Taaaperomatkustaja bussissa
Heräsi kysymys tuosta vaunujen kanssa bussissa matkustamisesta. Meillä taapero (alle 3v) ei enää matkusta rattaissa bussissa vaan istuu penkillä.
Viime syksynä pidin häntä vielä sylissä, kun maksamme matkasta siis vain aikuisen maksun ja mielestäni hän oli pieni " sylivauva" vielä silloin. Nyt hän haluaa ehdottomasti istua ikkunan vieressä omalla paikalla. Tämä on toki ihan sallittua, mutta se kysymys
minkäikäinen teidän mielestänne pitää vielä ottaa syliin kun bussi alkaa täyttyä? Meillä tulee vielä ihan kiltisti syliin, kun sanon, että pitää antaa toinen paikka tädille/sedälle, koululaisten vuoksi en viitsi, koska eivät hekään (ainakaan meidän bussissa) anna tilaa aikuisille vaan mieluummin levittäytyvät kahdelle penkille repun kanssa.
Kommentit (3)
Eli en ihan sellaista 6-vuotiasta eskarilaista viitsisi syliin nostaa =)
Kysymys heräsi siitä, että vaikka bussissa olisi tilaakin, niin tuntuu, että aikuiset/vanhukset tuijottaa julmasti kun pieni lapsi istuu omalla paikalla eikä sylissä.
Siis ei saisi mennä rattaiden kanssa kun " iso lapsi" jo kävelee eikä saisi lapsi istua omalla paikalla kun " pieni lapsi" pitää olla sylissä. Lähinnä siis ihmetyttää, että vaikka bussissa olisi kuinka paljon tyhjiä penkkejä niin aina pitää mulkaista vihaisesti, kun lapsi istuu omalla paikalla eikä sylissä.
Vauvaikäinen on vielä vaunuissa. Kaksi koululaista ostaa tietty lipun ja 4v menee heidän kanssaan istumaan. Kerran meille alkoi vanha rouva huutamaan bussissa siitä että lapset istuvat vaikka puoli-ilmaiseksi kuljetaan. Bussi ei ollut edes puolillaan, joten sanoin lapsille jotka nousivat muorin käskystä ylös että pehva penkkiin vaan, täällä on kyllä tilaa. Joskus bussissa ei meinaa edes tokaluokkalainen pysyä pystyssä kun kuski oikein kaahaa, empä sitten vaadi sitä 4-vuotiaaltakaan.
Vanhuksille lapsemme tekevät kyllä tilaa pyytämättäkin=)
Täällä alle 4-vuotiaat kulkevat ilmaiseksi.