KAUPPALEHTI: Stubbin pakka hajoaa käsiin
"Stubbin viime aikojen esiintymiset eivät anna nekään kuvaa jämerästä johtajuudesta. Kun EU päätti lätkäistä Venäjälle talouspakotteita, Stubb kiirehti heti rauhoittelemaan, että ei tässä mitään hätää ole, pakotteiden vaikutukset Suomelle ovat vähäisiä.
Ja viikkoa myöhemmin, kun Venäjä oli lyönyt pöytään omat vastapakotteensa, Stubb toteaa, että tilanne on vakava, ja että Venäjän vastatoimia osattiin odottaa.
Ihan oma lukunsa on Stubbin hallituksen untuvikko ulkomaankauppaministeri Lenita Toivakka (kok). Samaan aikaan kun EU ja Venäjä kaivautuvat yhä syvempään kauppasotaan, ministeri kiistää, että mitään kauppasotaa on edes olemassa (KL 8.8.).
Suomen tilanne on erittäin vaikea. Ja mitä tekee Stubb? Hän viettää pitkää ulkomaanlomaa, jonka päätteeksi astelee median eteen varvastossuissa ja shortseissa.
Näinkö Suomea nyt johdetaan?"
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/stubbin+pakka+hajoaa+kasiin/201408693428?ref=
Kommentit (3)
Mitäs sitä veljespuoluetta morkkaamaan.
Mikä on poliittinen asia, mihin Stubbilla olisi näkemystä ja kommentoitavaa? Jos ei puhuta EUsta ihannoiden ja NATOsta.
tottahan tuo on.