Kipu alavatsalla, oikealla puolella!?
Olisiko jollain tietoa mikä voisi aiheuttaa alavatsaan oikealle puolelle hieman menkkamaista, viiltävää kipua? Se kipu tuntuu vähän munasarjan kohdalla. Muutamina päivinä ollut nyt tätä ja koetin selälläni maatessani kohtaa ja oli hieman arka..
Taustatietona vaihdoin e-pillerimerkkiä 1,5kk sitten eikä nyt voi olla kyse tyhjennysvuodon aiheuttamasta kivusta, laatta on juuri puolivälissä. Ensimmäisen laatan jälkeen tyhjennystä kesti vajaan vuorokauden. Lääkäri sanoi kyllä että tämä merkki saattaa jättää kokonaankin pois.
Kommentit (10)
Jos ei ole umpilisäke, niin ehkä munasarjakysta?
Jos kipu on lievää, se tuskin on umpilisäkkeen tulehdus.
Kyllä vaan voi umpparikipu voi olla lievää.
Veikkaisin alien-tartuntaa. Onko naamallasi ollut viimepäivinä facehuggeria?
Ovulaatio, jos laatta juuri puolessavälissä? Voi olla myös munasolun yhteydessä tapahtuva "räjähdys", joskin ne on yleensä rajumpia oireiltaan, eivätkä hirveän yleisiä, toisin kuin ovulaatiokivut.
Mietin kyllä kystaa tms. En usko umpilisäkkeeseen vaikka en tietenkään voi olla 100% varma. Ovulaatiokivut minulla ovat olleet erilaisia kuin nämä. Täytyy varmaan käydä lääkärin puheilla jos jatkuu.
Ap.
Yksi hyvä keino testata onko kyseessä umpilisäkkeen tulehdus on pomppia paikallaan, jos pystyt siihen kyseessä ei luultavasti ole umpisuoli. Tämäkään ei silti ole 100% varma keino, eli suosittelen ottamaan yhteyden lääkäriin.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2014 klo 14:48"]
Yksi hyvä keino testata onko kyseessä umpilisäkkeen tulehdus on pomppia paikallaan, jos pystyt siihen kyseessä ei luultavasti ole umpisuoli. Tämäkään ei silti ole 100% varma keino, eli suosittelen ottamaan yhteyden lääkäriin.
[/quote]
Testi tehty, ei sattunut :)
Ap
Munasolun kypsymistä ja ovulaatiota ei pitäisi olla e pillerien käytön yhteydessä. Siksi ei myöskään kystia. Mutta voivathan pillerit joskus pettää.
Umpilisäkkeen tulehdus.