Klo.10.30, mitä olet saanut aikaiseksi tähän mennessä?
Itse heräsin jo klo. 6.30. Olen tähän mennessä pessyt 2 koneellista pyykkiä, vaihtanut meille aikuisille puhtaat lakanat, laittanut pienimmälle ja itselleni aamupalan, kastellut pihalla kukat ja lukenut kirjaa. Yleensä heitän näin kesäisin klo. 9 aikoihin juoksulenkin, mutta koska olen menossa tänään iltavuoroon ja työpaikka on aikamoinen sauna, niin en viitsinyt tänään lähteä juoksemaan, kun viimeksi meinasi tulla nestehukka.
Kommentit (41)
Kahvin keittoon,sitten välimeren rantaan. Olen lomalla, en työleirillä
Join aamukahvit ja vedin vitamiinit naamaan. Seuraavaksi suihkuun.
Olen juonut melkein ensimmäisen kupin kahvia. Ensin tietysti keitin sen. Ainiin, toki myös puin paidan päälle ja ruokin kissan.
Keitin kahvit ja nyt juon. Vein roskat. Viestitelen tässä ystävän kansssa. Heräsin vasta 9.30.
Tehnyt aamupalan itselleni ja kissoilleni. Otan ihan iisisti, koska klo 13 pääsee puskee töitä 8,5 tuntia ja se riittää.
Olen herännyt, vaikkakin tokkurassa vielä.
Juonut aamukahvin ja syönyt aamupalan. Yhden koneellisen pyykkiä ripustanut kuivumaan, edelliset viikkasin kaappiin.
Iltavuoroon minäkin menossa, joten valmistelen eväät ja aion ottaa iisisti ennen työvuoroa, koska tiedän siitä tulevan kiireisen.
Keittänyt puuron ja syönyt. Imuroinut ja mopannut. Laittanut tiskarin päälle ja siivonnut keittiön. Käynyt suihkussa. Kohta hampilääkäriin.
Hoidin kasan pyykkiä. Hirveä migreeni joten muuhun en pysty.
Olen imuroinut ylä- ja alakerran sekä pessyt lattiat, pessyt kaksi vessaa, pyyhkinyt pölyt koko talosta, pyyhkinyt peilit, laittanut ruoan uuniin, lukenut kirjaa kuopukselle, pessyt pyykkiä, järjestellyt paikkoja, vienyt varastoon tavaraa ja järjestellyt kaksi hyllyä keittiöstä.
Tavallisesti tähänOlen nyt 06.30 jälkeen saanut enemmän aikaiseksi kuin tavallisesti koko viikon aikana. Yleensä ehkä syön vasta aamupalaa tähän aikaan.
Keitin ja join kahvia, vaihdoin petivaatteet, kävin lyhyellä kävelyllä, söin verilettuja, yritin ottaa itsestäni edustavan kuvan työhakemukseen, kirjoitin ja lähetin työhakemuksen. Kohta lähden taas pienelle kävelylle ja toivon, että selkäkipu sillä vähän hellittäisi.
Heräsin klo 6. Söin aamupuuron ja aamukahvipannullista juodessani roikuin av:lla sekä muualla somessa.Valvoin kissoja terassilla siinä samalla. Äsken kävelin maalikauppaan ihanassa sateen ropinassa ja selvittelin ensi viikon maaluuprojektiin sopivia maaleja vanhaan taloon. Sieltä sitten tallustelin painofirmaan, koska haluan teetättää tapettia valokuvastani. Nyt on pakko syödä lounasta.
Vanha sanonta: laiska se töitään luettelee.
Syönyt aamupalan, polkenut töihin, purkanut kuorman ja avannut kahvilan, päivittänyt tukkulistan ja lähettänyt pari kakkutilausta, palvellut asiakkaita, keitellyt kahvia... Nyt tuli hiljaisempi hetki ja kävin opintopolussa katsomassa josko varasijat olisi nousseet.
En ole vielä herännyt, enkä aio herätä ihan pian...
Vierailija kirjoitti:
Vanha sanonta: laiska se töitään luettelee.
Totta. Ainakin omalta osaltani.
T. vastaaja numero 6
Heräsin ysin aikaan. Keitin ja join aamukahvit ja söin aamupalaa ja katselin samalla sarjaa netflixistä. Sitten kastelin kukat sisältä ja ulkoa ja täytin tiskikoneen. Kohta juttelen maratonpuhelun parhaan ystäväni kanssa (viikkaan siinä samalla ehkä pyykit kaappiin) ja sen jälkeen alan tehdä ruokaa. Töihin menen klo: 14 ja sen jälkeen salille.
Olen syönyt aamiaisen ja ollut av:lla. Ja rasvannut naaman.
Vieläkin olen kylpytakissa.