Olipa kiva tulla leikellyillä housuilla kotiin.
Nilkkani murtui ja jouduin menemään kesken päivän taksilla päivystykseen. Jalassani oli "normaalit" farkut, ei mitenkään erityisemmän tiukat lahkeista. Ensihoidon miehet kipsasivat nilkkani. Mitään sen kummemmin kyselemättä he leikkasivat farkkuni polven yläpuolelle asti auki, jotta saivat tehtyä kipsin. En valita siitä, että sain apua, mutta oliko tuo menetelmä muka asiallinen? Minulta ei kysytty mitään, farkkuni vain leikattiin rikki. Eikö minulta olisi pitänyt kysyä lupa, kun kyse ei kuitenkaan ollut hengenlähdöstä? Kun kokeilin ehjällä lahkeella, sain käärittyä sen polven yli. Nytpä ollaankin ainakin kuusi viikkoa sairauslomalla ja lähdetään etsimään kaupasta uusia housuja.
Kommentit (24)
Kannattaisiko ostaa vastaisuuden varalle kahdet housut?
Aika outoa. Miksi et itse mitään sanonnut?
No toki minulla nyt useammat housut on! Töissä ei ollut kuin ne ainoat, jotka jalassa lähdin suoraan päivystykseen... Ap
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:10"]Aika outoa. Miksi et itse mitään sanonnut?
[/quote]
Makasin selälläni enkä nähnyt mitä miehet touhusivat. Sitten vain alkoivat leikkaamaan lahjetta rikki, eikä minulta kysytty mitään. Ap
Jaa heidän olisi pitänyt riisua housusi ensin? Tiedoksi, että murtunut raaja turpoaa aika kivasti. Miten olisit muka saanut housut pois jalasta kipsin kanssa? Ne olisi joka tapauksessa pitänyt saksia tai sitten olisit ollut pari viikkoa housut jalassa 24/7.
Vähänkö suuttuisin jos minun farkkuni revittäisi riekaleiksi :@ Jos olisi henki lähtemässä niin sitten ihan sama mutta noin muuten. Tosin en älyä että miksi hengenvaarassakaan farkut pitäisi tuhota.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:14"]Jaa heidän olisi pitänyt riisua housusi ensin? Tiedoksi, että murtunut raaja turpoaa aika kivasti. Miten olisit muka saanut housut pois jalasta kipsin kanssa? Ne olisi joka tapauksessa pitänyt saksia tai sitten olisit ollut pari viikkoa housut jalassa 24/7.
[/quote]
No kyllä minulla ainakin housut käärittiin polven yläpuolelle ja ihan helposti ne sai vedettyä kipsin yli pois jalasta. Ei tuossa varmaan mitään "virhettä" ole tehty hoitajien toimesta, mutta minusta ainakin olisi ollut asiallista edes kysyä, saako housut leikata.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:18"]Vähänkö suuttuisin jos minun farkkuni revittäisi riekaleiksi :@ Jos olisi henki lähtemässä niin sitten ihan sama mutta noin muuten. Tosin en älyä että miksi hengenvaarassakaan farkut pitäisi tuhota.
[/quote]
Siksi ne tuhotaan koska ei ole aikaa alkaa nappi kerrallaan riisumaan vaatteita. Murtunut raaja turpoaa kuin hiivataikina, varsinkin avomurtumat. Se on myös potilaalle kivuttomampi tilanne kun ei tarvitse vaatteita alkaa nyhräämään päältä pois. Kumpi on kalliimpi, henkikulta vai vaatteet?
Kyllä multa kysyttiin ennen kipsausta, että vaihdanko sairaalahousut omien tilalle, niin säästyy omat housut
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:13"][quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:10"]Aika outoa. Miksi et itse mitään sanonnut?
[/quote]
Makasin selälläni enkä nähnyt mitä miehet touhusivat. Sitten vain alkoivat leikkaamaan lahjetta rikki, eikä minulta kysytty mitään. Ap
[/quote] aina voit lähteä hakemaan korvausta jos haluat. Saatat jopa saada pari kymppiä :/
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:18"]
Vähänkö suuttuisin jos minun farkkuni revittäisi riekaleiksi :@[/quote]
Mieluummin olisit samat pöksyt jalassa sen x viikkoa?
Mulla tehtiin sama kerran ja oli mennyt nilkasta nivelsiteet! Eli ei siis mitään kovin vakavaa edes. Juttelin toisen kanssa ja sit kuului vaan se ääni ja siinä meni 250€ farkut...
Ystävälläni oli sama tilanne. Sairaalassa hoitajat (?) tiedustelivat varovasti, että saako farkut leikata saksilla. Ystäväni oli tietenkin antanut luvan, ja hoputti vielä siististi saumaa pitkin leikannutta hoitajaa leikkaamaan housut vaikka riekaleiksi, että ne saataosiin nopeammin pois. Sen verran kovat kivut olivat murtuman takia.
Että näin voi eri tavoin suhtautua samaan asiaan. Mutta tärkeysjärjestyksensä kullakin.
Kuulostaa oudolle. Mikseivät voisi edes kysyä haluaako riisua housut jos kyse ei ole mistään hirveästä avomurtumasta?
Ohhoh, oliko ne 250e farkut kudottu kultalangasta.
[quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:20"][quote author="Vierailija" time="09.09.2014 klo 17:18"]
Vähänkö suuttuisin jos minun farkkuni revittäisi riekaleiksi :@[/quote]
Mieluummin olisit samat pöksyt jalassa sen x viikkoa?
[/quote]
Kyllä! Ei epäilystäkään.
Poikani nahkatakin hiha leikattiin myös. Tosin oli todella kiire (valtimo vuosi). Olen kiitollinen poikani hengestä. Nahkatakista viis.
Vakuutus korvaa. Hae siellä korvausta.
Omistat vain nämä yhdet housut?