Kirjoja kuolemanpelosta?
Osaisiko kukaan suositella kirjoja kuolemanpelkoon liittyen? Tai myös siitä että kuinka oppia nauttimaan hetkestä ja unohtamaan murehtiminen?
Vielä jos löytyisi äänikirjapalveluista niin siitä plussa :)
Kommentit (10)
Kellään suosituksia? Kelpaa myös kaikki hyvän mielen kirjat, joilla saa ajatukset muualle.
Muistaakseni joku joskus suositteli Pierre De Saint-Exuperyn kirjaa Siipien Sankarit / Yölento. On Keltaisen Kirjaston julkaisusarjaa. Siinä oli kaksi tarinaa lentämisestä. Jostain syystä mediassa joku sanoi et kai joskus kadotti kuolemanpelkonsa sen luettunaa, ja aattelin sit itekin lukee sen. Oli kyl hyvä.
Raamattu auttaa tuohon. Lukemiseen kannattaa pyytää neuvoja hyvältä papilta.
Tiibetiläinen kuolleiden kirja, jos uskonnon puolelle mennään.
Kutsu kotikäynnille joku semmoinen saarnaajasetä/täti.
Eckhart Tolle: Läsnäolon Voima ja Michael. A. Singer: Kahleeton Sielu.
Minä olen tie, totuus ja elämä.
Näin sanoi Jeesus.
Vierailija kirjoitti:
Kellään suosituksia? Kelpaa myös kaikki hyvän mielen kirjat, joilla saa ajatukset muualle.
P.G. Wodehousen Jeeves- ja Alexander McCall Smithin Mma Ramotswe -kirjat ovat oikein viihdyttäviä hyvän mielen kirjoja olematta aivotonta hömppää.
Voimia sinulle <3
Yksi viisaus, jonka olen kuullut kuolemanpelkoon liittyen, menee jotenkin näin:
Niin kauan kuin sinä olet, ei ole kuolemaa, ja sitten kun on kuolema, ei ole enää sinua.
(Ei siis kannata haaskata aikaa ja energiaa sellaiseen asiaan, mitä ei ole vielä tapahtunut, ja sitten kun se on muuttunut ajankohtaiseksi, et ole enää murehtimassa sitä.)
Ja sairauksien pelkoon liittyvät kirjat kiinnostaa myös!