Uusi, potentiaalinen mies ja Tinder
Arvon naiset.
Olen nyt muutaman viikon ajan viettänyt enemmän ja vähemmän aikaa mukavan miestapauksen kanssa. Tulemme hyvin juttuun ja kaikki alkaa pikku hiljaa vaikuttaa siltä kuin olisimme alkamassa seurustelemaan. On todella huomaavainen ja kiltti. Ei siis mikään player-yksilö.
Mutta asia mikä häiritsee on se, että hän kuitenkin ilmeisesti on koko ajan käyttänyt Tinderiä aktiivisesti tänä aikana kun olemme tunteneet. Itselläkin on siis kys. sovellus, jonka käytön laitoin jäihin mieheen tutustuessani. Jossakin vaiheessa ihan uteliaisuuttani kävin tsekkaamassa, onko hän siellä pyörinyt ja asian laita todella tämä on. Olen muutamaan otteeseen varmistanut asian.
Mitä olette tästä mieltä? Mistä oikein voisi olla kyse? Pitäisikö kuitenkin olla varuillaan... Olen sanonut ihan suoraan, etten arvosta mitään naisten pyörittämistä ja sanoi ymmärtävänsä.
Kannattaako vain odottaa, että mies itse alkaa puhua vakavuudesta ja sitten ottaa asia esiin vai kuinka?
Onko kellään vastaavia kokemuksia? :)
Kommentit (11)
Ymmärrän, mies varmaan haluaa pitää kaikki kortit avoimina, mistä hän tietää kestääkö suhteenne? Voithan sinä ottaa asian esille, että ollaanko tässä nyt pari ja seukataanko "exclusively" eli ei muita sutinoita?
En tiedä onko sulla hävittävää koska jos mies tosta säikähtää ja nostaa kytkintä niin ehkä hän ei ole täysillä mukana muutenkaan? Tosin muutama viikko on mielestäni liian lyhyt aika alkaa pitämään näitä puheita, odota ainakin pari kuukautta ja koita pitää mielesi vielä suht avoinna sille, että ehkä tässä ei häitä tulla välttämättä tanssimaan.
Kiitos 3 vastauksesta! Näin olen itsekin asiaa ajatellut. Ei tässä niin kauaa vielä ole tunnettu mutta ihmetytti vaan... Mies itse haluaa nähdä koko ajan ja olla tekemisissä niin mietin vain, miksi se Tinder niin vielä kuitenkin kiinnostaa.
-ap
[quote author="Vierailija" time="11.09.2014 klo 11:57"]
Kiitos 3 vastauksesta! Näin olen itsekin asiaa ajatellut. Ei tässä niin kauaa vielä ole tunnettu mutta ihmetytti vaan... Mies itse haluaa nähdä koko ajan ja olla tekemisissä niin mietin vain, miksi se Tinder niin vielä kuitenkin kiinnostaa. -ap
[/quote]
Ehkä hän ei ole vielä "varma" asiastaan eli sinusta. Ei siitä kannata liikaa pulttia ottaa. Asiat menevät omalla painollaan ja eiköhän tinder jää jos teistä "oikea" pari tulee - jos tinderöinti jatkuu vielä sittenkin niin asiasta on hyvä puhua, moni mies saattaa käyttää sitä vain tirkistelläkseen mitä on tarjolla. Katsovathan miehet pornoakin netistä. Mutta jos se harmittaa niin siitä sitten keskustellaan kun suhde on vakiintunut.
Tsemppiä! :)
Hei arvon ap, sanoisin ettei syytä huoleen. Tinder on monelle lähinnä tylsien hetkien ajanvietettä, ei niinkään usean naisen/miehen pyörittämistä. Mies on voinut myös tarkistaa, oletko sinä ollut aktiivisena tinderissä - siksi näkyy hänen aktiivisuutensa. Olen itsekin käyttäytynyt naisena samalla tavalla samantyyppisessä tilanteessa, ja tunteet ovat siinä sivussa kasvaneet silti koko ajan.
Lisäksi juttunne on melko alussa (en tarkoita aliarvioida yhtään, kuulostaa lupaavalta), joten siksikään en olisi kovin huolissani. Tunteet vaativat aikaa syventyäkseen, ja yhteisten pelisääntöjen syntyminen myös :) Toivottavasti kaikki menee hyvin!
Sitä nyt taitaa kiinnostaa moni muukin. Ei kannata alkaa edes vakavaan suhteeseen ennekuin pystyy puhumaan kaikista asioista avoimesti.
Tämän takia poistan tytön tinderistä siinä kohtaa kun puhelinnumerot vaihtuvat. Eipähän tiedä mitä teen vai teenkö mitään.
Tuo tinder nyt ei ole miesten mielestä mikään vakavan suhteen hakupaikka...
jos on tottunut Tinderissä käymään, niin voi olla että siitä tavasta on vaikea päästä irti, vaikkei sieltä edes hakisi mitään uutta suhdetta. Ja voihan olla, että hänellä on siellä jotain sellaisia kontakteja, joiden kanssa on kaveri eikä ole kohteliasta noin vain lopettaa kommunikointia vain sen vuoksi, että on aloittamassa seurustelua. Moni hakee Tinderistä ihan vaan kavereita tai jutteluseuraa, ei sen enempää (tiedän, koska itse olin siellä hetken vain sen vuoksi, tosin lopetin kun ei se sitten minulle sopinutkaan, en jaksanut monen ihmisen kanssa sittenkään viestitellä, siis ihan kaveripohjaltakaan, olen siihen vähän liian "erakkomainen").
Mutta asiasta kannattaa puhua, suhteen alkuvaiheessa on jo hyvä ottaa se tapa, että asioista voi puhua avoimesti, ettei tarvitse aina miettiä, mitähän se toinen nyt tekee ja ajattelee. Ja eihän kaikki toki aina rehellisesti vastaa kysymyksiin, mutta jos olet suhdetta aloittamassa, niin eiköhän kannata lähteä siitä ajatuksesta, että se kumppani on rehellinen ja luotettava, ja muuttaa mielipidettä tästä asiasta vasta, jos on todellakin syytä epäillä jotain muuta.
Huoh, playerit juuri tunnistaa siitä, että se "ihana", "kiltti" ja "huomaavainen" mies osoittautuu juuri päinvastaiseksi. Etenkin tinderistä jos löytää hyvännäköisen miehen niin voit olla 100 %, että se on pelimies.
Älä jaksa hoksahtaa taas samaan lankaan kun muutkin naiset, suurimman nöyryytyksen vältät kunhan et itse kysy suhteen vakavuudesta, vaan odota miehen aloitetta sitoutumiseen. Ps. sitä aloitetta ei tule.
Siis tähän mieheen en ole tutustunut Tinderissä vaikka matcheja sielläkin ollaan vaan ihan kasvotusten eräänä iltana. Aika varmuudella voin myös sanoa, ettei ole player - näitäkin on sen verran nähty että tunnistan kyllä. On aika ujo ja hyvin kiltin oloinen, joten en jaksaisi/haluaisi uskoa mukana olevan mitään pelien pelailua.
Kiitos teille kaikille vastauksista!! :)
Kokemuksia kuulisin mielelläni edelleen.
Kirjoitin tekstin puhelimella ja kappalejaot ei näköjään näy :( Pahoittelut!