TAMMIMASSUJEN MA-TO
Kommentit (62)
Niin se aika vierii ja monella vanhemmat lapset aloitelleet koulu/eskaritaipaleensa, niin meilläkin esikoinen aloiti eskarin. Hyvin oli mennyt.
Kakkonen sen sijaan tosi kiukkunen pakkaus päivähoitopäivien jälkeen ja äidillä hermot kireenä.
Vaatteista on ollu puhetta, itse olen käyttänyt äitiyshousuja jo muutaman viikon. Ja sitten väljempiä vanhoja housuja ja hameita. Sekä masutuubin kanssa tiukempia vanhoja vaatteita.
Bola-korusta on ollut kovasti puhetta. Minäkään en ollut koskaan ennen edes siitä kuullut, sitten kun puhuitte niin googletin ja nehän on tosi kauniita! Eli heti jäin koukkuun ja oli pakko tilata sellainen, vaikea oli valita mutta otin sellaisen sydämenmuotoisen. Tuo liike mistä tilasin, toimittaa ainakin kokonaan ilman toimituskuluja ja toisessa paikassa näkyi olevan vaan 1 euro se kulu.
Lentämisestä, itse raskausaikoina olen lentokoneella matkustanut vaan keskiraskaudessa viikkojen 17-22 tietämillä kohtuulyhyitä 5-7 h matkoja ja ihan hyvin on sujunut.
Tosiaan tuo viime raskaus oli niin kivulias, että en voinut kuvitella edes pitkää automatkaa enää viikon 30 jälkeen. Jo pienet töyssyt saivat supistelemaan ja koko alakropan kipeeksi. Kauhulla odotan, jos niin käy nytkin. Tähän asti ainakin kaikki hyvin. Anitan babybelt-tukivyötä olen käyttänyt kävelylenkeillä. Kuulemma kannattaa käyttää sitä jo alkuraskaudesta lähtien. Pyöräilyä oon vielä harrastanut ja koittanut venytellä ja lihaskuntoliikkeitä tehdä.
Miten muuten masun rasvaus, joko olette aloittaneet? Mä oon aikaisemmin säästynyt raskausarvilta, vaikka taipumusta niihin on (suvussa ja itsellä jo murrosiässä tulleita). Olen rasvaillut aikaisemmin raskausarpivoiteilla ja -öljyillä.
Nyt keksin vauvaöljyn! Ihanalta tuntuu suihkun jälkeen jättää vauvaöljyä iholle. Ja on se paljon halvempaakin kuin nuo raskausarpivoiteet. No on se Biothermin biovergetures jo hommattuna valmiiksi kuitenkin.
T. Jaffa rv 15+3
Pitkästä aikaa ajattelin itekin kirjoittaa kuulumisia.Eipä oo hetkeen tullu täällä käytyä.
 No joo,täällä kaikki menee tosi hyvin ja masu kasvaa vauhdilla.Kaikki kyseleekin et onko niitä varmasti vaan yks siellä,mut yks siellä on  :)  Vauvan liikkeet on tuntunu jo reilun viikon,koko ajan vaan voimistuu.On se vaan niin ihanan tuntuista!
Mammavaatteita en vielä käytä,vaan pidempiä paitoja ja venyvävyötäröisiä housuja.Parit mammafarkut oon jo hankkinu ja sit kahdet imetysliivit,imetystoppeja ja mammapaitoja.Vauvalle oon jo ostellu tosi paljon tavaroita,vaatteita lähinnä,mut piakkoin olis tarkotus käydä ostaan vaunut ja turvakaukalo.Ja tietysti sänky ja hoitopöytä.
Napaa mulla ei enää oo,se on noussu samalle tasolle mahan kanssa ja pian se pullahtaa ulos,jännää...Mahaa ja rintoja oon rasvannu alusta asti eikä arpia ole näkyvissä,onneks!
 Mulla äitiysloma alkaa 2.12. mut taidan joutua jäämään paljon ennen sitä töistä sairaslomalle,sen verran raskas työ.Nyt olis viikko töitä ja sit kaks viikkoa pitämättömiä kesälomapäiviä  :)  Niin ja tietysti ennen äippälomaa täytyy pitää talviloma ja pekkaset...
 Reilun viikon päästä on rakenneultra ja 4d-ultra on raskausviikolla 24,eli ei siihenkään pitkä aika oo.Odotan tota 4d ultraa tosi paljon,ihana nähdä vauva kunnolla!Ja ens viikolla on taas neuvolakin,tuntuu et justhan siellä kävin mut on siitäkin jo kolme viikkoa.
 Tasan viis kuukautta laskettuun aikaan...
tepa ja jallu rv 18+1
Mulle just tuli mieleen noista neuvolakäynneistä että olen käynyt ekassa neuvolassa rv 7+3 ja lääkärineuvola mulla oli rv 14+4 ja seuraav neuvola on vasta rv 22 ! Ajattelin että kun  on kolmas tulossa niin ei varmaan tartte käydä niin usein?? Aika harvoin on mulla ollu.
Tietty sit nuo ultrat oon käyny rv 10 ja seuraava on nyt 1.9 ja silloin on mulla tasan 20.
Täällä ei oo paljon asiat myöskään muuttunut paitsi että olen saanut ruokahaluni vähäsen takasin!! Menihän siinä kauan ku on ihan alusta astin popsinut pelkkiä marjoja, hedelmiä ja vihanneksia + jugurtteja ja tietty namia jota ei pitäisi syödä ollenkaan....
Nyt ulos ku ei viellä sada!!
T:Lootuskukkanen ja FrankAada rv 17+2
Mulla on lentomatka tiedossa viikon sisällä: maanantaina lähden työmatkalle Välimerelle. Ei se lentäminen niinkään arveluta - suora lento Helsingistä kestää noin 4 tuntia - vaan helle siellä matkakohteessa... täytyy varmaan kanniskella isoa vesipönikkää koko ajan mukana, ettei tule nestehukka.
Lootuskukkanen: Täällä meillä päin neuvolassa käydään myös harvoin. Ekassa raskaudessa olin käynyt neuvolassa ekan kerran viikolla 8+3 ja seuraavan kerran muistaakseni vasta 22 ja jotain. Lääkärineuvoloita ole kuin kaksi. Se alkuraskauden lääkäri on jätetty pois. Sisätutkimusta mulle ei siten ole vielä tehty, ja eka ultrakin tehtiin vatsan päältä.
Curious 16+1
juu eli puolivälissä keikutaan ja olo mainio.
Kainoelvillä koululaisten kuviot kuin meillä;kakkonen ja kolmonen esitteli uusia kirjojaan ja päällystelinkin jo 9 kirjaa.Esikoinen ei tuonut kirjojaan kotiin eikä sitä lukujärjestystäkään muistanut!
Äippähousuja käytän ,tai matalia farkkuja/olohousuja.
Painoa on tullut kaksi kiloa,ja olo tosiaan mainio.Terkkakin sanoi että raskaus sopii minulle ja olen samaa mieltä,ei tässä varmaan muuten viidettä kertaa oltaisi.Mitään vaivoja ei tässä keskiraskaudesa tunnu olevan,vain suuresta mahasta tietää odottavansa vauvaa.
Uusille tervetuloa joukkoon mukaan,meitä on tullut hurjasti lisää sitten kun tuon ekan listan tein!siinä oli varmaan vain noin 30 tammikuista.
Unohdin jo nimimerkin mutta,voimia erotilanteeseen.Onneksi kykenet näkemään positiivisia asioita ja nauttimaan lapsistasi.Keskity kaikkeen hyvään,kyllä se elämä aina voittaa!
Nyt nuorimman koululaisen avuksi,
terkuin Kimmi ja kaveri rv 20
Olin tulossa hehkuttaan, kun mulla viikot vaihtuu ja rv 17 alkaa.. mutta tulin hiukan kateelliseks luettuani viestit ja että Kimmi jo puolessa välissä ;) No perässä tullaan ja kukin vuorollaan! Mulla vielä 4 viikkoo, plääh..
Ihanaa kyllä, kun rupee olemaan puolivälissä jo raskaudet ja niitä rakenneultria.. Kuulumisia niistä kaivataan, ois mukava lukea niitä!
Mä sain vasta haettua mansikat, vaikka täälläkin siitä puhuin jo ajat sitten *nolona*. No nyt ne on pakkasessa odottamassa syksyä ja minun sekä poitsun synttäreitä :) Oli muuten nostanut hintoja taas, kun jo mansikka-aika loppumassa.. aina mulla jää viime tippaan, vaikka suunnittelen, en saa aikaseks :/
Mukavaa päivää, vaikkakin sateista!
Emmuli rv 16+0 (kyllä nää viikot tästä reippaasti menee.... I hope :D)
Odottelen vielä kovasti, että masu alkaisi näyttää vauvamasulta. Kun oikein pukeutuu (masun yli tulevat mammahousut ja istuva paita), niin jo se muoto sieltä alkaa löytyä. Mammavaatteita kyllä on täytynyt pitää jo parin viikon ajan, tavalliset housut puristaa liikaa ja paidat tuntuvat nyt jo lyhyiltä. Olenkin ostanut parit äitiyshousut sekä muutaman -tunikan. Ongelmana on mun työ, jossa pitäis pukeutua suht asiallisesti, miel. jakkuun ja housuihin tai hameeseen. En vain omista oikein sopivia jakkuja, jotka siis näyttäisivät vieläkin hyvältä päällä ja missään ei myydä mitään äitiysjakkuja, joten joutunen etsimään kissojen ja koirien kanssa jonkun jakun, joka olisi vähän pidempi ja menisi vielä kiinnikin.
Äitiysloma mulla alkaisi 17.12., mutta olen päättänyt aloittaa sen pari päivää varhennettuna 15.12. maanantaina. Ei tarvitse sitten kesken viikkoa jäädä pois. Aika pitkän ajanhan siinä saa kotona olla ennen laskettua aikaa, mutta se on musta vaan hyvä juttu, niin voin viettää esikoisen kanssa laatuaikaa ennen kuopuksen syntymistä. Jouluaskareisiinkin menee oma aikansa. Mä saan kaksi kuukautta palkallista äitiyslomaa, joten tulee joka tapauksessa joulukuulta ihan normi palkka.
Jännää tuo neuvolassa käyntien määrän ero eri kunnissa. Kaverini sanoi, joka Helsingissä odottaa esikoistaa, että käy neuvolassa tosi harvoin tai ei ainakaan läheskään niin usein kuin minä eli neljän viikon välein. Ilmeisesti säästökuurilla on Helsingin neuvolatkin, kun ensimmäinen lääkärikäyntikin on jätetty pois. Mä olin just toissapäivänä neuvolassa ylimääräisellä käynnillä, kun oli tossa aiemmin emätintulehdus ja verta ja proteiineja pissassa niin vähän niitä nyt seurailtiin. Sain myös mielenrauhaa, kun kuulin sydänäänet, tässä vaiheessa kun raskautta ei juuri huomaakaan. Liikkeitä olen tuntenut vasta muutaman kerran.
Emmuli81: Mulla on jo useamman vuoden peräkkäin jäänyt mansikat saamatta, kun en ikinä ole riittävän ajoissa niitä ostamassa/laittamassa. Tämä vuosi ei ole poikkeus. Sain kuitenkin eilen tehtyä vadelmista ja punaviinimarjoista hyytelöä (NAMI) ja mehua sekä vielä kiisseliä. Alkaa varmaan pikku hiljaa se tarmokas keskiraskaus ;-)
Tervetuloa myös uudet tammimasut Mittu-maari ja Kerveli! Meillä kaikilla näyttäisi olevan sama LA  :)
Blomma rv 16+3
Täällä hiostava ja painostava ilma jatkuu edelleen ei onneksi sentään sada ja muksut voivat olla pihalla. Junjorikin nukkui ruhtinaallisen tunnin, eilen illalla oli jo valmis nukkumaan puoli seitsemän aikaan illalla....tänään on kyllä pakko venyttää että nukkuisi aamulla vähän pidempään.
Emmulille ; jep meikä on steriloitu tämän vuoden tamminkuussa, essure-implanteilla jotka laitettiin munanjohtimiin kasvattavat sitten kudosmassalla putket tukkoon.. 3kk käytettiin vaihtoehtoista ehkäisy menetelmää ja kun kävin lopputarkastuksessa, lääkäri totesi kaiken olevan ok, impantit paikoillaan ja ehkäisy asian PITI olla kunnossa. Tässä tulos...NELJÄTTÄ odotellaan kyllä se oli aluksi kova paukku ja olin aika depis ja alku viikot ja kuukaudet menivät aikamoisessa myllerryksessä. Nyt asiaan on jo sopeutunut ja uutta tulokasta odotetaan ihan innolla koko perheen voimin.
JB72 rv 15+5
JB:lle: eräs työkaveri oli myös raskautunut steriloinnin jälkeen, hänellä oli putket solmittu ja katkaistu, mutta katkaistut päät olivat kasvaneet takaisin... tosin alkio ei koskaan päässyt kohtuun asti vaan jäi munatorveen kasvamaan eli kohdunulkoiseksi. Mutta siittiö oli kuitenkin päässyt perille saakka! Että kyllä elämä on vain sitkeää, kun sille päälle sattuu... ja itse kun olen ajatellut myös sterilointia sitten kun lapsiluku on täysi...
Salsattarelle voimia tilanteeseesi! On totta, ettei kukaan voi ottaa palaa surustasi kannetavakseen, mutta jos huolten kertominen keventää taakkaa, niin ainakin minä kuuntelen virtuaalisesti mielelläni :)
Luin juuri iltalehdestä pojasta, joka oli jäänyt auton alle koulupihassa :( Kamala juttu! Tuli mieleen,alakoulun ope kun olen itsekin, kun eräässä liikenneturvakoulutuksessa luennoitsija sanoi, että suurimman vaaran koululaisten liikenteessä aiheuttavat vanhemmat, jotka kuskaavat lapsiaan koulupihaan tai sen lähettyville. Ikävä kyllä näin se taitaa olla, ja tässä meille surullinen esimerkki :( Mutta millä sen saisi menemään perille? Sanokaapa te jotka olette jo koululaisten vanhempia, minusta kun tuntuu että tällaisiin asioihin puuttuminen aiheuttaa vaan tarpeetonta närää... Meidän naapurostossa asia on mennyt aika pitkälle, vanhemmat kuskaavat lapsiaan koululle joka on muutaman sadan metrin päässä ja on alikulku ison tien alikin. Eräs naapurin rouva perusteli kuljettamistaan sillä, että hänestä on niin kiva viedä ja hakea lapsiaan aina kun se vain on mahdollista.
No, mutta omaan masuun. Ihan paksusti jakselee, huomenna sitten yhteinen koulutusiltapäivä joten koko kunnan työkaverit tulee tietämään ihan varmasti! Tosin liikkeitä en ole tuntenut/ehtinyt tunnustelemaan ja olin aamulla jo ihan varma,että siellä ei enää mitään elämää ole... Neuvolaankin on vielä yli 2 viikkoa aikaa.
Nyt täytyy lähteä esikoista viemään leikkimään ex-hoitokaverin luokse. ensi viikon päivähoitokuviot on vieläkin epäselvät, oh no...
aika vilkasta muuten keskustelu meidän ketjussa!
eikkuli 16+5
Miten ihmeessä te muokkaatte tuota listaa? En haluaisi kuulostaa jankuttajalta kun tästä taas kysyn, mutta miten sen lasketun aikansa saa muutettua? Vai voisiko joku joka sen osaa, vaihtaa minun lasketuksi ajaksi 29.1. Eihän tuossa ole kuin päivän ero, mutta tuntuu kovin tärkeältä tuokin.. =)
Tosi painostava ilma ollut täälläkin koko päivän mutta ei vaan ole sadellut eikä ukkostanut sitten aamun. aamulla laitoin lapsille kumpparit hoitoon kun ajattelin että tulee märkä päivä, mutta kissan villat! no, kaipa ne leikit onnistaa kumppareissakin vaikka kivan kuiva piha olisi tänään ollutkin..
jonkinlaista möyrimistä tuolla masussa olen tuntenut jo pari viikkoa ainakin, muuta mitään sellaista selvää potkua tms. en ole tuntenut. no eipä nuo viikotkaan vielä mittavat ole että välttämättä ei  tarvitsekaan vielä tuntua. Toki mukavaahan se olisi jos pikkutyyppi alkaisi potkutella selvästi=).
Painoa mulle alkaa kertyä taas ja kaikki menee tietenkin tuonne persuksiin ja reisiin. No vähän on tuo masukin osaansa saanut, mut enempi lihon aina alavaratalosta. Kiloja on tullut jo yli kolme ainakin! 330g oli viikkonousu neuvolan vaakalla ja terkan mielestä ihan ok määrä. Mutta kun itse ajattelin että nyt tässä raskaudessa tsemppaan ja yritän että painoa tulisi korkeintaan 12kg, mutta pahoin pelkään että se jää taas hyväksi ajatukseksi. Ekasta mulle tuli 18kg (!) ja tokasta joku 14-15kg ja työn ja tuskan takana on laihduttaminen ollut niihin minun normaalimittoihin (63kg) eikä oikeastaan tuokaan painomäärä vielä ollut se tavoitteeni, mutta ei kaukanakaan siitä. Minä en katsokaas kuulu niihin onnekkaisiin ketkä laihtuuvat imettämällä.. Enkä toisaalta niihinkään keiden kuppikoko kasvaa raskauksien jälkeen.. =D Arvannette varmaan että isot rinnat eivät ole minua koskaan vaivanneet. ;) päinvastoin, sekin vähä on melkein hävinnyt mitä on ollut joskus..
Nyt pitänee lähteä hommia jatkamaan.. töissä nähkääs olen ja pikaiseen piti vaan tulla täällä poikkeamaan.
miuwau rv15+6
Taas kirjoittelen.
On muuten hassua mihin tuo maha kertyy. Neuvolassa sanoivat, että kohdun ylin kohta on 2cm navan alapuolella, mut mun maha on turvonnut just siitä kohdasta ylöspäin.
Tänään laitoin mahaa korostavat vaatteet töihin, kun väsyin tuijottajiin. Mutta vain yksi huomas. Kuulemma noi vaatteet oli enemmän mun tyyliset ja siks ihmiset huomas huonommin. Ei sillä väliä, mut mä vähän kyllästyin tuijottamiseen.
Marie rv 16+2
painoin vahingossa enterii. sori! :)
Monta asiaa mihin piti kommentoida. Elikkäs, minulle on vissiin myös postissa tulossa bola-koru, ku äiti sanoi niin salamyhkäisesti, että älä tilaa sitä. :)
Ostin eilen mammafarkut ja tilasin toiset henkkamaukalta, mut ne oli tiukat. Tai ois ollu kohta. kamalan iso koko ois pitäny tilata, niin annoin olla, ku ei mun tulis varmaan kauheana kuitenkaan käytettä farkkuja.
Sitte mahanrasvauksesta. Joo, oon yrittänyt säännöllisesti sen muistaa, mut välillä unohtuu. Ihan perusrasvalla oon vaan rasvannu, ku eivät apteekissa tienneet, mikä rasva ois erityisesti siihen tarkoitukseen. Decupalia nyt siis vain.... Mut kai se ajaa suhkot saman asian, ku sehän se tärkeintä ois, ettei iho ois kuiva.
Pitää varmaan laittaa muistutus puhelimeen, että muistais lantionpohjanlihaksiakin joka päivä reenata. Tahtoo muistua vain kerran päivässä mieleen.
Liikkeet tuntuu nyt täälläkin. :) jos istun oikein lytyssä niin kohta potkitaan. Kertokaas, ku mulle tullu hassu pelko....pelkään, että jos istun jotenkin lysyssä tai olen mahallaan, niin pelkään, että vauva littaantuu tai napanuora puristuu tms. Eihän se varmaan voi niin tehdä, ku joku sanoi mulle vertauksen, että vauva on kuin tomaatit muovipussissa missä on vettä. Että yritäppäs liiskata tomaatti mikä on pussissa joka on täynnä vettä. :)
Ei nyt muista muuta mitä piti kirjoittaa....
neuvoloista, että mullakaan ei oo ku kaks neuvolalääkäriä.
Ai niin, musta tuli tänään täti, ku veljen vaimo pyöräytti keisarinleikkauksessa tyttövauvan. :)
Amelie ja Martti rv 18+1
Koko päivä on menty yhtä haipakkaa ja vasta nyt pääsin  istahtamaan koneelle ja täällähän olikin mukavan pitkä pätkä luettavaa, kiva. Uusille minunkin puolestani tervetuloa.
Amelie, toi tomaattijuttu on hyvä vertaus tilanteesta. Eli ei ne vauvat rikki mene vaikka vatsallasi olisitkin Sitten tietty kun olo alkaa vatsalla ollessa  tuntua tukalata niin sitä  on hyvä ruveta välttelemään.
Vatsan rasvaus on jäänyt täällä luvattoman vähälle, no onhan noita arpia jo ennestään, että josko nyt niitä ei enää niin helposti tulisikaan (toiveajatteluako...?).
Lationpohjanlihaksia kyllä yritän treenata päivittäin. Neljän synnytyksen jälkeen tiedän kuinka hukassa ne sitten jokatapauksessa ovat heti synnytyksen jälkeen,  joten ennaltaehkäisy tulee enemmän kuin tarpeeseen.
Hurjaa, Kimmi on jo noin pitkällä, ihan kateeksi käy:).
Mulla on ollut  tähän mennessä kaksi käyntiä neuvolassa, lääkärikäyntejä on ollut nolla kun kävin yksityisellä siinä varhaisultrassa. Muistaakseni meillä noita lääkärikäyntejä onkin vain kaksi, ihan alussa ja sitten lopussa. Neuvolakäyntejä on alussa noin 6-7:n viikon välein ja lopussa 2-3:n viikon välein ja nuo normaalit äitiyspolin ultrat vähentävät meillä näitä käyntejä samoin kuin säästösyyt.
Mutta nyt kuuluu mies huutelevan mua saunaan joten täytyy lopetella.
Kaikille leppoisaa loppuiltaa!
t: KainoElvi ja kamu rv 15+5
29.12.tjw-----------------28v--------eka-------------Jorvi
1.1.kimmi----------------33v--------viides----------K-SKS
1.1.ninette---------------30v--------toinen----------TYKS
3.1.noffetus--------------26v-------eka-------------TAYS
5.1.jasper08-------------26v-------kolmas--------kättäri
6.1.trio---------------------38v-------kolmas--------kättäri
7.1.Eno-Elmeri---------35v--------toinen---------Jorvi
8.1.döner78-------------30v--------toinen---------hyvinkää
9.1. Tii75-----------------33v--------toinen----------KOS
12.1.tepa84--------------24v-------eka-------------TAYS
13.1.mae3---------------27v-------kolmas--------kättäri
13.1.ela-------------------26v-------eka-------------TYKS
13.1.minnikki-----------24v-------neljäs----------SatKs
13.1.puhkarhu----------31v-------toinen---------LKS
14.1.pineli----------------37v-------toinen---------kättäri
14.1.Ronjakasperi-----32v-------eka-------------Oys
14.1.Anni09--------------31v-------eka-------------?
14.1.Niinanii-------------34v-------toinen---------naistenklinikka?
15.1.3xäippä74---------33v-------viides----------Seks
15.1.footprint74---------34v-------seitsemäs---?
15.1.äitiliini2004--------24v-------kolmas-------kättäri
15.1.amelie--------------21v-------eka-------------Oulu
15.1.Charlie-------------32 v------toinen----------ulkomaa
17.1.Pinkspinks--------26v-------toinen---------?
17.1.Kohka--------------31v-------toinen---------Seks
17.1.Laura 1981-------26v-------kolmas-------tammisaari
18.1.kesämamma83-24v-------toinen---------SAS
18.1.winterangel-------31v-------eka-------------?
19.1.Nasu----------------28v-------kuudes-------Jorvi
19.1.lootuskukkanen-27v-------kolmas-------jorvi
19.1.Dazka--------------31v-------kolmas-------VKS
19.1. Littlestar----------31v-------eka------------ulkomaat
19.1.MOELPA----------??v--------toinen---------?
20.1.Thilia-thalia-------26v-------eka-------------KSKS
20.1.Peppi_82----------25v-------kolmas-------OYS
20.1. Lila82--------------26v-------eka-------------NKL
20.1penelope77-------??v-------?----------------SatKs
20.1.basilika5----------32v-------neljäs---------kättäri
20.1. Salsatar----------27v-------toinen----------OYS
20.1.Maaju--------------33v-------toinen----------K-SKS
21.1.Peregriina--------25v-------eka-------------TAYS
21.1.krista_81----------27v-------eka-------------Lohja
21.1. mamti81----------27v-------neljäs---------KOS
22.1. TiiaMariia---------26v-------eka-------------?
22.1. Sinnuli-------------31v-------eka-------------Naistenklinikka
22.1. maimu-------------24v-------toinen---------PKKS
22.1. Ahemo-------------??v-------kolmas-------Hys
23.1. Vauhtiviuhti-------23v-------eka-------------Hys
23.1. Ama-riia-----------27v-------toinen---------K-SKS
24.1. eikkuli80----------28v-------kolmas--------SEKS
25.1. milo84-------------23v-------eka-------------kättäri?
25.1. jonna-78----------29v-------seitsemäs---PKKS
25.1. Blomma-76------32v-------toinen---------Lohja
25.1. raisa78------------29v-------toinen---------PKKS
25.1. marie1981-------26v-------eka-------------HUS
25.1. Mittu-maari-------26 v------toinen----------TAYS
25.1. kerveli-------------33 v--------eka-----------Jorvi
26.1. aino-maaria------23v-------eka-------------Tays
26.1. vilivilijonkka------21v-------kolmas--------pkks
27.1. pibii-----------------33v-------toinen---------TYKS
28.1. Emmuli81--------26v-------toinen---------TAYS
28.1. pumpuli85--------23v-------eka-------------Seks
28.1. Stiina--------------31v-------toinen----------NKL
28.1. Shei----------------22v-------kolmas--------ulkomailla
29.1. ukku---------------34v-------kolmas--------TAYS
29.1. curious------------33v-------toinen---------PKKS
29.1. Pantsa------------31v-------toinen---------NKL
29.1. miuwau-----------33v-------kolmas-------SKS
30.1. hömppä82-------26v-------eka-------------OYS
30.1. Minna_J----------30v-------kolmas--------Hyvinkään sair.
30.1. Hiirulainen-------33v-------kolmas-------KOS
30.1. KainoElvi---------37v-------viides----------?
31.1. Jaffa76------------31v-------kolmas-------KOS
31.1. JB72 --------------36v-------neljäs---------K-HK
29.12.tjw
1.1.kimmi, ninette
2.1
3.1.noffetus
4.1
5.1.jasper08
6.1.trio
7.1.Eno-Elmeri
8.1.döner78
9.1. Tii75
10.1
11.1
12.1.tepa84
13.1.mae3, ela, minnikki, puhkarhu
14.1.pineli, Ronjakasperi, Anni09, Niinanii
15.1.3xäippä74, footprint74, Äitiliini2004, Amelie, Charlie
16.1
17.1.Pinkspinks, Kohka, Laura 1981
18.1.kesämamma83, Winterangel
19.1.Nasu, Lootuskaukkanen, Dazka, Littlestar, MOELPA
20.1.Thilia-thalia, Peppi_82, Lila82, Penelope77, basilika5, Salsatar, Maaju
21.1.Peregriina, krista_81, mamti81
22.1. TiiaMariia, Sinnuli, maimu, Ahemo
23.1. Vauhtiviuhti,Ama-riia
24.1. eikkuli80
25.1. milo84, jonna-78, Blomma-76, raisa78, marie1981, Mittu-maari, kerveli
26.1. aino-maaria, vilivilijonkka
27.1. pibii
28.1. Emmuli81, pumpuli85, Stiina,Shei
29.1. ukku, curious, Pantsa, miuwau,
30.1. hömppä82, Minna_J, Hiirulainen, KainoElvi
31.1. Jaffa76, JB72
Eli nyt olisi listalla 76 massua!
omia kuulumisia... PATEksi itsensä jo tuntee, kun monta viestiä tuli pienellä aikaa. Päivitin miuwau:n LA:n molempiin listoihin.
Omaan napaan ei mitään uutta. Liikkeitä tuntuu aina välillä, kun malttaa hetkeksi rauhoittua ja odotella.
Kukas siitä kirjoittikaan, että on mahaa tullut ihan 'väärään' kohtaan? Mulla on kanssa maha navan yläpuolella paisunut, ihan kuin vauva kasvaiskin siellä. :) No kai siellä on sisuskalut hakeneet uusia paikkoja, kun navan korkeudella tuntuu jo kohtu olevan.
Täällä alkaa olla niin unista ja kiukkuista porukkaa, että paras mennä suosista nukkumaan koko lössi.
Voikaahan hyvin!
Äippä ja J nro5 rv 17+6 (vielä hetken)
Niin sellasta piti vaan tulla kirjoittamaan ettei tota toista lista tartte käyttää jos ette halua, viehän ne aina enempi tilaa!!
Väsymystä on mulla havaittavissa aina aamuisin...haluaisin niin vaan nukkua mut tänäkin aamuna esikoinen loikki mun yli meidän sängyssä ja selitti et ku hän on hevonen :) Eli se siitä nukkumisesta.
Me ollaan jouduttu ostaan ikeasta turvalukot jääkaappin ja pakastimen oveen kun yhdessä vaiheessa oli et poika heräs keskellä yöllä syömään kaikki herkut jääkaapista sekä pakkasesta...nyt poika nukkuu läpi yön...Ja on samalla oppinut pyytämään jos jotain haluu.
Kohta viikonlopun viettoon :)
T:Lootuskukkanen ja Frankaada 17+3
Kun te olette kaikki samassa tilanteessa kuin minä! Olisi pitänyt kirjottaa tänne jo aiemmin! Mulla ei kukaan kaveri ole tällä hetkellä raskaana joten on jotenkin yksinäinen olo tavallaan, vaikka suurella osalla kavereista onkin jo lapsia. Mutta kun kyselen niiltä esim. että milloin niiden mahat alkoi näkyä tai milloin tunsivat liikkeet, niin ei ne enää muista! Mut tosi kiva, että täällä on nyt samassa tilanteessa olevaa porukkaa!
Salsattarelle tosiaan tsemppiä! On kyllä tosi ikävä juttu. Mutta toisaalta mä ainakin ajattelen aina niin, että kun yksi ovi sulkeutuu niin toinen avautuu. .Että tästä voi lopulta seurata kuitenkin jotain hyvääkin!
Mua kans kiinnostaa se Bola-koru mutta sit rupesin miettimään, että onko se vain humpuukia.. eli kertokaa ihmiset, kannattaako se tilata?
Mulla ois kysymys: tuleeko teille epäuskon fiiliksiä, että onko siellä mahassa joku vielä  elossa? Meillä tosiaan kun tuota yritystä oli 2 vuotta, niin oon tosi hermona aina ollut. Nyt on viimeksi kuultu sydänäänet 31.7. - ja mä päätin, etttä nyt en enää hermoile että kyllä se siellä mahassa hengissä pysyy. Mut nyt on taas alkanut miettimään, että mitä jos se onkin kuollut sinne mahaan.. oon ihan sekopää kun edes mietin tollaista! Toisaalta olen jo kertonut töissäkin tästä raskaudesta ja kavereille kans, eli toisaalta kyllä tiedän/uskon, että kaikki menee hyvin. Mutta onko teillä samanlaisia epätietoisia fiiliksiä välillä`?
Sit toinen kysymys, joko te olette tunteneet liikeet? Mä en malta odottaa niitä hipaisuja, sais jotenkin varmistuksen, että kaikki ok! En kehtaa enää mennä neuvolaankaan kuunteleen sydänääniä kun olen käynyt jo yhden ylimääräisen kerran siellä hätäpäissäni viikolla 13.. nehän pitää mua ihan sekopäänä kun siellä jatkuvasti ravaan.
Meillä Espoossa käydään neuvolassa kerran kuussa. Mulla on seur. neuvola 2.9., menis vaan äkkiä aika sinne asti!
Mäkin olen tosi kade sille joka oli jo viikolla 20!
Tsemppiä meille kaikille! =) Ja iloa odottamiseen!
Toissa pitaisi olla mutta kun ei jaksa juuri alakertaa pidemmalle kavella ettei heikota ja sitten oksennus tulee. Jaksoin onneksi vieda neidin paivakotiin etta saan levattya, se on tuossa tosi lahella niin kavellen paasee (valtan auton kayttoa kun siina tulee tosi huono olo vaikka itse ajais, kyydissa en voi istua ollenkaan). Mulla meni eka raskauskin pahoinvoinnin kanssa ihan loppuun asti (synnytysta myoten), mutta tama alkoi helpottaa pari viikkoa sitten ja ajattelin etta se olis ollut siina, mutta nyt on sunnuntaista asti ollut ihan vetamaton olo, onneksi sentaan osa ruuista ja juomista pysyy sisalla!
Mina olen tuntenut liikkeita jo useita viikkoja ja nyt niita alkaa tuntea kunnolla jo masun paallekin pain. Muistelen etta ekassa raskaudessa niita alkoi tuntumaan joskus viikkojen 17-18 paikkeilla, mutta siihen asti sita tuli usein pohdittua onko siella oikeasti mitaan. Kai se on ihan normaalia - kylla sita tulee nytkin joskus pohdittua ja hermoiltua etta onkohan kaikki hyvin.
Palaan sohvalle lepaamaan.
Charlie rv 18
JB72 kyseli lentämisestä. Me ollaan lentämässä Lokakuussa Espanjaan.
Ainakin yleisesesti on sellainen käytäntö, että viikon 36 jälkeen ei oteta koneeseen. Riippuu vähän lennon pituudesta ja yhtiöstä. 26 viikon jälkeen pitää joillekin yhtiöille toimittaa todistus raskaudesta, ns. että kaikki on hyvin. Noillahan pyritään vain välttämään synnytystä koneessa.
Mä oon jo monta vuotta halunnut lähteä koko perheen (vanhemmat+neljä sisarusta+ 6kpl sisarusten lapsia) kanssa jouluksi Espanjaan. Ja tietty tää oli just se joulu, kun saatiin lopulta porukka innostuun, eikä sitten mun raskauden takia päästä minnekään, ei ainakaan me miehen kanssa. Varavaihtoehdoksi varattiin mökki Himokselta, mutta taitaa sekin nyt mennä ohi. Luultavasti tuossa vaiheessa ei paljon huvita autossa istua.
Joistain jutuista vaan pitää luopua, mutta en luovu katkerana.
Marie 16+1