Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mies soitti että oli ollut tosi kiva työmatka, otti päähän ja kovaa!

Vierailija
24.08.2006 |

Olivat syöneet linnassa 5 ruokalajin illallisen, kivaa iltaohjelmaa huippuluennot jne. Kuulemma niin upeat safkat ja viinit, että ikinä ei olisi noihin muuten varaa. Tälläisiä nämä matkat hänellä usein on. Milloin minä pääsen hemmottelemaan itseäni!?



Minä se taas täällä kotona hoitelen meidän lapsia ilman tukiverkkoa, ystäviä jne. kyllä taas ottaa päähän!

Kommentit (29)

Vierailija
1/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun miehesi on noin mukavasti päässyt rentoutumaan, isket muksut hänelle joku ilta ja ilmoitat, että nyt SINÄ lähdet rentoutumaan. Vaikka vaan kaverille yksin kylään, jos ei muuhun ole varaa.



Ei miehen hyvinvoinnin pitäisi olla sinulta poissa, vaan antaa sinulle mahdollisuuden omaan aikaan.

Vierailija
2/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, täytyisi enemmän mennä ja järjestää itselle kivaa, ei vain oikein ole rahaa kun olen hoitovapaalla..

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä hoidan lapset hoitoon ja takaisin ja hoidan kodin. Nyt tämä jo menee, jos ei liikaa mässäile itsesäälissä, mutta lasten ollessa pienempiä, olin tosi rikki niihin reissuihin.

Vierailija
4/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieskin oli ihan finaalissa 5 viikon kesäloman jälkeen. Jotenkin tuntui pahalkta kun niin hehkutti sitä matkaa kun siellä on naisia ja kaikkea : (

-ap

Vierailija
5/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki puitteet myös romantiikalle.

Vierailija
6/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsotaanko ymmärtääkö että minäkin voisin ansaita josksus jotain spesiaalia. Rahasta ei hänellä ole pulaa.

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhu hänen kanssaan miltä sinusta tuntuu, ei miehesikään varmaan mikään ajatusten lukija ole.

Vierailija
8/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tiedä ottaa vain päähän. Mulla tämä arki on aina tätä samaa.. jos joku ymmärtää. Niin siis meillä on eri tilit (minun toiveesta) vaikka olemme naimisissa.

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/29 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sovimme, että alamme enemmän matuksutelamaan itsekin+ alan enemmän ottamaan vapaailtoja jne. Olen ollut 2.5v niin puhki lasten kanssa ja jumittanut kotona, että tähän täytyy tulla jokin muutos.



Meillä oli oikein mukava ja rakentava keskustelu miehen kanssa. Kiitos teille kaikille jotka otitte osaa tähän aiheeseen, teistä oli suuri apu!



-ap

Vierailija
10/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkustan itse paljon, ja välillä tosi upeissa puitteissa. On totta, että suurin osa matkoista ja edustuksista on pelkkää duunia, mutta välillä on kyllä tosi kivaa ja sitä huomaa miettivänsä että " vau, tässä minä matkustan bisneksessä ja luksuksessa, ja tapaan suuria vaikuttajia, saan mahtavia elämyksiä" jne. Tuolloin tekisi mieli hehkuttaa miehelle, mutta yritän aina softata totuutta, jottei hänelle tulisi paha mieli.



Hänella on vastaavia matkoja, eli siinä mielessä olemme PALJON tasapuolisemmassa asemassa kuin ap, mutta siitä huolimatta olemme molemmat välillä mustasukkaisia toisillemme, jos toisella on ollut jotakin tosi hauskaa.



Olen itsekin ollut äitiyslomalla, ja silloin tilanne oli vielä paljon hankalampi - ymmärrän siis ap:tä varsin hyvin! Ehkäpä miehesi ei - tyypilliseen miesten tapaan - yksinkertaisesti ymmärrä, miten rajoittuneelta sinun elämäsi välillä tuntuu, etenkin kun mies liehuu maailmalla ja saa pitää hauskaa ja ennen kaikkea nukkua yönsä hyvin, syödä ruokansa rauhassa valmiiseen pöytään istuen, jne? Aivan ehdottomasti sinun pitäisi päästä itsekin vähän nauttimaan elämäsä, joten ehdota sitä hänelle palkkiona hyvin hoidetusta työstä :-)



Paljon voimia ja tsemppiä, teet arvokasta työtä perheesi eteen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies on töissä ja tekee joskus pitkää päivää ja käy silloin tällöin ulkomailla työmatkalla. Itse taas olen hoitovapaalla 1v ja 3v lasten kanssa. Ja kyllähän se vanne rupeaa päätä kiristämään siinä vaiheessa kun huomaa, että taas meni miehellä ylitöiksi tai että urheilun takia tulee kotiin myöhemmin. Tiedä sitten, onko se kateutta vai jotain muuta... En kadehdi mieheltäni hänen kokemuksiaan tai matkojaan, mutta se ottaa päähän, että niiden takia oma työaikani kotona pitenee.

Työssä käyminen on henkisesti helpompaa kuin lasten kanssa kotona olo (ainakin meillä) ja olen varma, ettei mies tähän kykenisi. Jotenkin sitä toivoisi, että hän kuitenkin arvostaisi kotona olemistani enemmän ja ilmaisisi sen esim. ehdottamalla, että menisin joskus kodin ulkopuolelle harrastamaan/rentoutumaan. (Omasta aloitteestani toki noita juttuja teenkin.)

Töihin en halua vielä mennä, koska en halua laittaa kuopusta vielä hoitoon.

Vierailija
12/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta aion mennä lähiravintolaan muutamalle (kun en muutakaan keksi) kun en saanut ketään kaveriksi lenkille..



Niin minustakin mies voisi hieman softata (niinkuin yksi teistä hyvin sanoin) eikä hehkuttaa näitä kokemuksiaan. Samoin minua ärsytti, kun hän sanoi, että oli upeaa syödä niin mahtavasti mihin ei olisi itsellä koskaan varaa. En ymmärrä mihin hän tälklä viittaa, koska meillä on rahaa, hänellä hyvät tulot, minullakin säästöjä ihan kivasti. Koskaan vain emme käy missään : ( Tuntuu, että se on enemmän halusta kiinni kuin rahasta. Vai ajatteleeko, että kun meillä vain toinen käy töissä niin rahaa on vähän, vaikka hän tienaa enemmän kuin monessa perheessä 2.



Täytyy ruveta hoitamaan itseään. Olisi vain mukvaa, että mies arvostaisi minunkin homma täällä kotona, mahdollistanhan näin myös hänen työmatkat.



Kiitos teille ja hyvää viikonloppua! Lisääkin kommentteja saa laittaa olen langoilla ainakin 20 asti enemmän tai vähemmän.

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/29 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli TYÖmatka, miksi ihmeessä se tarkottaisi sinulle jotakin vastalahjaa eli pääsisit itse jonnekin?!?

Laita lapsi hoitoon ja mene itse töihin nii siitä ne omat reissut alkaa. Ihmekään et liitot loppuu kun nalkutetaan ja kiukutellaan älyttömistä asiosta!!

Vierailija
14/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(joista yksi sairastaa vaikeahoitoista epilepsiaa, kaksi on yhtäaikaa uhmaiässä ja yhdellä on murrosikä) ennenkuin alkaa hehkuttaa hauskaa iltaansa. Jos lapsi on saanut päivän aikana monta epikohtausta, itse olet siivonnut hänen oksennustaan sängystä useaan otteeseen samalla kun muut lapset ovat vieressä kiljuneet huomiota, en saa kovin suuria kiksejä siitä, että miehellä on ollut hauska illanvietto työmatkan puitteissa.

Ei sillä, vähitellen työmatkat illanviettoineen muuttuvat vain työmatkoiksi. Jopa ne illanvietot. En kadehdi niitä mieheltäni, koska kokemusta on itsellänikin. Työtä ne ovat, jopa illanistujaiset ulkomailla.

Kaipaan mieheltäni kuitenkin tietynlaista herkkyyttä ymmärtää, että aina ei ole hyvä hetki. Hauskoista pippaloista voi kertoa myöhemminkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun miehen pitää meillä saada tehdä niin pitkää päivää kun pomo sanoo + matukstaa paljon.



Sekin syö kun 6v on opiskellut ja huomaa olevansa piika omassa kodissaan : (



Mielestäni mieheni voisi välillä kiittää minua jotenkin, että minä mahdollistan hänen uransa.



-ap

Vierailija
16/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kustantaa arkea raataneen vaimonsa rentoutumaan. Kyllä homma menee lain mukaan niin, että kun perhe on yhteinen niin tulot pitää myös olla yhteiset koko perheelle. Ja jos äijä on väsynyt reissuista, niin käsket huomioimaan sen että hänellä on pieniä lapsia kotona ja työmatkalla ollessaan hän on töissä ei lomalla! Eli järjestää hommat niin ettei osallistu ylimääräisiin pämppäämisiin ja nukkuu, että jaksaa kotona hoitaa velvollisuutensa. Jos yhden päivän enimmäkseen lepäilee, pitää toisena jo olla lastenhoitokunnossa!!!

Mikä ihmeen pullaperse hän on kun tarvitsee rentouttavia työreissuja ja päälle täyden levon ja palvelun kotona? Ikinä en itse suostuisi moiseen. Taitaa matkustavilla isillä hämärtyä tuo oma vastuunkantaminen omista lapsista.

Vierailija
17/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä paitsi työmatkat on usein aika rasittavia, eikä mitään lystinpitoa aamusta iltaa. Edustaminenkin käy työstä.

Vierailija
18/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet noin korkeasti koulutettu niin mitä kotona makaat ja kitiset. Sitten saat mahdollisuuksia työreissuihin. Lapsille vaan hoitopaikka. Ja sitten laitat miehesi ottamaan vastuuta arjesta. Ei ne teidän reisstu varmaan aina samalle päivälle osuisi. ´Tai jos osuvat niin teette selvän sopimuksen että joka toisella kerralla aina jompikumpi jää kotiin. Ei kannata elämäänsä tuollaiseen itsesääliin päästää. Voit myös itsekin ottaa itseäsi niskasta kiinni ja järjestää mahdollisuudet etkä vain vinkua kuinka kaikki on miehesi vika!

Vierailija
19/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aluksi ne tuntuu kivoilta ja ylellisiltä, mutta kun niitä on jatkuvasti niin sitä kyllä kaipaa kotiin rakkaittensa luo vaikka ois miten loistohotelli ja hyvät viinit

Vierailija
20/29 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Sekin syö kun 6v on opiskellut ja huomaa olevansa piika omassa kodissaan : (

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kuusi