Millaiset nimet halusit pienenä lapsillesi?
Millaisista nimistä unelmoit ollessasi pieni? Entä millaiseen lopputulokseen päädyit?
Jos sinulla ei ole lapsia mutta ajattelit niitä hankkia, ovatko nimiunelmat edelleen samoja?
Itse pienenä halusin tietty kaikenmaailman prinsessanimiä, Arielia ja vaikka mitä.. :D poikien nimiä en edes miettinyt, olin niin tyttömäinen tyttö.
Omia lapsia ei vielä ole, mutta nykyään nimiunelmissa tytölle on Isla, Ellen ja Tilja, toisiksi ja kolmansiksi nimiksi sitten jotain "fiinimpää" ja vanhanaikaisempaa. Poikien nimistä tykkään mm. Benjamin, Oliver ja Felix.
Kaavailen lapsilleni nimiksi jotain kansainvälisesti normaaleja mutta silti suomalaiseenkin suuhun sopivia nimiä.
Kommentit (18)
Jeps, lapsena päätin, että jos saan pojan, siitä tulee Ville, jos saan tytön, siitä tulee Laura. Ajattelin siis aina, että teen vain ja ainoastaan yhden lapsen.
Olen saanut kaksi lasta, tytön ja pojan ja eri nimet niille tuli, sillä mies ei suostunut noihin nimiin.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2014 klo 14:55"]Jeps, lapsena päätin, että jos saan pojan, siitä tulee Ville, jos saan tytön, siitä tulee Laura. Ajattelin siis aina, että teen vain ja ainoastaan yhden lapsen.
Olen saanut kaksi lasta, tytön ja pojan ja eri nimet niille tuli, sillä mies ei suostunut noihin nimiin.
[/quote]
No ville ja laura on kyllä niin mahdollisen tylsät nimet että
Lapsena tykkäsin nimistä kuten Jemina, Vanessa, Amanda, Eerika. Tytöstä tulikin Amanda, koska siitä pidän edelleen.
Mä pidin hurjasti nimistä Amy, Miira, Isabella ja Maya. Ei tullut mitään näistä todellakaan :D
Suosikkinimeni lapsena oli Anna Emilia
Jossain vaiheessa tykkäsin nimestä Isabella Skye ja Estella Olympia.
Koulukiusaajien vanhemmat täällä alapeukuttaa toisten nimiä. Pistäkääs omat tiskiin niin päästään haukkumaan ne.
Halusin lapsesta Emman. Tytöstä tuli Jill, koska mies on irlannista ja nimi kulkee hänen suvussaan.
Ainakin Aamu, Ilta, Jesse ja Veronica :D
Halusin Aliisan ja Ninnin, muumeista poimitut nimet.
En voinut lapsena kuvitellakaan kahdelle pojalle parempia nimiä kuin Pasi ja Markku. Sittemmin nimimaku on hieman muuttunut.
Suunnittelin, että tytön nimi olisi Siru Susanna.
lapsia oN Useita, mutta ei tuon nimistä.
Marianne ja Elisabeth, poikia en koskaan edes ajatellut saavani. Sain kolme poikaa :D
Anne(?!) ja Milla (koska Milla-biisi oli silloin hitti). Ei ole tyttöä, mutta kumpaakaan nimeä ei tulisi nyt valittua.
Pojasta ajattelin tulevan jossain vaiheessa Jan tai Jon. Tuli sitten Mitja.
Tykkäsin pienenä nimestä Amalia, mutta päädyttiin Ainon.