Onko bonukset verotonta tuloa?
Tässä yhdessä ketjussa puhuttiin bonuksista, niin tuli mieleen...
Ja miten palkka voi olla esim. 3500e/kk ja 7000e bonusta / vuosi? Eikö bonukset tiedä vasta sitten vuoden jälkeen kuinka hyvin firma on tuottanut ja sitten saadaan bonukset. Viisaat , kertokaa
Kommentit (3)
No eivät todellakaan ole verotonta tuloa, kakko en hoi. Sittenhän kenenkään ei kannattaisi ottaa palkkaa vaan kaikki rahat bonuksina niin säästyisi verojen maksamiselta. No näin ei valitettavasti homma toimi.
Kuten yllä on kerrottu, bonukset eivät ole verotonta tuloa. Eikä niiden määrä tarvitse etukäteen verotuksen takia tietäkään. Tulo katsotaan aina sen maksukuukauden verotettavaksi tuloksi, ei sen ajan verotettavaksi tuloksi, miltä se on kertynyt. Esim. bonus perustuu vuoden 2014 tulokseen ja maksetaan maaliskuussa 2015 => verot bonuksesta menee maaliskuussa 2015 voimassa olevan vero%:n mukaan ja bonukset katsotaan vuoden 2015 tuloksi, vaikka peruste niiden kertymiselle on edellisessä vuodessa 2014. Bonuksensaaja voi sitten halutessaan korjata vero%:aan, mikäli siihen on tarvetta, loppuvuodeksi.
Kyllä, bonukset tietää yleensä vasta jälkikäteen. Esimerkin 7000€ voi olla edellinen toteuma tai arvio tulevasta.
Verotuksellisesti bonarit on normaalia verotettavaa palkkaa.