Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äidin koulutus näyttää vaikuttavan sisarusten ikäeroon

Vierailija
10.08.2014 |

Väestöliitossa tehdään parhaillaan uraauurtavaa tutkimusta, jonka aiheena ovat lasten syntymien välit. Kuinka pitkä on tyypillinen ikäero sisarusten välillä? Onko se muuttunut vuosien saatossa? Millaisia selityksiä sille on?

Näihin ja moneen muuhun kysymykseen Väestöliiton Jaetut elämät -hanke yrittää vastata. Psykologi ja tutkija Venla Berg on käynyt läpi kotimaista ja kansainvälistä tutkimuskirjallisuutta aiheesta ja huomannut, ettei sitä juuri ole olemassa.

Kohta on. Hankkeen alustavien tulosten perusteella vaikuttaa ensinnäkin siltä, että syntymävälit ovat pienentyneet Suomessa. Vuonna 1955 syntyneet jättivät lastensa syntymien väliin pitemmän tauon kuin vuonna 1975 syntyneet. Berg arvelee yhdeksi mahdolliseksi syyksi kotihoidontukea, jota saa lapsen kolmivuotissyntymäpäivään saakka.

– Jos vanhemmat haluavat optimoida ja pitää tuen yhtäjaksoisena, seuraava lapsi on hankittava melko pian.

Toinen havainto on koulutuksen vaikutus. Näyttää siltä, että korkeasti koulutetut naiset suosivat pitempää taukoa sisarusten hankkimisessa, jos ensimmäinen lapsi on syntynyt aikaisin. Jos taas esikoinen syntyy, kun äiti on jo vähän vanhempi, seuraava lapsi hankitaan nopeasti.

 

STT

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en ihan ymmärrä tämän "tutkimuksen" tuomaa lisäarvoa. Enkä miksi se tehdään. Jos tällä naisella on työt vähissä niin menisi ihan ruohonjuuritasolle työskentelemään.

Vierailija
2/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se vähän sillain, että jos ensisynnyttäjien keski-ikä nousee, ja haluaa useamman lapsen kuitenkin, on vähän pakkokin tehdä ne lyhyemmin välein... Ei voi ootella viittä vuotta ku alkaa menopaussi paukuttaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhteiskunnalliset ratkaisut, kuten tuet, koulutuksen järjestäminen jne. vaikuttavat suoraan yksilöiden ratkaisuihin. Näillä ratkaisuilla voi olla yksilön ja yhteiskunnan kannalta sekä toivottavia että ei-toivottavia seurauksia. Tällainen perusasian tutkiminen saattaa vaikuttaa turhalta, mutta näitä tuloksia voi varmasti hyödyntää monin tavoin. Usein näissä tutkimuksissa lisäksi paljastuu yllättäviä painotuksia, joita tutkija ei ole osannut ajatellakaan.

Vierailija
4/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm itsellä esikoiset kaksoset kun olin 24v, tällöin FMja siitä 2v päästä kolmas lapsi

Vierailija
5/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lasten teko aloitetaan vasta lähempänä neljää kymppiä, niin vaihdevuosien läheisyys pistää pitämään kiirettä jos haluaa useamman lapsen.

Toisaalta nelikymppisenä tehdään usein myös se iltatähti. Vanhemmat lapset saattaa olla jo koululaisia joten ikäero on iso.

Osa on nelikymppisenä jo toisella kierroksella ja tehdään lapsi/lapset uuden onnen kanssa. Ikäero voi olla isokin aikaisempiin lapsiin.

Vierailija
6/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tjaa, että tällaista tutkimusta...Huomioidaanko tutkimuksessa tahaton lapsettomuus, keskenmenot tai keskeytyneet raskaudetkin?

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täh. Olen 28 v, valmistunut amk v 2008. Yo-pohjalta. Lapset vm 2010,2011,2013,2014.

Vierailija
8/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo tutkimus päde jokaiseen tapaukseen  vaan on keskiarvo.

Olen korkeakoulutettu ja meillä on lasten ikäero neljä vuotta. Tosin ikäero ei olisi näin suuri, jos se meistä olisi kiinni.

Ystäväpiirissäni useammalla korkeakoulutetulla on kaksi ensimmäistä lasta pienellä ikäerolla, jotta töistä poissaolo on saatu kerralla tehtyä ja sitten isompi ikäero kolmanteen, jotta töissä on ehditty taas olla hetken ja päivittää tietoja.

Toisaalta taas muskariporukassamme tutkimus täsmäsi ihan tarkalleen. Meitä oli siellä vauvojen kanssa 10 äitiä, ja korkeakoulutetut eivät tulleet uudelleen raskaaksi lapsen ekoina kahtena vuotena, muut tulivat.

Yhteiskunnan tarpeisiinhan tätä tutkimusta tehdään. Mietitään tukia ja pohditaan toisaalta, miten saada äidit työelämään ja silti tekemään niitä lapsia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
10.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just. 24v ja lapset 2013 ja 2014, 3. suunnitteilla. Takana myös 3 vuoden lapsettomuus. Ja en tee tukien takia lapsia, saan (tietenkin) enemmän käteen töissä käydessäni ja olen haaveammatissani.