Onnistuneen provon salaisuudet
Hei porvoolaiset, kertokaa aloittelijalle onnistuneen provon salaisuudet?
Olen monta ketjua laittanut pystyyn, mutta aina ne lopahtaa lyhyeen tai keskustelu pysyy liian asiallisena.
Kommentit (7)
Pitää olla uskottava ja provota aiheesta, joka herättää vahvoja mielipiteitä. Silloin yleisö tarttuu helpommin koukkuun.
Pidättekö itse keskustelua yllä vai hoituuku hyvällä aloituksella loput ihan itsestään?
Laitat jotain pikkutyttöjen alushousujen nuuhkimisjuttua niin av-mammat raivostuvat tosissaan!
Se herättää aina tunteita ja medialukutaito unohtuu saman tien.
Jos keskustelu kuolee, pitää heittää uusi kärkäs mielipide keskusteluun, niin äkkiä jollain menee herne nenään taas ja provo saa vettä myllyyn
Kai se on niin oma taiteenlajinsa, ettei siinä kaikki vaan onnistu. :(
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 16:44"]
Laitat jotain pikkutyttöjen alushousujen nuuhkimisjuttua niin av-mammat raivostuvat tosissaan! Se herättää aina tunteita ja medialukutaito unohtuu saman tien.
[/quote]
Tällainen on sikäli huono aihe, sillä nuo herättävät niin paljon raivoa, että tuppaavat katoamaan varsin nopeasti. Hyvä provo on toki provosoiva, mutta ei niin paljoa että saisi mammat sankoin joukoin ilmoittelemaan sitä asiattomaksi.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 16:35"]
Hei porvoolaiset, kertokaa aloittelijalle onnistuneen provon salaisuudet?
Olen monta ketjua laittanut pystyyn, mutta aina ne lopahtaa lyhyeen tai keskustelu pysyy liian asiallisena.
[/quote]
älä tee aloitusta, vaan ruoki oikeata ketjua sopivilla provosoivilla kommenteilla. Silloin on mahdollisuus ohjata ketjua yllättäviin suuntiin.