnon hehkutuksen jälkeen. Yöt parani heti, heräilytkin loppui.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2014 klo 09:51"]
Ostamalla uuden hienon isojen sängyn ja laittamalla lapsen siihen nukkumaan kunnon hehkutuksen jälkeen. Yöt parani heti, heräilytkin loppui.
[/quote]
Uusi isojen sänky on jo. Ostettiin, kun vauva tuli taloon. En raskinut tuolloin laittaa lasta omaan huoneeseen "vauvan tieltä", ettei tunne itseään hylätyksi.
Olisiko parempi odottaa, että vauva nukkuu pidempiä yöunia ja siirtää sitten molemmat lastenhuoneeseen nukkumaan, vai miten muut olette ratkaisseet asian?
En osaa sanoa.. meillä vaan yhtenä iltana päätettiin 11kk siirtää omaan huoneeseen. Ei ollut mitään ongelmaa !
Meillä on huone taaperolle mutta niin vaan minäkin siellä olen päätynyt nukkumaan. Lapsi nukkuu vielä pinniksessä eli karkailu ei ole vielä ongelma, mutta hän heräilee pari kertaa yössä. Minusta on helpompaa olla siinä vieressä nukkumassa kuin että lähtisin toisesta huoneesta ravaamaan. En mieti kuinka kauan tätä kestää, mennään yö kerrallaan.
Meillä on 2- ja 4-vuotiaat. Isompi siirtyi pinniksestä isojen poikien sänkyyn kun pikkuveli oli vielä aika pieni ja oli perhepedissä. Muuton yhteydessä tuli lastenhuone ja se uusi sänky, joten mekin odotettiin hetki ettei tulisi liikaa muutoksia kerralla. Ensin päiväunille uuteen sänkyyn ja muutaman onnistuneen päikkärin jälkeen yöunillekin. Just sitä hehkutusta ja kehumista paljon, ja tietty kaikki unilelut, nukahtamisrutiinit ym. Helposti se on mennyt.
Nyt meillä siis molemmat nukkuvat jo lastenhuoneessa, pienikin siirtyi 1,5v iässä. Sängystä ylöspomppimista on ajoittain mutta muuten kaikki on mennyt helposti. Kun lapset kuitenkin tietävät, että vanhemmat jäävät vielä valvomaan, ei ole niin iso juttu nukkua omassa huoneessa. Ja tietävät, että aina voi tulla yöllä herättämään jos on jotain.
Me siirrettiin 8 kk ikäisenä. Sillon sai muutamana yönä nukkua patjalla lapsen huoneessa, mut kun yöheräilyt loppui, alkoi mennä loistavasti. Nukkuu paremmin omassa huoneessa kun meidän kanssa (esim. mökillä nukutaan samassa huoneessa ja lapsi heräilee pitkin yötä). Nukkuu nykyään siis ihan lastensängyssä, ei pinniksessä. Pinniksessä nukkui huonommin kun ne laidat ahdisti lasta jotenkin, kun ei päässyt sieltä pois. Millainen sänky teillä siis on lapselle ja mikä nukkumisessa on ongelmana?
[quote author="Vierailija" time="01.10.2014 klo 14:41"]Me siirrettiin 8 kk ikäisenä. Sillon sai muutamana yönä nukkua patjalla lapsen huoneessa, mut kun yöheräilyt loppui, alkoi mennä loistavasti. Nukkuu paremmin omassa huoneessa kun meidän kanssa (esim. mökillä nukutaan samassa huoneessa ja lapsi heräilee pitkin yötä). Nukkuu nykyään siis ihan lastensängyssä, ei pinniksessä. Pinniksessä nukkui huonommin kun ne laidat ahdisti lasta jotenkin, kun ei päässyt sieltä pois. Millainen sänky teillä siis on lapselle ja mikä nukkumisessa on ongelmana?
[/quote]
Lapsella on laidallinen lastensänky. Isompi heräilee yöllä huutelemaan milloin mitäkin ja sitten myös vauva saattaa herätä.
Suositus oli, että viimeistään 5 kk:n iässä omaan huoneeseen yöunille ja niin me teimme.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2014 klo 15:29"]Suositus oli, että viimeistään 5 kk:n iässä omaan huoneeseen yöunille ja niin me teimme.
[/quote]
Mikä suositus? En ole tällaisesta kuullutkaan.
Up